آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
دیپلماسی
۱۵

هم زمان با تکرار اتهامات علیه ایران و هشدار درباره ضربه به بازار نفت

بن سلمان: راه حل سیاسی را ترجیح می دهیم

ولیعهد و حاکم دوفاکتوی عربستان سعودی در گفت وگو با شبکه سی بی اس آمریکا، گفت با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که ادعا کرده بود حمله به تاسیسات آرامکو اقدامی از سوی ایران است، موافق است. به گزارش ایسنا، در این مصاحبه که در جده انجام شد، محمد بن سلمان اظهار کرد: «اگر جهان اقدامی قوی و قاطع برای بازدارندگی ایران انجام ندهد، ما شاهد روند فزاینده تنش ها خواهیم بود که منافع جهان را تهدید می کنند». بن سلمان همچنین نسبت به افزایش سرسام آور و نجومی قیمت های نفت هشدار داد. وی در عین حال گفت راه حل سیاسی را ترجیح می دهد زیرا بسیار بهتر از راه حل نظامی است. ولیعهد سعودی افزود هرگونه جنگی بین ایران و عربستان  به نابودی اقتصاد جهانی منجر می شود. شاهزاده سعودی افزود: «دونالد ترامپ باید با حسن روحانی مذاکره و چارچوب معامله جدیدی را تدوین کند این همان چیزی است که ترامپ می خواهد و همه ما برای آن تلاش می کنیم اما ایرانی ها کسانی هستند که نمی خواهند پای میز مذاکره بنشینند».

  در یمن، راه حل سیاسی فراهم خواهد شد

ولیعهد عربستان حمله به آرامکو را به منزله زدن به قلب عرضه نفت در جهان و نه فقط در عربستان خواند: «این حمله اقدامی احمقانه بود زیرا پنج درصد از عرضه نفت جهانی را هدف گرفت». بن سلمان درباره سوالی مبنی بر استراتژی حمله به آرامکو ادعا کرد: «حمله به تاسیسات آرامکو بدون هیچ استراتژی انجام شد و احمقانه بود تنها هدف استراتژیک این حمله این بود که ثابت کرد آنها با آنچه انجام دادند احمق هستند». بن سلمان درباره این حمله با وجود اینکه عربستان اولین واردکننده سلاح و تجهیزات نظامی در جهان است، گفت: «عربستان تقریبا به اندازه یک قاره است، کشور ما از اروپای غربی بزرگ تر است، ما از همه طرف با خطرات و تهدیدات احاطه شده ایم از این رو تامین امنیت این مقدار از مساحت به طور کامل دشوار است، سامانه های دفاع هوایی، سامانه های پاتریوت و موشک هاوک آمریکا هیچ کدام برای انداختن پهپادها طراحی نشده اند». ولیعهد سعودی درباره وضعیت یمن نیز ادعا کرد: «راه حل سیاسی در این کشور آسان تر خواهد بود البته اگر ایران دست از حمایت حوثی ها بردارد». وی تاکید کرد: «راه حل سیاسی فراهم خواهد شد، ما خواهان مذاکره برای پایان جنگ یمن هستیم و هر روز این کار را انجام می دهیم، تلاش می کنیم این مناقشه را در میدان اجرائی کنیم، اعلام انصارالله درباره آتش بس گامی مثبت است که مذاکرات سیاسی را کارآمدتر و جدی تر به سمت جلو می برد».

  عبدالمهدی: با ملک سلمان درباره ایران صحبت کردم

از سوی دیگر، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، در مصاحبه با این روزنامه شرق الاوسط، درباره سفر اخیرش به ریاض گفت: «روابط ما با عربستان قوی است. عربستان موضع ما برای کاهش تنش ها را به خوبی درک می کند». به گزارش ایلنا، وی در ادامه گفت: «در سفر اخیر به ریاض با ملک سلمان و محمد بن سلمان مذاکرات قاطع، صریح، عمیق و جسورانه ای داشتم. مذاکرات من با ملک سلمان و ولیعهد شامل محورهای زیادی بود. ما در این دیدار درباره اوضاع منطقه، تنش میان ایران و آمریکا یا ایران و عربستان و  یمن گفت وگو کردیم». نخست وزیر عراق همچنین خاطرنشان کرد: «عربستان دیدگاه خود را درباره حوادث منطقه ارائه کرد. عراق در گذشته نیز برای آرام کردن اوضاع در پی تنش میان انگلیس و ایران به دلیل توقیف کشتی ها نقش مهمی ایفا کرده بود و این مسئله تاییدی برای نقش و اعتبار عراق در منطقه است». وی همچنین گفت به مقام های سعودی اطمینان داده است  عربستان از خاک عراق هدف قرار نخواهد گرفت.پیش تر و در پی سفر عبدالمهدی به ریاض، برخی منابع خبر دادند او به زودی به تهران نیز سفر خواهد کرد اما نخست وزیر عراق اعلام کرد فعلا برنامه ای در این باره ندارد.