آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
ورزش
۱۷

استقلال به خاطر رای سوپرجام دقیقا چقدر ضرر کرد؟

انصراف 500 میلیونی!

سعید اکبری

باشگاه استقلال تهران در پرونده سوپر جام سرانجام شکست خورد. دادگاه بین المللی ورزش استناد کرد به مدارکی که از سوی طرفین ارائه شده و در نهایت به دلیل آن که استقلالی ها در گذشته تعهد داده بودند در زمان مقرر برگزاری فینال به میدان بروند و نرفتند، جام را به پرسپولیسی ها داد تا آبی ها به شدت در این ماجرا ضرر کنند. این رای هم برای استقلال ضرر معنوی داشت و هم ضرر مادی. معنوی به این دلیل که به هر حال هواداران استقلال نزدیک به یک سال و اندی منتظر بودند تا رای به نفع شان باشد و در نهایت به ضررشان شد. سیروس دین محمدی، پیشکسوت استقلال در این باره می گوید: به هواداران امید زیادی دادند. کاش از اول می گفتند ما این کار را می کنیم ولی معلوم نیست نتیجه چه می شود. ولی این که مدام می گفتند رای به نفع ما خواهد بود، هواداران را امیدوار کرد.

علیرضا نیکبخت، دیگر پیشکسوت باشگاه استقلال هم با انتقاد از این مساله می گوید: مدیریت استقلال در یک سال گذشته کجا درست عمل کرده که می خواسته درباره این پرونده درست عمل کند؟ الان هم با هیچ حرفی نمی شود این اتفاقی را که افتاده، توجیه کرد. در این یک سال آن قدر اتفاق بد در استقلال افتاده که دیگر این چیزها طبیعی شده است. استقلال باید در فینال سوپرجام حاضر می شد. البته این جام هم برای پرسپولیسی ها طعمی ندارد و ای کاش نتیجه آن در زمین مشخص می شد. ولی وقتی فدراسیون و سازمان لیگ برنامه ریزی کرده بودند، باید در تاریخ مقرر بازی می شد.

مسوولان سازمان لیگ می گویند از مدت ها قبل به استقلال و پرسپولیس تاریخ سوپرجام را داده و هر دو طرف نظر موافق خود را برای برگزاری آن اعلام کرده بودند. منتها شفر سرمربی استقلال که با یک شبکه آلمانی برای تحلیل جام جهانی روسیه قرارداد بسته بود، تمرینات تیمش را دیر آغاز کرد. او تصمیم گرفت تیمش را به اردوی ترکیه هم ببرد، همان اردویی که کلی جنجال و حاشیه داشت. در آن اردو منتظری و حیدری، دو بازیکن استقلال مصاحبه کردند و به انتقاد از مدیریت فتحی که تازه به استقلال آمده بود، پرداختند. در واقع شفر برای آن که به برنامه اش در آلمان برسد، استقلال را به نوعی قربانی سوپرجام کرد. مدیریت استقلال هم به جای آن که فشار را روی شفر بگذارد، به سازمان لیگ فشار آورد که بازی را در زمان دیگری برگزار کند. نیکبخت در این باره توضیح می دهد: من نمی دانم دقیقا چه اتفاقی افتاد، ولی اتفاق خوبی برای استقلال نبود. بعد از آن اتفاق بدتری افتاد. مدیریت استقلال اگر می دانست رای به ضرر آنهاست چرا شکایت کرد و این قدر ضرر دید؟

ضرر اصلی را باشگاه استقلال در این ماجرا دیده است. آنها 26 هزار فرانک (حدودا 300 میلیون تومان) به دادگاه کاس دادند تا قضات مختلف وارد گود شوند و رای سازمان لیگ را باطل کنند. اما این تمام هزینه نبود. در این بین چند بار مسوولان استقلال و همین طور وکیل آنها عازم سوئیس شدند تا اسناد و مدارک خود را به دادگاه بین المللی ورزش ارائه دهند. دست آخر هم یک تیم چند نفره از استقلال همراه با نمایندگان پرسپولیس و سازمان لیگ عازم ابوظبی شد تا آخرین دفاعیات را انجام دهد. هزینه این سفر هم به عهده استقلال بود. حالا تصور کنید ضرری که باشگاه در این پرونده دیده، چقدر است؟ قطعا بالای 500 میلیون تومان! این پول هم از جیب باشگاه استقلال رفت و در نهایت این باشگاه ضرر اصلی را دیده است.

زوم

شکایت استقلال به خاطر فضای مجازی!

بعد از رای صادره از سوی دادگاه عالی ورزش، اما امیرحسین فتحی جمله جالبی گفت. او تلویحا اعلام کرد به خاطر فشار فضای مجازی دست به شکایت زدند: همین دوستانی که الان اعتراض می کنند، کسانی بودند که می گفتند ما به دادگاه ورزش شکایت نمی کنیم. ما هم تصمیم گرفتیم شکایت کنیم.

او اضافه کرد: «بنده هیچ قولی به هواداران برای این که رای به نفع ما صادر شود، ندادم. من تکلیفم را پیگیری کردم و همه توان و تلاشم را برای احقاق حق باشگاه استقلال انجام دادم و خواهم داد. یک مرحله دیگر هم هست که می توان پرونده را به دادگاه عالی سوئیس ارائه دهیم و به مرحله بالاتر اعتراض کنیم.»

علی خطیر، معاون سابق استقلال اما بارها در مصاحبه های خود گفت، رای سوپرجام به احتمال زیاد برای آنهاست و حتی تا قبل از نوروز 98 این جام به سازمان لیگ برگردانده می شود تا سرانجام تکلیف در زمین بازی مشخص شود!