آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
ورزش
۱۴

والیبال

همه چیز درباره چهارمین حضور ایران در جام جهانی والیبال

به گزارش ایسنا، چهاردهمین دوره رقابت های جام جهانی والیبال مردان از امروز با حضور 12 تیم به میزبانی سه شهر هیروشیما، ناگانو و فوکوئوکا در کشور ژاپن برگزار خواهد شد که تیم ملی ایران با توجه به دراختیارداشتن رنک 8 فدراسیون جهانی، با هدایت ایگور کولاکوویچ به عنوان سرمربی، در این تورنمنت حضور خواهد داشت.

استفاده از مترو برای جابه جایی تیم ها:  این رقابت ها به مدت 15 روز ادامه داشته و روز 23 مهرماه با معرفی تیم قهرمان به پایان خواهد رسید. دو شهر ناگانو و فوکوئوکا در شش روز ابتدایی مسابقات میزبان 30 بازی این تورنمنت خواهند بود و 36 بازی باقی مانده نیز به میزبانی شهر هیروشیما برگزار می شوند. با توجه به وجود متروهای پرسرعت در کشور ژاپن، طبق گفته مسئولان برگزاری مسابقات، تیم ها برای جابه جایی از این متروهای درون شهری و برون شهری استفاده خواهند کرد.

بهترین عنوان ایران: تیم ملی ایران تاکنون سه دوره در این رقابت ها حضور داشته و بهترین رتبه سروقامتان ایران کسب عنوان هشتمی در سال 2015 با هدایت «اسلوبودان کواچ» بوده است. ایران در سال های 1991 عنوان یازدهمی و در سال 2011 عنوان نهمی این مسابقات را به خود اختصاص داده است. اکنون والیبالیست های ایران باید چهارمین حضور خود در این رقابت ها را تجربه کنند.

مصدومیت موسوی و ترکیب ناقص: تیم ملی ایران که با درخشش ستاره هایی مانند سیدمحمد موسوی توانست عنوان قهرمانی رقابت های قهرمانی آسیا 2019 در تهران را کسب کند، اکنون به دلیل مصدومیت موسوی او را در اختیار ندارد و با 13 بازیکن عازم این رقابت ها شده است. البته با توجه به اینکه رقابت های جام جهانی 2019 تاثیری در انتخاب تیم ها برای المپیک 2020 توکیو ندارد، اکثر تیم ها برای حضور در این مسابقات از بازیکنان جوان خود استفاده می کنند و به نظر می رسد ایران هم این فرصت را دارد که جوانان خود را در این میدان بزرگ محک بزند.

ژاپن پای ثابت میزبانی ها: نکته قابل توجه در مورد بازی های جام جهانی والیبال میزبان ها هستند. به جز سال های 1965 (اولین دوره) و 1969 (دومین دوره)، در باقی ادوار این رقابت ها (12 دوره)، ژاپن میزبانی را برعهده داشته و هزینه اصلی برگزاری این مسابقات را تامین می کند.

برنامه بازی های ایران نیز به شرح زیر است:

ایران - روسیه: سه شنبه، 9 مهر، ساعت 8:30

ایران - مصر: چهارشنبه، 10 مهر، ساعت 5:30

ایران - کانادا: جمعه، 12 مهر، ساعت 5:30

ایران - استرالیا: شنبه، 13 مهر، ساعت 11:30

ایران - برزیل: یکشنبه، 14 مهر، ساعت 8:30

ایران - آمریکا: چهارشنبه، 17 مهر، ساعت 12:30

ایران - تونس: پنجشنبه، 18 مهر، ساعت 8:30

ایران - آرژانتین: جمعه، 19 مهر، ساعت 5:30

ایران - ژاپن: یکشنبه، 21 مهر، ساعت 13:50

ایران - ایتالیا: دوشنبه، 22 مهر، ساعت 9:30

ایران - لهستان: سه شنبه، 23 مهر، ساعت 7:00

سلطانی فر: دیگر امکان پرداخت پاداش سکه به قهرمانان وجود ندارد

وزیر ورزش و جوانان گفت: قرار است آیین نامه جدیدی برای پاداش مدال آوران با توجه به نوسانات سکه و ارز ارائه شود که در این آیین نامه میزان پاداش مدال آوران برای مسابقات آینده تعیین خواهد شد. مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان، در حاشیه بازدید از اردوهای ورزشکاران ناشنوای اعزامی به بازی های آسیایی هنگ کنگ در جمع خبرنگاران گفت: کاروان ناشنوایان با 134 ورزشکار در هشت رشته ورزشی آبان ماه در بازی های آسیایی هنگ کنگ شرکت خواهد کرد که با توجه به کارنامه موفقی که اکثر ورزشکاران ناشنوا در بازی های جهانی آسیایی و المپیک قبل داشتند، من مطمئنم در این دوره نیز افتخارات خوبی را کسب خواهند کرد. او گفت: جامعه آماری ناشنوایان که در ورزش آماتور و حرفه ای فعالیت می کنند قابل توجه است که من یقین دارم با حمایت هایی که از سوی کمیته ملی المپیک و هیئت رئیسه فدراسیون ناشنوایان انجام شده است، کاروان ناشنوایان در بازی های آسیایی رتبه خوبی را کسب خواهد کرد. او در پاسخ به این پرسش که یکی از دغدغه های ملی پوشان ناشنوا یکسان نبودن پاداش آنها با سایر ورزشکاران است، اظهار کرد: با توجه به نوسانات نرخ سکه در سال های گذشته دیگر امکان پرداخت پاداش به قهرمانان و مدال آوران در تمام رشته ها به صورت سکه وجود ندارد. ما در حال بازنگری آیین نامه پاداش مدال آوران در بازی های آینده هستیم تا تکلیف را برای تمام ورزشکاران مشخص کنیم که متکی به سکه نباشند. ناشنوایان نیز انتظار دارند که پاداش برابری با سایر ورزشکاران، از جمله جانبازان و معلولان داشته باشند، اما متاسفانه با توجه به نوسانات نرخ سکه ما با محدودیت منابع مالی مواجه بودیم و دیگر قادر به پرداخت سکه به مدال آوران خود نیستیم. وزیر ورزش و جوانان در پایان گفت: باید در آیین نامه جدید بررسی کنیم که چقدر امکان پرداخت پاداش به مدال آوران خود را داریم و شرایطی ایجاد کنیم که از نظر تامین اعتبارات، پاداش مدال آوران را بتوانیم پرداخت کنیم.