آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
سیاست
۳
دولت

رییس جمهوری در جلسه هیات دولت با اشاره به برگزاری انتخابات دور یازدهم مجلس: اجازه دهیم ملت و همه جناح ها احساس پیروزی کنند

جلسه هیات دولت صبح روز چهارشنبه به ریاست حسن روحانی در پاستور برگزار شد. رییس جمهوری در بخش آغازین این نشست با ارایه آمار و ارقامی بر شکست تروریسم اقتصادی امریکا تاکید کرد. او در بخش دیگری از تحولات منطقه ای گفت و در نهایت به یکی از مهم ترین بزنگاه های سیاسی چندماه آینده، انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره و خطاب به نهادهای نظارتی تاکید کرد که اجازه دهند همه جناح ها و درواقع همه مردم پیروز این انتخابات باشند.

مردم کمر امریکا را شکستند

رییس جمهوری با بیان اینکه «همه آمار و شرایط نشان می دهد، مسیری که ملت، نظام، رهبری، نیروهای مسلح و همه جناح ها انتخاب کرده اند، درست است و باید با وحدت، اتحاد و یکپارچگی این مسیر را ادامه دهیم»، گفت: «ملت بزرگ ایران با مقاومت، نشاط، کار و تلاش و فداکاری حداکثری توانستند تحریم حداکثری و تروریسم اقتصادی را شکست دهند. مردم ایران در این یکسال و نیم گذشته کمر دولت امریکا را شکستند و هیچ تردیدی وجود ندارد که امروز قدرت ایران از هر زمان دیگر بیشتر است.»روحانی با اشاره به اینکه دوست و دشمن به قدرت، صبر و ایستادگی مردم ایران اعتراف می کنند، خاطرنشان کرد: «دنیا در برابر این ایستادگی ملت ایران، دچار اعجاب است؛ 83 میلیون نفر مردم ایران دست به دست هم دادند و در برابر قدرت ها به ویژه امریکا و صهیونیسم ایستادگی کردند و امروز بهترین امنیت، شرایط و روحیه در کشور وجود دارد.» رییس جمهوری افزود: «البته مردم از لحاظ اقتصادی دچار مشکلاتی هستند که همه باید دست به دست هم داده و در راستای کاستن از مشکلات مردم تلاش کنیم.» حسن روحانی پس از آن به اعلام آمار و ارقام علامت هایی پرداخت که به گفته او نشان می دهد، «مردم حتی در مشکلات اقتصادی هم قادر به حل مسائل و کاهش مشکلات هستند، موضوعی که پیامی روشن برای تروریست های اقتصادی دارد.»

امنیت منطقه با مخاطب خاص

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تحولات منطقه پرداخت. او پس از مساله یمن، به مساله سوریه اشاره کرد و در اشاره های خود مخاطبی خاص داشت. روحانی، ترکیه را کشوری موثر در بازگشت صلح و آرامش به سوریه نامید و خواست در این زمینه همراهی های لازم را به عنوان کشور دوست و برادر داشته باشد. او روایت کرد: «در اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به صراحت اعلام کردیم که راه حل امنیت در مرزهای شمالی سوریه و جنوب ترکیه تنها با حضور ارتش سوریه امکان پذیر است و ما باید همه زمینه ها را برای حضور ارتش سوریه در این مناطق فراهم کنیم و دیگر کشورها نیز باید کمک کرده و امریکایی ها از این منطقه خارج شوند و کردها نیز در این منطقه که در حقیقت کشور خودشان است، در کنار ارتش سوریه قرار بگیرند.»روحانی افزود: «امروز موضوع اصلی، شمال سوریه و شرق فرات نیست، بلکه مشکل اول در منطقه ادلب است که همه تروریست ها در آن منطقه جمع شده اند و امیدواریم کشورهای منطقه در این زمینه کمک کرده و دولت ترکیه نیز در این راستا دقت بیشتری را داشته باشد که با مشکلی جدید در منطقه مواجه نشویم.»

دغدغه کیفیت «نظارت»

بخش پایانی صحبت های رییس جمهوری نیز به مساله انتخابات مجلس دور یازدهم اختصاص یافت؛ انتخاباتی که قریب به 135روز دیگر برگزار خواهد شد و روحانی از این انتخابات به عنوان «یک حرکت بزرگ سیاسی» نام برد. او گفت: «همه آنهایی که مسوول اجرا و نظارت هستند، باید کاری کنند که نشاط سیاسی مردم افزایش پیدا کند.» رییس جمهوری همچنین در صحبت های خود نشان داد که نسبت به کیفیت نظارت بر انتخابات از سوی نهادهای ذی ربط دغدغه دارد. او با بیان اینکه پیروزی این جناح یا آن جناح مهم نبوده؛ بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تاکید کرد: «باید بگذاریم همه جناح ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند.»روحانی با اشاره به اینکه بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی، مجلس اول بود، توضیح داد: «در آن مجلس، نظارت به این شکل و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح های مختلف آمدند و ثبت ‍ نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود. نباید اینقدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ تر کنیم، نتیجه مثبت تری خواهد داشت.» او در پایان تاکید کرد: «مردم خودشان خوب می فهمند و بهترین ها را انتخاب می کنند. به ویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی که عمدتا محلی بوده و مردم کاندیداها را بهتر می شناسند و انتخاب می کنند.»