آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
دیپلماسی
۱۵

ادامه گفت و گوها و سخنرانی های وزیر خارجه در پایان سفر نیویورک

ظریف: دیدار شکست خورده با ترامپ، به اقتصاد ایران ضربه می زند

وزیر خارجه ایران گفت از دیدگاه او رئیس جمهور آمریکا بیشتر به خود دیدار تمایل دارد تا محتوای آن. در مصاحبه محمدجواد ظریف با شبکه آمریکایی ان بی سی، او توضیح داد شرایط ایران با کره شمالی تفاوت دارد. ظریف همچنین در گفت وگویی با شبکه المیادین گفت اروپایی ها را در لغو تحریم جدی نمی بیند. او در توقف کوتاهی که در مسیر بازگشت از سفر نیویورک به تهران در فرانکفورت داشت نیز در اظهاراتی که به نظر کنایه به اروپایی ها می آمد، اشاره کرد دیپلمات های ایران تنها دیپلمات هایی هستند که مجبور نیستند برای اعلام موضع از خارج از کشور دستور بگیرند.

قرض و خیریه از کسی نمی خواهیم

وزیر خارجه ایران در گفت وگو با شبکه ان بی سی درباره تلاش ها برای دیدار بین روحانی و ترامپ گفت: «با تحلیل من، رئیس جمهور آمریکا بیشتر به دیدار تمایل دارد تا محتوای آن و برای ما این محتواست که اهمیت دارد. شاید به همین دلیل است که از کنار یکدیگر رد شدیم یا هماهنگی میان ما حاصل نشد». به گزارش ایسنا، ظریف با اشاره به دیدار دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی گفت: موضوع ایران متفاوت است؛ چراکه کره شمالی توافقی 159صفحه ای با آمریکا ندارد که تنها سه سال ونیم پیش به آن دست پیدا کرده باشند و بخشی از قطع نامه شورای امنیت شده باشد؛ «چنین دیدار شکست خورده ای مفهومی منفی برای اقتصاد ایران دربر دارد». وی افزود: «ما از آمریکا درخواست کمک های خیریه و حمایت رسانی نداریم و حتی از آن نمی خواهیم با ما تجارت کند یا نفت مان را بخرد. تنها می خواهیم بگذارد دیگران مطابق خواسته شان با ایران رفتار کنند؛ حتی دلار استفاده نکنند. آنها می توانند تجارت خودشان را با ایران داشته باشند و این مطابق قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل است. آمریکا کشورهای دیگر را برای به جاآوردن قوانین بین المللی تنبیه می کند. این تمام آن چیزی است که می خواهیم به آن پایان دهد». ظریف در ادامه در پاسخ به خبرنگار این شبکه که خط اعتباری اروپا برای تجارت با ایران را یک «قرض» تلقی کرد، گفت: «این یک قرض نیست؛ اعتباری برای فروش نفت ایران است؛ چراکه ما از کسی قرض نمی خواهیم، ما کشوری ثروتمند هستیم». رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره عمل اروپا به وعده هایش گفت: «فکر می کنم آنها سابقه خوبی ندارند. متاسفانه آنها منتظر چراغ سبزی از سوی واشنگتن هستند و این تناقض محسوب می شود؛ چرا که آمریکا سیاست فشار حداکثری را دارد و وقتی با کینه این سیاست را دنبال کند، به کشورهای دیگر اجازه نخواهد داد فشار را کاهش دهند». او درباره روند کاهش گام به گام تعهدات گفت: «ما می خواهیم رئیس جمهور ترامپ حدس بزند چه اتفاقی در هفتم نوامبر خواهد افتاد. من فکر می کنم این بازی مورد علاقه اش است؛ اما اینکه چرا ما [کاهش تعهدات برجامی را آغاز کردیم]، به این دلیل است که اینها راهکارهای مطرح شده در توافق هسته ای است؛ توافق از دو طرف می خواهد که اگر یک طرف از تعهداتش تخطی می کند، تعهدات خود را کاهش دهد». وزیر امور خارجه تشریح کرد: «ما احتیاجی نداریم آن برنامه هسته ای را از سر بگیریم و به وضوح گفته ایم که آماده ایم تصمیماتی را که در هشتم می اتخاذ کردیم، در چند دقیقه یا ساعت به محض اینکه آنها به تعهداتشان عمل کنند، لغو کنیم».

