آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
سیاست
۲
چهره روز

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس ششم: معلوم شد اعترافات چند نفر دیگر نیز در فیلم همسر سعید امامی دروغ بود

شاید همچنان پرونده متهمان ترور دانشمندان هسته ای که پس از چند سال دوباره گشوده شده به جایی نرسیده است اما دست کم یکی از نمایندگان مجلس را به تدوین طرحی واداشته که در صورت تصویب می تواند برخورد با متهمان در جمهوری اسلامی ایران را شکل دیگری رقم بز ند.

محمود صادقی به تازگی خبر از تدوین طرح ممنوعیت پخش اعترافات تلویزیونی داده؛ اتفاقی که در ادوار مختلف رخ داده و البته بدعت گذاری و عادی سازی آن از دستگیری متهمان حوادث پس از انتخابات 88 و با اعتراف گیری از اصلاح طلبان بوده است.

حسین انصاری راد که در مجلس ششم ریاست کمیسیون اصل 90 را برعهده داشته، کمیسیونی که محل رجوع شکایات مردم و مسوولان از نهادهای مختلف است به تازگی در گفت وگو با «ایرنا» روایتی از اعتراف گیری های دهه 70 ارایه کرده که البته همچون اعترافات متهمان ترور دانشمندان هسته ای یا کارگران و فعالان کارگری به صورت رسمی از رسانه ملی پخش نشد اما شیوه های اعتراف گیری به همان اندازه غیرقانونی و مغایر با اصول نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

انصاری راد حالا ماجرای پخش اعترافات از زبان همسر سعید امامی در مجلس پنجم را روایت کرده و گفته است:«اعترافاتی از زبان همسر سعید امامی پخش شد که می گفت همراه همسرش به اسراییل رفته و در آنجا توطئه قتل ها را سامان دادند. در این فیلم ها چند نفری دیگری را هم آوردند که با سبیل و در شمایل قاچاقچیان درباره این پرونده اعترافاتی کردند که بعدا فهمیدیم این بندگان خدا را مجبور به تراشیدن ریش و اعتراف کرده اند. وقتی برحسب گزارش خود وزارت اطلاعات روشن شد که گروهی خودسر در خود این وزارتخانه مرتکب این جنایات شده اند، پرونده شکل دیگری پیدا کرد.»

او ادامه داد:«اما در دوران مجلس ششم، همسر سعید امامی آمد و گفت تحت شکنجه آن حرف های کذایی را زده و اقاریر او به هیچ وجه منطبق بر واقعیت نبوده است. این فیلم را در یکی از راهروهای مجلس پخش کردند و خود من 3 بار آن را دیدم. یادم است وقتی فیلم به یک جای خاص می رسید، مغزم دیگر تحمل نمی کرد و از شدت ناراحتی، نمی توانستم ادامه آن را ببینم.»

انصاری راد بر 2 اصل اعتراف در حضور قاضی و بدون اکراه بودن به عنوان اصول شرعی اعتراف اشاره کرده که به گفته او در اعترافات تلویزیونی هیچ کدام رعایت نمی شود. همچنین به گفته رییس اسبق کمیسیون اصل 90 مجلس، اعتراف علیه خود و نه دیگری در شرایطی خاص می تواند مستند قضا و صدور حکم باشد.

با شفافیت آرای نمایندگان مخالفم

انصاری راد البته در بخش دیگری از این گفت وگو در مورد طرح شفافیت آرای نمایندگان صحبت کرده و توضیح داده است:«من در مجلس چهارم از لیست 30 نفره تهران به حدود 25 نفر که اصلا آنها را نمی شناختم، رای دادم که اگر شرایط دیگری در انتخابات حاکم بود، چنین نمی کردم. ممکن است این تایید صلاحیت ها با حسن نیت هم باشد ولی وقتی می گوییم انتخاب مردم، این مردم هستند که باید نماینده خود را برگزینند. شاخص های تایید صلاحیت نامزدها در قانون مصوب مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام روشن است. در این قانون هیچ امتیازی برای شورای نگهبان در نظر گرفته نشده که بگوید این نامزد بد یا خوب است یا این انحراف دارد یا ندارد. قانون انتخابات می گوید که رسیدگی به صلاحیت ها صرفا بر اساس اسناد و مدارک و دلایل مراکز قانونی باشد و این اسناد به صورت مکتوب هم به داوطلب و هم به قوه مجریه اعلام شود.»

او ادامه داده «اگر مجلسی حداقل بر اساس همین قانونی که گفتم تشکیل شود، مقررات و موازینی که در مجلس اجرا می شود هم باید به تصویب همین نمایندگان رسیده باشد. یعنی به غیر از مواردی که خود قانون مشخص کرده که رای گیری غیرعلنی باشد و در سایر مواقع مخفی باشد. در مجموع اما آرای نمایندگان مخفی است؛ چراکه نماینده باید آزاد باشد در رای دادن و نباید محافظه کاری کند و از جایی بترسد بلکه باید آن رایی را که تشخیص می دهد، درست است در صندوق بیندازد. از نظر من رای مجلس و مجمع تشخیص و سایر نهادها باید مخفی باشد و من با شفافیت رای نمایندگان موافق نیستم.»

نگرانی از صدای مردم در تظاهرات

رییس اسبق کمیسیون اصل 90 و عضو مجلس اول و پنجم و ششم در بخش دیگری از مصاحبه با یادآوری اینکه «اصل 27 قانون اساسی اجتماعات بدون حمل سلاح را به شرطی که مخل نظم عمومی و مبانی اسلام نباشد، مجاز می داند» در مورد ابطال مصوبه دولت در مورد مکان هایی برای تجمع گفت:«بنده با اینکه جایی برای برگزاری این تجمعات از سوی مسوولان در نظر گرفته نشود هم موافقم. در نظر گرفتن مکان به این خاطر است که هرج و مرج نشود و قابل کنترل باشد. شرایط امروز ما بحرانی و فوق العاده است؛ حالا یا ما خودمان را در این وضعیت قرار داده ایم یا روزگار ما را در چنین موقعیتی گذاشته است. ممکن است از صدای مردم در تظاهرات نگران باشیم.»

انصاری راد در پایان گفته است:«در ایران اگر این تجمعات برگزار شود، اتفاق نامطلوبی نمی افتد. نهایت اینکه مردم با مسوولی مخالفت کردند و او استعفا می دهد. این طور نیست که کسی تا روز قیامت بخواهد مسوول بماند. وقتی مردم کسی را انتخاب می کنند، این طور نیست که سرنوشت و خون و حیات و مرگ شان را در اختیار او قرار داده باشند. منتخب مردم در ذات مشروط به اراده مردم است.»