آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۸
اجتماعی
۱۰

اخبار

خانه های سید عبدالله بهبهانی و شیخ فضل الله نوری در انتظار اقدام شهرداری

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران در مراسم تجلیل از حافظان بناهای تاریخی تهران در منطقه 12 و در جمع معماران، شهرسازان و مدیران شهری گفت: مشکل مناطق مرکزی تهران چون منطقه 12 خالی شدن آن از زندگی است به نحوی که در بخش ‏هایی زندگی جریان پیدا نمی کند. به گزارش «ایران» وی با بیان اینکه کناره های خیابان ها و معابر در این مناطق، در زمینه تجارت و خدمات فعال است اما در عمق محله ها شاهد تبدیل خانه‏ ها به انبار، خوابگاه و مسافرخانه هستیم بیان داشت: متاسفانه ساختن یکی دو مکان جدید یا بازسازی برخی خانه های تاریخی به تنهایی کافی نیست و رونق دادن به آنها نیازمند تصمیم ها و برنامه های گسترده است. او با توجه به برگزاری این مراسم در خانه مدرس یادآور شد: مدرس برای شیوه اداره شهر از عبارت «بلدیه استبداد و بلدیه مشروطه» بهره می گیرد. این تعبیر را مدرس زمانی به کار گرفت که عوامل رضاخان کم کم بر امور شهری مسلط می شدند و زمینه را برای اداره استبدادی شهر و کشور آماده می کردند. سال ها گذشت و زمانی که قانون بلدیه، امکان انتخاب شهردار را از نمایندگان مردم گرفت همه متوجه معنای صحبت مدرس شدند و به معنای سخن او پی بردند. مسجدجامعی در ادامه اظهار داشت: در شهر تهران لازم است نمونه هایی از خانه های پدری و نیاکان اعم از سیاستمدار و بازرگان و مراجع ماندگار باشد تا با سبک معماری و شیوه زندگی آنها بیشتر آشنا شویم و به قول قدما «خانه و میراث پدری را گم نکنیم.»

عضو شورای شهر با اشاره به این که در دو دوره پیشتر شورای شهر (دوره سوم) مصوبه ای داشتیم که خانه سید عبدالله بهبهانی در سرپولک تملک و بازسازی شده و در اختیار شهر قرار گیرد گفت: در سال اول شورای پیش که ریاست شورا را عهده دار بودم تصویب شد که خانه‏ های سید حسن مدرس و شیخ فضل الله نوری تملک و حفظ و بهره برداری شود. در آن دوره شهرداری اقدامی نکرد. ولی خانه مدرس به همت بخش خصوصی تملک و بازسازی شد و اکنون یک پایگاه میراثی و قرآنی است. وی افزود: متاسفانه درباره خانه های سید عبدالله بهبهانی و شیخ فضل الله نوری شهرداری، نه آن دوره ها و نه پس از آن، اقدامی نکرد. این در حالی است که هر سه بنا در منطقه 12 واقع شده اند. امسال درباره اجرای هر دو مصوبه پیشین تذکر دادم و اکنون نیز از شهردار محترم می خواهم توفیقی را که دیگران از دست دادند ایشان درک کنند. مسجدجامعی در پایان با توجه به قرار داشتن محله عودلاجان در منطقه 12 گفت: عودلاجان در واقع برگرفته از «او» به معنای آب است به قرینه سرچشمه که در کنار آن قرار دارد و امیدوارم قلب تهران یعنی همین منطقه 12، همچنان سرچشمه بالندگی زندگی و قلب تپنده تهران باشد.

واکنش حناچی به بستن درهای بوستان مادر بدلیل حضور همسر «ظریف»

شهردار تهران درباره خبر بسته شدن درهای بوستان مادر بخاطر حضور همسر وزیر خارجه گفت: اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، براساس تصمیم سلیقه ای بوده است. به گزارش ایسنا، پیروز حناچی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در پاسخ به این پرسش که آیا صحت دارد که درهای پارک مادر بخاطر حضور همسر ظریف بسته شده است؟ اظهار کرد: اگر چنین اتفاقی هم افتاده باشد براساس تصمیم سلیقه ای بوده است. نه ما و نه وزیر خارجه موافق این اتفاق نبوده ایم. وی درباره خدمات شهرداری تهران برای مراسم اربعین اظهار کرد: حدود 1400 نفر از نیروهای خدمات شهری شهرداری تهران به نجف و کربلا رفته اند که البته ما خیلی اصرار نداریم که این خدمات به اسم شهرداری ارائه شود. امسال کسانی که به زیارت می روند برای پاکیزه نگه داشتن مسیر راهپیمایی اقدام می کنند که یک کار مردمی است و شهرداری فقط زمینه آن را فراهم کرده است یعنی وسایل در اختیار زائران قرار داده و ساماندهی لازم را انجام می دهد تا زباله ها از مسیر راهپیمایی جمع آوری شود. حناچی درباره برنامه شهرداری برای جمع آوری معتادانی که در میادین تجمع می کنند، گفت: کار مشترکی بین شهرداری، بهزیستی و نیروی انتظامی در حال انجام است که نتایج آن را اعلام می کنیم. وی درباره بدهی های شهرداری به خاطر حوزه حمل ونقل درون شهری گفت: بخش عمده بدهی شهرداری تهران مربوط به مترو و حمل ونقل عمومی است و شهرداری نباید برای حل مساله ترافیک و آلودگی هوا تنها باشد زیرا این مساله یک مساله حاکمیتی است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در همایش سلامت روان:  20 درصد موارد خودکشی مربوط به افراد  زیر 18 سال است

آخرین پیمایش های سلامت روان از سوی وزارت بهداشت نشان می دهد، تا سال 92 شیوع اختلالات روانی در کشور در بازه سنی 15 تا 64 سال حدود 23.6درصد بوده است که در این میان سهم شهر تهران 88 درصد است. پژوهشگران در حالی از ابتلای نزدیک به یک چهارم جمعیت 15 تا 64 سال به یکی از اختلالات روانی خبر می دهند که پیش از سال 92 (انجام مطالعه) تنها یک سوم بیماران مبتلا به اختلال روان از خدمات درمانی استفاده کرده بودند و 62.9 درصد افراد دارای اختلال روان برای درمان مراجعه نمی کنند. این افراد در پاسخ به سوال عدم چرایی مراجعه به متخصص، گفته بودند «فکر می کردیم خودمان خوب می شویم». این سخن حکایت از این دارد که سواد سلامت جامعه در چه سطحی قرار دارد و وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم چه اقداماتی برای برخورداری مردم از خدمات درمان سلامت روان انجام داده است. به گزارش «ایران»، مسئولان وزارت بهداشت دیروز همزمان با 18 مهر ماه روز جهانی سلامت روان آمارهای نگران کننده ای را از وضعیت سلامت روان مردم ارائه کردند. معاون بهداشت وزیردر همایش سلامت روان از ارائه آمار خودکشی در اثر ابتلا به اختلالات روانی گرفته تا نقش شبکه های اجتماعی در آسیب به روح و روان، انگ زدایی از بیماران مبتلا به اختلالات روانی و خودداری افراد از مصرف داروهای روانپزشکی توضیحاتی را ارائه کرد و در ادامه موضوع بیمه را از چالش های عمده بیماران اعصاب و روان دانست. دکتر علیرضا رئیسی با بیان اینکه ارتقای سلامت روان و پیشگیری از خودکشی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی است، گفت: بیشترین موارد خودکشی گروه سنی 15 تا 24 سال است و اقدام به خودکشی در زنان بالاتر و خودکشی منجربه فوت در مردان بیشتر است. در سال 97 در کشور ما 99270 نفر معادل 121 در هر 100هزار نفر جمعیت عمومی اقدام به خودکشی کردند که 20 درصد زیر 18 سال بوده اند. اقدام به خودکشی 62 درصد بوده است که این رقم در مردان به 38درصد می رسد. قرص برنج یکی از شایع ترین روش های خودکشی است.

رئیسی در خصوص آمار خودکشی منجر به فوت نیز گفت: 5101 نفر در سال گذشته جان خود را به دلیل خودکشی از دست دادند؛ یعنی از هر 100هزار خودکشی شش نفر جان خود را از دست می دهند. او در خصوص عوامل محافظت کننده از خودکشی گفت: دسترسی به خدمات، ارتباط درمانی مداوم، مهارت حل مساله و حمایت خانوادگی از جمله این عوامل هستند.رئیسی تصریح کرد: جداکردن بیمارستان های روانپزشکی نیز باعث انگ می شود و بار مراجعه برای درمان بیماری اعصاب و روان را کاهش می دهد. افراد باید قبول کنند که مثل هر بافت دیگر بدن که آسیب می بیند در حوزه بیماری روانی نیز می توان فرد را با مصرف دارو درمان کرد. رئیسی گفت: تاهل نقش محافظتی برای مردان دارد و خودکشی در مردان متاهل کمتر است. اختلالات روانی و بیکاری نیز از جمله علل خودکشی هستند، ارتباط بیکاری با خودکشی به دلیل بروز عواملی مانند فقر، محرومیت اجتماعی و خشونت خانوادگی است.

نگرانی یکی از عوامل ابتلا به اختلال روانی است

دکتر احمد نوربالا _ مشاور وزیر در امور سلامت روان- گفت: از 12 عاملی که سلامت مردم را متوجه خطراتی می کند، شش مورد مربوط به آسیب های سلامت روان است که در این میان، اختلالات افسردگی در بالاترین رتبه قرار می گیرد. نوربالا با اشاره به مطالعات صورت گرفته در حوزه سلامت روان در سال 93 گفت: 23.8 درصد افراد در سال 93 مورد خشونت خانگی قرار گرفته، 48.24درصد مورد خشونت کلامی، 2.32 درصد خشونت بی عارضه، 8.07درصد خشونت خارج از خانه را تجربه کرده اند. در این میان شهر تهران نیز سهمی 39.6درصدی از تجربه اختلالات روانی دارد. او در ادامه فراز و فرودهای اقتصادی، اجتماعی و... را در سلامت روان موثر دانست و افزود: غم و اندوه بیشترین تاثیر را بر سلامت مردم دارد. این موضوع باید با توجه به سیاست های ابلاغ شده به ارتقای کیفیت سلامت روانی جامعه منجر شود.