هیچ دلیل و مدرکی درباره دست داشتن ایران در آرامکو وجود ندارند

ظریف در گفت وگو با المیادین تاکید کرد: «فعالیت های دیپلماتیک ایران بسیاری از مسائل مربوط به این کشور را برای بسیاری از کشورهای جهان روشن کرد». به گزارش ایسنا، او گفت: «پیش از رسیدن حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و پس از ورود وی توانستیم جلوی اقدامات گمراه کننده آمریکا را درباره حوادث منطقه برای فراموش کردن جنایاتی که در یمن اتفاق می افتد، بگیریم. آنها با صرف نظر از اینکه عربستان سعودی بر ادامه تجاوز به ملت یمن اصرار می کند، می خواستند مسئولیت را گردن ایران بیندازند. این مسئله را در نطق رئیس جمهور ایران و گفت وگوهای رسانه ای توضیح دادیم». وی افزود: «مشکل ما این است که آنها نمی توانند از مقاومت گروهی که از هیچ گونه حمایت بین المللی برخوردار نیست، در مقابل ائتلافی که قوی ترین سلاح ها را در اختیار دارد ولی از پیروزی بر آن گروه ناتوان است، تفسیری ارائه دهند. برای آنها سخت است که این حمله (حمله به شرکت آرامکو) را به یمنی ها نسبت دهند؛ اما هیچ دلایل و مدارکی درباره دست داشتن ایران در اختیار ندارند. آنها از یک سو می خواهند اتهام بزنند و از سوی دیگر بر شکست خود سرپوش بگذارند». ظریف درباره پیوستن عربستان سعودی و امارات به ائتلاف دریایی آمریکا گفت: «گمان نمی کنم نظامی گری بتواند امنیت را به منطقه خلیج فارس بیاورد، بلکه باعث تشدید تنش ها در این منطقه می شود. عربستان سعودی باید درک کند که نمی تواند امنیت خود را از آمریکا خریداری کند. پس از 40 سال تجربه ای که با صدام، طالبان و داعش داشتند و تلاش کردند امنیت خود را تامین کنند، این تجارب باید بی فایدگی خود را نشان داده باشد». ظریف درباره «رد دیدار نمایشی با ترامپ» نیز گفت: «شرط ما این بود که هیچ دیدار دوجانبه ای بین روحانی و ترامپ انجام نشود، بلکه این کار در چارچوب نشست سران کشورهای گروه 5+1 انجام شود و این نشست نیز منوط به لغو تحریم هاست؛ اما ترامپ حتی نگفت تحریم ها پس از دیدار لغو خواهد شد، بلکه گفت ابتدا دیدار انجام شود پس از آن امکان لغو تحریم ها وجود دارد».

تنها دیپلمات هایی هستیم که از خارج از کشور دستور نمی گیریم

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف روز یکشنبه در مسیر بازگشت از نیویورک به تهران، در توقف کوتاهی در فرانکفورت، با حضور در جمع کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، خانواده های آنان و جمعی از ایرانیان مقیم در فرانکفورت اظهار کرد: «دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران تنها دیپلمات هایی هستند که مجبور نیستند از قدرتی در خارج از کشور برای رای و اعلام موضع خود دستور بگیرند و واقعیت مسلم این است که در دشوارترین موضوعات می توانیم بدون نگرانی از قیل و قال این و آن تصمیم گیری کنیم». ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: «آمریکایی ها احساس می کنند هم در صحنه سیاسی و هم در صحنه منطقه ای و میدانی از ما باخته اند؛ چراکه اگر غیر از این بود، از برجام خارج نمی شدند و این گونه خودشان را منزوی نمی کردند». وزیر امور خارجه افزود: «در اروپا وقتی با رئیس جمهور یک کشور عضو دائم شورای امنیت و دارای بمب اتم وارد صحبت می شویم، او به ما می گوید بدون اجازه ترامپ نمی توانم کاری انجام دهم. اروپایی ها اگر این روزها قدری مواضع شان به آمریکا نزدیک شده و هم صدای آمریکا شده اند، دلیلش این نیست که ما را در موضع ضعف دیده اند، بلکه به علت این است که نتوانسته اند در برابر آمریکا بایستند و برای حفظ باقی مانده آبروی خودشان با آمریکا هم صدا شده اند. اروپا پنج ماه است تلاش می کند معادل فروش نفت ایران به ایران اعتبار بدهد تا ایران در برجام بماند، ولی نتوانسته حتی این کار کوچک را نیز انجام دهد؛ چراکه از طرف ارباب خود حتی اجازه ندارد برای امنیت خودش از پول خودش خرج کند».