آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
روزنامه فردا
۱۶
قلم سبز

حماقت های قبل از ترامپ سوء تفاهم بوده!

محمد درویش

اواخر ماه میلادی گذشته بود که ایستگاه های هواشناسی از گردباد «دوریان» در اقیانوس اطلس-باهاما- خبر دادند و تهدیدی که از جانب این گردباد استوایی با شدت گرفتن آن در مسیر حرکت خود متوجه جنوب شرق ایالات متحده- عمدتا فلوریدا و تا حدی جورجیا- می شد. ظاهرا این موضوع توجه دونالد ترامپ را بسیار جلب کرده بود؛ لابد بیشتر نگران املاکش در فلوریدا بود! خلاصه اینکه در تعداد بی شماری از توییت هایی که ترامپ اوایل سپتامبر دراین باره منتشر کرد، نام ایالت آلاباما نیز ذکر شد که ترامپ از آن به طور مشروح جزء ایالت های مورد تهدید نام برد. گویا بسیاری از مردم آلاباما با خواندن توییت ترامپ از آنچه احتمالا در انتظارشان بود، نگران می شوند و با ایستگاه هواشناسی ایالت تماس می گیرند تا اطلاع دقیقی دراین باره به دست بیاورند. کار به جایی می کشد که این ایستگاه هواشناسی ناچار می شود برای آرام کردن اذهان عمومی رسما توییتی منتشر و تاکید کند که ایالت آلاباما به هیچ وجه با گردباد تهدید نمی شود. از اینجا داستانی شروع می شود که حالا پای قانون را به میان آورده است. ترامپ به جای آنکه به اشتباهش اعتراف کند یا حداقل بگذارد داستان بی سر و صدا خاموش شود- چیزی که همه به جز او خواستارش بوده اند- روز چهارم سپتامبر در دفتر کارش در کاخ سفید در حضور جمعی از خبرنگاران، نقشه پیش بینی آب و هوایی منطقه نام برده در ارتباط با گردباد دوریان را که از جانب اداره ملی اقیانوسی و جوی تهیه شده بود، به حاضران نشان می دهد. در این نقشه می توان مسیر حرکت گردباد را دید که با یک ماژیک سیاه رنگ «تکمیل» شده و بخشی از ایالت آلاباما را نیز وارد ماجرا کرده است. البته همه متوجه این دست کاری می شوند (که گویا کار خود ترامپ بوده) و خبرنگاری هم این نکته را گوشزد می کند، اما ترامپ پاسخ می دهد که خبر ندارد کسی این نقشه را دست کاری کرده باشد.

غائله به اینجا هم ختم نمی شود و چند روز بعد خبر می رسد که اداره ملی اقیانوسی و جوی خبری منتشر کرده که در آن توییت ترامپ درباره آلاباما را تایید می کند. اینکه چه کسی این خبر را نوشته، در دست تحقیق است، چون هیچ کس این خبر را با نام خودش منتشر نکرده؛ امضایی هم زیر آن نیست. کاشف به عمل می آید که میک مالوینی، رئیس ستاد کارمندان کاخ سفید تحت فشار ترامپ با ویلبر راس، وزیر بازرگانی و از طرفداران پروپاقرص رئیس جمهور که در سفری در یونان بوده، تماس می گیرد تا به کمک ترامپ بشتابد. وزیر بازرگانی هم با اداره ملی اقیانوسی و جوی تماس می گیرد و تهدید می کند که اگر این اداره روایت ترامپ را رسما تایید نکند، پژوهشگران منتخب دولت را که در این اداره کار می کنند، اخراج خواهد کرد.

حالا گند کار درآمده و دفتر بازرسی وزارت بازرگانی و همین طور مدیر اداره ملی اقیانوسی و جوی اعلام کرده اند که این داستان را پیگیری خواهند کرد. از حزب دموکرات هم خواستار استعفای وزیر بازرگانی شده اند و کمیته مربوط به پژوهش، امور فضایی و تکنولوژی مجلس نمایندگان هم قصد بررسی این جریان را دارند. 

خواننده عزیز روزنامه «شرق»!

چه کسی می تواند تصور کند چنین اتفاقی ممکن است در یک کشور پیشرفته و علم محور رخ دهد؟ داستان فشار بر دانشمندان برای تایید خزعبلات افراد کلیسا در قرون وسطی انگار بار دیگر در قرن بیست و یکم جان گرفته است. تاسف بارتر آنکه هنوز در ایالات متحده آمریکا گروهی برای این آدم خودشیفته، دروغ گو و طبیعت ستیز کف می زنند و برخی او را رهبری صادق می دانند که فقط به فکر منافع مردم خود است! چقدر راه نرفته و کار نکرده داریم... چقدر... .