آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
حوادث
۱۹

معمای دفن جسد مجهول الهویه پس از بازگشت مرد 45 ساله

مرده ای در مراسم چهلمش زنده شد!

مرد میانسال وقتی برای یافتن کار از تهران به پاکدشت سفر کرد، فکر نمی کرد گرفتار سرنوشت عجیبی شود. او زمانی که به خانه بازگشت، متوجه شد خانواده اش اشتباهی به جای او، جسد مرد دیگری را دفن کرده و در حال برگزاری مراسم چهلم وی هستند.

به گزارش خبرنگار جنایی جام جم، 18 تیر امسال مردی با حضور در شعبه یازدهم بازپرسی دادسرای جنایی تهران با طرح شکایتی اعلام کرد، برادر 45 ساله اش که متاهل بوده و فرزند دارد برای انجام کارهایش از خانه شان در شرق تهران بیرون رفته و دیگر بازنگشته است. حتی تلفن همراهش را در خانه جا گذاشته است. سراغش را از دوستانش، فامیل و همسایه ها گرفتیم که هیچ کدام خبری از برادرم نداشتند. می ترسیم بلایی سرش آمده باشد.

با دستور بازپرس مصطفی واحدی، تحقیقات ماموران پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران برای یافتن ردی از مرد گمشده آغاز شد. تحقیقات ادامه داشت تا این که پنجمین روز مرداد امسال پلیس تهران از طریق پلیس شهرستان اسلامشهر مطلع شد که در زمانی که مرد میانسال گم شده، پلیس چند جسد مرد مجهول الهویه را یافته و اجساد آنها در پزشکی قانونی است. با احتمال این که یکی از اجساد متعلق به مرد گم شده باشد، خانواده وی به پلیس اسلامشهر رفتند و تصاویر اجساد مجهول الهویه را نگاه کردند که تصویر فردی را یافتند که شبیه برادر گمشده شان بود. آنها او را به عنوان جسد برادرشان شناسایی کردند و بعد از چند روز و با هماهنگی های لازم جسد را از پزشکی قانونی تحویل گرفتند و گواهی دفن برای این جسد صادر شد. خانواده مرد میانسال با تحویل گرفتن جسد، او را به بهشت زهرای تهران به خاک سپردند.   روزها سپری شد تا چهلمین روز سوگواری مرد میانسال فرا رسید. همسایه ها، دوست، آشنا و فامیل ها برای شرکت در مراسم چهلم به خانه پدری مرد فوت شده آمده بودند. ناگهان زنگ در خانه به صدا در آمد و زمانی که برادر کوچک تر پاسخ داد، صدای برادرش را شنید. شوکه شده بود و باورش نمی شد صدای برادر فوت شده اش باشد. سراسیمه خود را مقابل در رساند و بعد از گشودن در با صحنه عجیبی روبه رو شد. برادرش را زنده دید که اعلامیه ای به دست گرفته و به پهنای صورت اشک می ریزد. پسر جوان با دیدن برادرش که زنده شده بود جیغ کشید و بیهوش کف خیابان افتاد. اعضای خانواده و مهمان ها با شنیدن صدای جیغ و فریاد، خودشان را به خیابان رساندند. آنها با دیدن مرده ای که زنده شده بود شوکه شده و حتی چند نفری از اعضای خانواده بیهوش شدند. همزمان با این اتفاق عجیب، مرد میانسال نزد بازپرس دادسرای جنایی تهران رفت و در جریان تحقیقات گفت: در کارم درآمد خوبی نداشتم. روز حادثه برای یافتن کار از خانه ام در تهران بیرون رفتم و به پاکدشت رفتم که در آنجا تصادف کردم و یک هفته بستری بودم. بعد از آن که مرخص شدم حافظه ام دچار مشکل شده  بود. بنابراین در کارگاهی در پاکدشت مشغول کار شدم. چند روز پیش  دوباره حافظه ام را به دست آوردم و تازه فهمیدم کجا هستم. به خانه پدری ام که رفتم با صحنه عجیبی روبه رو شدم. اعلامیه و پلاکاردهای تسلیت مربوط به مرگم را دیدم. آنها حتی در حال برگزاری مراسم چهلمم بودند که من سر رسیدم. با ثبت اظهارات این مرد، پرونده گمشدن او در دادسرا بسته شد. تحقیقات برای مشخص شدن هویت مردی که به جای مرد میانسال دفن شده بود، ادامه دارد.