آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
اقتصاد
۶
پولی و بانکی

همتی در حاشیه جلسه هیات دولت مطرح کرد: ادغام بانک ها تا آخر آذرماه قطعی می شود

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص مسائلی همچون ثبات در بازار ارز و آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح نظام بانکی توضیحاتی ارایه کرد.

او در ابتدای سخنان خود ضمن اشاره به این موضوع که در برابر اصلاح نظام بانکی و حل مشکلات آن اغماضی صورت نمی گیرد، گفت: «سیستم بانکی کشور مشکلاتی از قبیل ناترازی بانک ها، دارایی ها معوقات اموال و مطالبات از دولت و مردم دارد. این مسائل به تدریج در حال حل شدن است. ما بر اساس مصوبات که قبل از شورای عالی هماهنگی اقتصادی گرفته ایم اقداماتی شروع کردیم که در دست بررسی است.» بخش دیگری از سخنان همتی به ناترازی موسسات و بانک ها اختصاص داشت که در این خصوص گفت: «برای اصلاح این امر به تدریج اقداماتی را انجام می دهیم. فکر می کنم اصلاح نظام بانکی زمان طولانی می برد؛ مهم این است که حرکت ما به سمت اصلاح باشد. این موضوع را شروع کردیم و امیدواریم با کمک بقیه اعضای محترم دولت و مجلس بتوانیم مسائل را پیش ببریم.»

بخش دیگری از سخنان رییس کل بانک مرکزی به اقدامات نهاد متبوعش برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جدید در موسسات مالی اختصاص داشت. او معتقد است اجازه تاسیس موسسات غیرمجاز داده نمی شود و برخی از موسسات که مجاز بودند اما تراز هستند نیز باید توسط بانک مرکزی مدیریت شوند. او در خصوص نحوه کنترل این موسسات گفت: «بعضی از آنها را با ابزارهایی که در اختیار داریم کنترل می کنیم تا مشکلات افزایش پیدا نکند و کاهش پیدا کند.»ثبات نسبی در بازار ارز موضوع دیگری بود که همتی به آن اشاره کرد. به گفته او یکی از دلایلی که می بینید در بازار از ثبات نسبی فراهم شده، برگشت ارز صادرکنندگان به سامانه نیما است . به گونه ای که طبق آمارها 19 میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده در شش ماهه اول امسال برای کالاهای وارداتی به این سامانه وارد شده است. رییس کل بانک مرکزی به موضوع مالیات بر ارزش افزوده نیز اشاره کرد و گفت: «مالیات بر ارزش افزوده و معرفی افرادی که ارز خود را به داخل نیاوردند به قوه قضاییه از ابزارهای ما است. همراهی های خوبی در این زمینه انجام شده که امیدواریم ادامه یابد.»

وی در مورد ادغام بانک های دولتی تصریح کرد: روند بسیار خوب است و فکر می کنم که برنامه ریزی کردیم تا پایان آذرماه آنها اقدام شان قطعی شود مراحل آرام دارد انجام می شود و بخش عمده ای از سهام آنها توسط بانک سپه تملک شده است. دارایی ها ارزش گذاری می شوند و طبق همان تصمیم کمیته عالی راهبردی این مجموعه پیش می رود و به نظر یکی از کارهای موفق و ماندگار در نظام بانکی خواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی در مورد ارسال آمار بانک مرکزی به صندوق بین المللی پول و عدم در اختیار گذاشتن این آمار به رسانه های داخلی، گفت: «نمی دانم چطور این اتفاق افتاد از خودشان بپرسید ما به کسی آمار ندادیم شما حرف ما را قبول ندارید حرف و صندوق بین المللی پول را قبول دارید.»