آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
سیاست
۲
دادگاه

نماینده دادستان در دادگاه «عظام» مطرح کرد: دستور «ایروانی» برای فرار ترخیص کار عمده گمرک

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام، نوبت متهم حامد خاتمی پور بود که دفاعیاتش را ارایه کند، اما باتوجه به صحبت های نماینده دادستان در پایان جلسه پنجم دادگاه این پرونده، وکیل ایروانی، متهم ردیف اول از قاضی خواست تا با موکلش صحبت کوتاهی داشته باشد. متهم ایروانی گفت: «به دلیل صحبتی که دیروز [سه شنبه] در انتهای جلسه رخ داد و تهمتی که به سخنگوی دولت صورت گرفته بود، از محضر دادگاه عذرخواهی می کنم؛ من عصبانی شدم. در این لحظه از نماینده دادستان هم عذرخواهی می کنم.»پس از آن متهم خاتمی پور در معرفی خود، گفت: «حامد خاتمی پور هستم متولد 1359 سابقه کیفری ندارم، ترخیص کار گمرک هستم و در شرکت مسوولیتی نداشتم.» به گزارش ایسنا، متهم خاتمی پور ادامه داد: «اینجانب در خانواده ای مذهبی بزرگ شدم و رعایت حق الناس و بیت المال همواره سرلوحه کارم بوده و مالیات را هر ساله پرداخت کردم و اگر وامی گرفتم آن را تسویه کردم. تنها ترخیص کار سازه پویش بودم که اظهارنامه ها را به نام خود انجام می دادم و در انجام فرامین آنها تلاش می کردم تا خط تولید متوقف نشود، زیرا عدم ترخیص محموله ها موجب توقف تولید می شد و به همین دلیل شبانه روز مشغول ترخیص بودم.»او ادامه داد: «هیچ تخلفی نداشتم لطفا از گمرک استعلام بگیرید، شایان ذکر است که برخورد ضابطین سپاه با من بسیار اخلاقی و انسانی بود که این را باید ذکر کنم در بازجویی ها رعایت مسائل را می کردند.»

