آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
اقتصاد
۵

بین الملل

حذف دلار از معاملات تجاری روسیه و ترکیه

وزارت دارایی روسیه اعلام کرد: مسکو و آنکارا قراردادی امضا کرده اند که طی آن از روبل روسیه و لیر ترکیه در پرداخت ها و قراردادهای دوجانبه استفاده می کنند. هدف از این قرارداد استفاده تدریجی از ارزهای ملی در معاملات دوجانبه است. تجارت بین دو کشور در سال گذشته 16 درصد افزایش یافت و به 25.5 میلیارد دلار رسید. طبق گزارش وزارت دارایی روسیه، هدف از این قرارداد توسعه بیشتر و تقویت معاملات بین بانکی و اطمینان از جریان بدون وقفه پرداخت ها بین نهادهای تجاری دو کشور است. این قرارداد باعث اتصال بانک ها و شرکت های ترکی به همتای روسی شبکه پرداخت سوییفت می شود و زیرساخت هایی را در ترکیه توسعه می دهد که با استفاده از آن می توان از کارت های اعتباری MRI روسیه استفاده کرد.

واردات نفت کشتی به کشتی چین 3 برابر شد

واردات نفت خام چین از طریق انتقال کشتی به کشتی بین ماه های ژانویه تا سپتامبر سه برابر شد و به 910 هزار تن رسید. مایکل میدن، سرپرست برنامه انرژی چین در موسسه مطالعات انرژی آکسفورد گفت: «به نظر من این نفت متعلق به ایران یا ونزوئلاست.» در واقع شکی نیست که ایران برای دور زدن تحریم های امریکا و ادامه صادرات نفت، عملیات انتقال کشتی به کشتی در دریای آزاد را انجام می دهد. چین مهم ترین خریدار نفت این کشور است و به طور واضح تاکید کرده که خرید نفت از ایران را متوقف نمی کند.

سازمان ملل پول پرداخت حقوق کارمندان را ندارد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هشداد داد در صورتی که کشورهای عضو این سازمان به تعهد مالی خود در قبال آن عمل نکنند احتمالا سازمان ملل برای ماه آینده نخواهد توانست حقوق کارمندان خود را پرداخت کند. او به کمیته بودجه سازمان ملل گفت: اگر من در زمینه کاهش مخارج سازمان از ماه ژانویه کار نکرده بودم حتی پول نداشتیم که مجمع عمومی سازمان که ماه گذشته با حضور سران کشورها تشکیل شد، برگزار کنیم. گوترش در سخنان خود گفت: این ماه ما به بیشترین کسری بودجه در 10 سال گذشته خواهیم رسید و این خطر وجود دارد برای ماه نوامبر پول برای پرداخت حقوق کارمندان نداشته باشیم.

زمان بازگشت آرامکو به تولید کامل

مدیرعامل آرامکو سعودی، امین ناصر گفت: بازگشت به تولید کامل نفت عربستان در پایان نوامبر صورت خواهد گرفت.

ظرفیت تولید کامل نفت آرامکو 12 میلیون بشکه در روز است، هرچند بزرگ ترین تولیدکننده اوپک طی توافق کاهش تولید اوپک پلاس، مدت هاست که کمتر از این سطح تولید می کند تا قیمت های نفت را تقویت کند.

مدیرعامل بزرگ ترین شرکت نفتی جهان در سخنان خود در مورد فقدان راه حل بین المللی برای مقابله با مسببان حمله 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان ابراز نگرانی کرد. این حملات باعث شده بود نیمی از تولید نفت عربستان متوقف شده و قیمت های نفت 20 درصد جهش کنند.

بانک مرکزی امریکا آماده توفان می شود

رییس فدرال رزرو گفت که این بانک خود را آماده مواجهه با نوسانات آتی می کند. جروم پاول با بیان اینکه ریسک های موجود بر سر راه اقتصاد جهان افزایش یافته اند، گفت که در صورت لزوم، فدرال رزرو آماده کاهش بیشتر نرخ بهره به منظور تقویت رشد اقتصادی خواهد بود. پاول با اشاره به کند شدن آهنگ اشتغالزایی ماه سپتامبر گفت که این مساله می تواند یکی از نشانه های تعدیل نرخ رشد باشد. او گفت که به زودی بانک مرکزی برای تامین ذخایر مورد نیاز اقدامات لازم را انجام خواهد داد. او با اشاره به اینکه انتظار دارد شرایط اقتصادی سخت تر شود، گفت که فدرال رزرو خود را آماده مواجهه با توفان هایی می کند که به زودی فرا خواهند رسید.

خسارت 700 میلیارد دلاری امریکا به اقتصاد جهان

رییس صندوق بین المللی پول گفت که جنگ تجاری امریکا با کشورهای دیگر 700 میلیارد دلار به اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد. کریستالینا جیورجیوا، رییس جدید بلغارستانی صندوق بین المللی پول گفت که مسیر اقتصاد جهانی در مقایسه با دو سال قبل تغییر کرده است و بخش زیادی از کاهش رشد اقتصادی جهان مربوط به پیامدهای جنگ تجاری دولت ترامپ با دیگر کشورهاست.

او با بیان اینکه قبلا نیز نسبت به پیامدهای منازعات تجاری هشدار داده ایم، افزود: اکنون شاهد هستیم که این منازعات آثار خود را برجای می گذارند.

جاسوسی برای بازار مس

یک سرویس جدید قصد دارد، مشترکانش را پیش از اعلام وضعیت از سوی شرکت های ذوب مس که ممکن است با تاخیر همراه باشد، از آخرین وضعیت فعالیت آنها مطلع کند.

شرکت های خصوصی هیچ اجباری برای گزارش فعالیت ذوب مس خود به بازار ندارند و اکثر نظرسنجی ها از فعالیت ذوب به صورت ماهانه منتشر می شوند.