آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
حوادث
۱۹

2 قتل و نقص عضو؛ سرانجام درگیری قدیمی 2 طایفه

دشمنی ریشه دار دو طایفه بارها منجر به بروز درگیری شده بود. اما در آخرین نزاعی که میان آنها درگرفت، نزدیک به 30 نفر در نزاع شرکت کرده و با ضرب و جرح عمدی، باعث قتل و نقص عضو شدند. هر چند رسیدگی به پرونده قتل در حال طی روند قانونی است، اما روز گذشته پرونده با حضور 12 متهم به ایراد ضرب و جرح عمدی، در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد.

به گزارش خبرنگار جام جم، رسیدگی به پرونده متهمان پرونده شرکت در نزاع دسته جمعی در اطراف تهران در حالی در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد که دادگاه مملو از افرادی بود که به عنوان شاکی یا متهم از طرفین دعوا به دادگاه دعوت شده بودند.  سال گذشته با وقوع ایراد ضرب و جرح عمدی بین 30 نفر از شرکت کنندگان در نزاع و کور شدن چشم یک جوان، رسیدگی به پرونده از سوی مقامات قضایی آغاز شد.  جوانی که در نزاع چشم خود را از دست داده بود و نادر نام دارد، در طرح شکایت خود در مورد علت بروز درگیری به پلیس گفت: «از سال ها قبل کینه و دشمنی ریشه داری بین طایفه ما و یک طایفه دیگر وجود داشت. بارها روی دیوار خانه ما و اقوام ما شعارنویسی می کردند و درگیری های مختلفی بین ما و آنها رخ می داد. تا این که چند شب قبل به یکی از اقوام آنها برخوردم و به من ناسزا گفت و درگیری بین ما و آنها بالا گرفت. عده ای از آنها با پاره آجر ، چماق و چاقو و قمه به ما حمله کردند. ما هم از خودمان دفاع کردیم.»

عده زیادی در حادثه شب اول مجروح شده بودند. اما درگیری به همان جا ختم نشد و چند روز بعد بروز درگیری های دیگر با انگیزه انتقام جویی منجر به قتل دو نفر از شرکت کنندگان در نزاع شد که رسیدگی به پرونده قضایی در حال طی روند قانونی است.

این در حالی بود که جوان ضارب که موجب کوری چشم نادر شده بود، چند وقت بعد از حادثه به دلیل عذاب وجدان از بلایی که سر پسر جوان آورده بود اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

در جلسه دیروز متهمان یک به یک به دفاع از اتهامات خود پرداختند. یکی از آنها اتهام خود را نپذیرفت و گفت: «روز نزاع از همه جا بی خبر وارد محله مان شدم و دیدم عده زیادی در حال زد و خورد یکدیگر هستند. شیشه های مغازه برادرم شکسته شده بود و تعداد زیادی خانم هم بین نزاع کنندگان بودند. متوجه شدم عده ای از اقوام ما با طایفه ای که با آنها دشمن هستیم، درگیر شده اند. اما من از دیدن آن صحنه حالم بد شد و اگر هم می خواستم نمی توانستم کسی را بزنم.»

دادگاه بعد از شنیدن شکایت همه شاکیان و دفاع همه متهمان، ختم جلسه دادرسی را اعلام کرد. رای دادگاه به زودی صادر می شود.