خاتمی پور با تاکید بر اینکه ترخیص کار فقط تشریفات قانونی کالا را به نمایندگی از صاحب کالا انجام می دهد و ترخیص کار نمی تواند معجزه کند، ادامه داد: «بعد از اظهارنامه کالا توسط صاحب کالا ارزش گذاری انجام می شود حتی اگر صاحب کالا فاکتور ارایه نکند، در سایت سامانه گمرک همه می توانند ارزش کالاها را ببینند و ارزش گذاری براساس آن سیستم انجام می شود. هیچ ارزش گذاری توسط ترخیص کار انجام نمی شود و ترخیص کار در آن دخل و تصرفی ندارد.»متهم خاتمی پور با بیان اینکه اگر گمرک تعرفه ای را می پذیرد پشت آن وزارتخانه ای است، گفت: «از روز اول دادگاه می گویند بایگانی متعلق به خاتمی پور بوده است اما اسنادی که ضابطین از آن محل بردند، اسناد شرکت عظام بود. برای من می فرستادند و من نگهداری می کردم. من نگران این نبودم که بازرسی گمرک آن اسناد را بررسی کند.»این متهم در بخش دیگری از دفاعیاتش گفت: «آن روز که بحث فرار مطرح بود من همچون روزهای دیگر به شرکت رفتم. از گمرک به من زنگ زدند و گفتند کمیته ای جلسه دارد که من هم عضو آن کمیته بودم اما دیدم حالتی غیرعادی وجود دارد.»او ادامه داد: «روغنی ها به من زنگ زد و گفت بیرون برو و عده ای در حال آمدن به آنجا هستند. من تا آن روز فقط داشتم کار می کردم، او گفت فرار کن و گوشی ات را خاموش کن. من به خانه یکی از دوستانم رفتم اما او به من گفت به دفترت برگرد و همانجا که برگشتم از من سوال کردند.»خاتمی پور همچنین درباره امحای اسناد توضیح داد: «چندین مرحله شنیده بودم و به من زنگ زده بودند که مدارک را نگهداری نکن یک نامه هم از عظام به دستم رسید اما بعدها متوجه شدم تغییراتی ایجاد شده است و بعد که درباره این تغییرات از آنها پرسیدم، گفتند چیزی نیست تو کارت را انجام بده.» او به پرسش قاضی در رابطه با محتوای این نامه، پاسخ داد: «نامه ای از دادسرای شعبه یک بود که درباره حساب های شرکت مطالبی در آن نوشته شده بود. در این مرحله هم آقای روغنی ها به من زنگ زد و من حتی به دوستانم گفتم نمی دانم اینها چرا می گویند اسنادشان را نگه ندارم.»قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: «گفته اید پرداخت رشوه به کارمندان گمرک از طرف آقایان حسام خاتمی پور و محمد خاتمی پور در گمرک فرودگاه امام خمینی انجام شده. البته اینها احضار شدند و موضوع دریافت رشوه را تایید کرده اند. اسامی تعداد زیادی از کارمندان گمرک هم اعلام شده که دستگیر نشده و به دادسرا نیامده اند. به چه تعداد از کارمندان گمرک رشوه می دادید؟» اما متهم در پاسخ این پرسش قاضی، مدعی شد که خبر ندارد و درنتیجه قاضی صلواتی در واکنش به این ادعا گفت: «لیست آنها موجود است، تعداد زیادی از کارمندان گمرک آلوده شده اند.»قاضی خطاب به متهم ادامه داد: «شما گفتید مدیران سازه پویش و استام صنعت آقایان رفیعی، روغنی ها و مرتضوی به بنده دستور می دادند که به هر طریق محموله ها ترخیص شود و من با پرداخت رشوه به کارکنان و جعل اسناد و تعرفه غیرمجاز اقدام به ترخیص کالا کردم.»متهم خاتمی پور در پاسخ گفت: «اگر کاری کردم، شرکت نامه آن را گرفته است . من گفتم حاج آقا، ترخیص کار نمی تواند معجزه کند.»

در ادامه جلسه شاه محمدی، نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: «شما اظهار کردید باتوجه به اینکه شرکت در ثبت سفارش کلی گویی کرده برای مرتفع کردن قانون از وزارت صمت مجوز گرفته اید و این کار توسط قنبر حسین پور انجام شده است. شما به او نشان می دادید تا حسین پور رشوه ها را به اداره صمت کرج برساند.»

او گفت: «قنبر حسین پور رابط شما با وزارت صمت بوده و رشته ها را پرداخت می کرد. اگر قرار بود اقدام قانونی انجام شود باید با اجازه بالاترین شخص وزارت صنعت انجام می شد که این کار انجام نگرفته است.»نماینده دادستانی ادامه داد: «به طور مثال دست نویسی در شرکت شما وجود دارد که 3میلیون ریال به حسن صفریان جانشین معاونت در فرودگاه امام خمینی رشوه پرداخت کرده اید

در واقع پرداخت رشوه به صورت سازماندهی شده بوده است.»شاه محمدی همچنین گفت: «شما گفتید که محموله به دستور غلامرضا مرتضوی ترخیص شده و سپس برای فرار از ماده قانونی مجوز وزارت صنعت اخذ شده است. شما در اظهارات خود بیان کرده اید قسمتی از آنچه در ذیل ماده ها درج شده با هماهنگی شرکت ها بوده البته من درباره سوءنیت شما حرف نمی زنم.»

نماینده دادستان در پایان گفت: «ما قبول داریم که شما ترخیص کار عمده این شرکت نبودید و ترخیص کار عمده شیرزاد بوده که با دستور ایروانی فعلا متواری است. بین سال های 90 تا 93 مبلغ 200 تا 300 میلیون با هماهنگی مدیران به کارمندان پرداخت شده است.»

پس از توضیحات نماینده دادستان، قاضی صلواتی با نزدیک شدن به اذان ظهر، ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد.