آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
جهان
۴
سوژه روز

روسیه خاورمیانه ای پوتین

هدیه عابدی

روسیه طی چند قرن گذشته نقش مرز بین اروپا و آسیا را ایفا می کرد، اما اکنون بالاخره جایگاه خود را در میان غول های نفتی خاورمیانه یافته است. در مورد چرخش روسیه به سمت چین و خطرات آن برای نظم جهانی متکی بر امریکا بحث های زیادی انجام شده و کرملین نیز تمام تلاش خود را کرده تا با بزرگ نمایی این خطرات و ترس ها، روسیه را بزرگ تر از چیزی که واقعا هست نشان دهد. با این حال روسیه در حقیقت در چرخش به سمت خاورمیانه موفق تر عمل کرده و رییس جمهور این کشور ولادیمیر پوتین در میان گروه خاصی از حاکمان مستبد احساس راحتی بیشتری می کند.

نشست هفته پیش «باشگاه مباحثه والدای» که محفل مورد علاقه پوتین برای مطرح کردن ایده های سیاست خارجی است، به موضوع «طلوع شرق و نظم سیاسی جهان» پرداخت. بحث اصلی این نشست در مورد چین و ارتباط راهبردی روسیه با این کشور بود. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که روسیه در مقابل چین از نظر اقتصادی حرفی برای گفتن ندارد و این دو کشور از این نظر نمی توانند شرکای برابری باشند. روسیه می تواند یک تامین کننده بزرگ سوخت باشد، این کشور همچنین قلمرو سرزمینی عظیمی دارد و می تواند از قدرت خود در قطب شمال نیز استفاده کرده و با ساخت کریدورهای حمل و نقل به تجارت چین کمک کند. با این حال، چین علاوه بر روسیه گزینه های رقابتی دیگری هم دارد. به علاوه روسیه بازار خوبی برای کالاهای چینی نیست و فناوری های ارزشمند زیادی هم برای انتقال به چین ندارد.

در اینجا این سوال به وجود می آید که روسیه چطور می تواند از نیروی نظامی خود که مهم ترین مزیت آن به عنوان یک قدرت جهانی است، حداکثر استفاده را ببرد تا در شراکت خود با چین به توازن بیشتری برسد؟ و اینجا همان نقطه ای است که راهبرد روسیه در خاورمیانه اهمیت خود را نشان می دهد. تیموفی بورداچف، کارشناس مسائل سیاست خارجی، در مطلبی برای نشست والدای نوشت: شکی نیست که روسیه با حفظ الگوی تاریخی خود، یکی از قدرت های برتر جهان باقی می ماند. ابرقدرت بودن در خون روسیه و بخشی از شالوده و سنت ملی آن است. علاوه بر این، تجسم توانمندی های نظامی روسیه در خاورمیانه، ضرورت و کارایی «قدرت سخت» را برای مداخله دیپلماتیک موفق به اثبات رسانده است.پوتین در سخنرانی خود در نشست «والدای» پیش از اینکه در مورد روابط اقتصادی روسیه با چین و دیگر کشور های آسیایی صحبت کند، به موضوع خاورمیانه پرداخت. او با غرور در مورد موفقیت نظامی روسیه در سوریه (که مسلم است) و پیروزی های دیپلماتیک بعدی آن (که کمتر مشخص است) صحبت کرد و گفت: ما توانسته ایم با ایجاد روابط کاری نزدیک با ایران، ترکیه، اسراییل، عربستان سعودی، اردن، دیگر کشور های خاورمیانه و ایالات متحده به یک فرآیند سیاسی در سوریه دست یابیم. همکاران عزیز، باید بپذیرید حتی تصور اجرای چنین برنامه دیپلماتیک پیچیده ای -با حضور کشورهایی که هر کدام احساسات متفاوتی در مورد یکدیگر دارند- تا همین چند سال پیش بسیار سخت بود، اما اکنون واقعیتی است که ما به آن دست یافته ایم.اما در لاف زنی های او حقیقتی وجود دارد. روسیه با استفاده از درگیری سوریه و فرصت های دیگر توانسته با رهبرانی که نمی توانند با یکدیگر کنار بیایند، رابطه برقرار کند. اکنون پوتین با رییس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان و رهبر سوریه، بشار اسد، همین طور رییس جمهور ایران، حسن روحانی و ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان روابط دوستانه دارد.او با دیگر شخصیت های کلیدی منطقه مانند بنیامین نتانیاهو که با وجود شکست مفتضحانه ماه گذشته در انتخابات همچنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی است و همچنین عبدالفتاح سیسی، رهبر مصر نیز رابطه خوبی دارد. ملک عبدالله دوم پادشاه اردن نیز هفته گذشته در نشست «والدای» میهمان پوتین بود.پوتین برای حفظ این روابط از ابزار مختلفی استفاده کرده است. او در جنگ سوریه به کمک اسد شتافت و در زمان کودتای 2016 ترکیه به اردوغان پیشنهاد حمایت داد. پوتین واکنش شدید جهان به دخالت آشکار بن سلمان در قتل جمال خاشقجی را نادیده گرفت و با شکستن یک سنت دیرینه، برای تثبیت قیمت نفت با عربستان همکاری کرد. در بحث تحریم های امریکا علیه ایران، پوتین از جمهوری اسلامی حمایت کرد. او همچنین با وجود اتحاد با ایران، بر سر توقف حمله به اسراییل از خاک سوریه مذاکرات سازنده ای را با نتانیاهو داشت.

با این حال تمامی این موارد در یک چیز با هم مشترکند: در همه آنها پوتین از وضع موجود حمایت کرده است. او همچون تزارهای روسیه قدیم، مخالف سرسخت تغییر رژیم بوده و حامی رهبران فعلی است. روسیه تنها در یک مورد (یعنی حمایت غیررسمی از خلیفه حفتر ژنرال لیبیایی که با دولت قانونی این کشور می جنگند) ترک عادت کرده است، اما آن هم برخلاف رسم همیشگی روسیه نیست، چراکه می توان گفت به دلیل اینکه حفتر نسبت به دولت لیبی قلمرو وسیع تری را دراختیار دارد، حکمران اصلی این کشور محسوب می شود.

چنین سابقه ای، پوتین را در چشم رهبران خاورمیانه عزیز می کند. آنها مطمئنند برخلاف امریکا که در چند کشور دست به تغییر رژیم زده است، پوتین قصد فریب دادن شان را ندارد. پوتین نیز خوب خودش را همرنگ جماعت می کند و برای جلب حمایت رهبران خاورمیانه حتی از قرآن نیز روایت می آورد.روسیه برخلاف آنچه موقعیت جغرافیایی اش نشان می دهد، در واقع کشوری در اروپا، آسیای مرکزی یا آسیای شرقی نیست، بلکه یک رژیم استبدادی خاورمیانه ای است و چرخش آن به سوی خاورمیانه طبیعی تر از تلاش های قبلی اش برای نزدیک شدن به امریکا یا تلاش فعلی اش برای نزدیکی به چین است.