آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
سیاست
۲
قضا

رییسی بر لزوم حمایت قاطعانه از مدیرانی که تحریم ها را دور می زنند، تاکید کرد

هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم

سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه معتقد است هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم. البته رییسی بازکردن گره ها را با دستان توانای ملت بزرگ ایران، امکان پذیر می داند و نه توسط کشورهای خارجی. او با حضور در آیین نکوداشت سی وهشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: «بدون نظارت، مدیریت هیچ مدیری قابل تعریف نیست. همه مدیران در همه سطوح باید بر مجموعه خود نظارت کنند. امروز اگر بخواهیم در جامعه عدالت را به معنای اجرای قانون تعریف کنیم، اولین ضامن اجرای قانون، خود اشخاصند و خودکنترلی، قوی ترین و کارآمدترین نظام کنترلی است.»رییسی، دومین ضمانت اجرای عدالت و قانون را گسترش نظارت های مردمی یا همان امر به معروف و نهی از منکر دانست و ادامه داد: «اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد و اجرای آن سست شود، به تعبیر امیرالمومنین (ع) باید شاهد تسلط اشرار باشیم.» رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه فعال ساختن چشمان نظارتی درون سازمانی ازجمله مجموعه های حراست، نقش مهمی در جلوگیری از فساد دارد، گفت: «بسیاری از فسادها و کژی ها محصول اقدام یک شبه و یک ماهه نیست بلکه محصول چشم بستن مستمر در طول یک زمان مشخص است؛ لذا باید به ارقام پایین هم حساس بود که تبدیل به ارقام نجومی نشود.»

او همچنین بر لزوم حمایت قاطعانه از مدیران قوی و شجاعی که تحریم را دور می زنند، تاکید کرد و ادامه داد: «اجازه ندهید مدیر شجاع، نترس و قوی در میدان دچار سستی و تردید شود. حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان فعال هم وظیفه همه ماست. کارآفرین و سرمایه گذار باید بداند که کارش در این کشور سریع انجام می گیرد. باید تمام بخش ها ترتیبی اتخاذ کنند که کار سرمایه گذار و کارآفرین تسهیل شود. این در گروی آن است که اگر با مانع بی مورد و بیجایی مواجه شدند، فورا رفع شود تا رونق تولید را شاهد باشیم.»رییسی بر لزوم تشویق مدیران شجاع تاکید کرد و شناسایی ساختارهای فسادزا را از اولویت های کار سازمان بازرسی دانست. او ادامه داد: «اگر دستگاه های اداری و سازمان های مسوول کار خود را به موقع و بجا انجام دهند یقین بدانید شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود.»رییس دستگاه قضا همچنین در نشست تخصصی با مدیران سازمان بازرسی کل کشور پس از شنیدن نقطه نظرات و دیدگاه های برخی مدیران این سازمان از زحمات مدیران و کارکنان سازمان بازرسی قدردانی کرد. ابراهیم رییسی با بیان اینکه امروز بسیاری از کاستی ها درکشور ما بزرگنمایی می شود، بر لزوم تقویت نظارت های درون سازمانی تاکید کرد و گفت: «باید مراقب سلامت نیروها بود. بر همین اساس ارتقای سلامت درون سازمان بازرسی و نظارت بر ناظران و بازرسی از بازرسان بسیار اهمیت دارد.»

او در ادامه بر لزوم جانشین پروری، تربیت نیرو و کادرسازی تاکید کرد و با بیان اینکه میدان دادن به جوانان به معنای پیرزدایی نیست، ادامه داد: «میزان گزارش ها و مراجعات مردمی به دستگاه قضایی افزایش یافته است. امروز در مردم یک روح امید ایجاد شده است. اگر این مراجعات و گزارش ها مورد توجه قرار گیرد، امید ارتقا می یابد وگرنه ناامیدی بدتر از گذشته شکل می گیرد.»رییسی تاکید کرد: «همه باید با یک کار جهادی، وقت بگذارید و اجازه ندهید که خواسته های مردم بایگانی شود یا بدون پاسخ بماند. کسی که به ما نامه می نویسد، نه شوخی دارد و نه وقت اضافی دارد. اصل بر آن است که هر کس پیامی را به ما می رساند، اظهاراتش از سر دغدغه و درد است و نباید نادیده گرفته شود. تاکیدم این است که نگذارید ناامیدی بر ذهن مردم غلبه کند.»