آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
اقتصاد
۶

خبرخوان

پیش بینی صندوق بین المللی پول از تورم ایران تا 2024

مطابق پیش بینی صندوق بین المللی پول، نرخ تورم اقتصاد ایران و ترکیه همچنان درگیر معضل نرخ تورم دو رقمی خواهند بود. مطابق این پیش بینی، نرخ تورم اقتصاد ایران تا 5 سال آینده همچنان بالاتر از 25 درصد باقی خواهد ماند، نرخی که از تورم 37 درصدی فعلی پایین تر است ولی بالاتر از رقبای منطقه ای همچون عربستان سعودی، امارات و ترکیه خواهد بود. رقبایی که برخی از آنها همچون ترکیه در دهه 80 و 90 میلادی شاهد نرخ های تورم 3 رقمی بوده اند ولی موفق شده اند تا بر این معضل اقتصادی خود فائق آیند.

رتبه ایران در رقابت پذیری

گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد در رابطه با «رقابت در عرصه اقتصاد جهانی» نشان می دهد که جایگاه ایران در میان 141 کشور به 99 رسیده که نسبت به پارسال 10 پله سقوط کرده است. این گزارش برای کشورها امتیازاتی از صفر تا 100 در نظر گرفته است که بهترین جایگاه مختص سنگاپور(84.8) بوده و در دومین رتبه امریکا قرار گرفته است. قبلا امریکا در صدر جدول بود. بیشترین امتیاز برای ایران در دو حوزه بهداشت و بزرگی بازار است. این گزارش جمعیت ایران را 82 میلیون و 400 هزار نفر ارزیابی کرده که بازاری بسیار بزرگ است. این گزارش همچنین سرانه تولید ناخالص داخلی ایران را حدود 5 هزار و 491 دلار ارزیابی کرده است.

رشد 7 درصدی صادرات غیرنفتی از بنادر

محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با وجود همه تهدیدها و مشکلاتی که از طریق اعمال تحریم ها متوجه حمل نقل دریایی و کشتیرانی جمهوری اسلامی شده، حجم صادرات و واردات کشور در نیمه نخست سال جاری به ترتیب 7 و 24 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. به گفته راستاد، صادرات غیرنفتی از بنادر کشور 7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و در نیمه نخست سال جاری حجم تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور 5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

صرافی ها و بانک ها «دینار» ندارند اما دلالان دارند

با نزدیک شدن به اربعین حسینی اغلب بانک ها، صرافی های بانکی و مجاز بانک مرکزی دیناری برای فروش به زائران ندارند و دلار و یورو را نیز به قیمت صرافی های بانکی به زائران می فروشند. با وجود آنکه بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که زائران اربعین می توانند ارز مورد نیاز خود را تا سقف 100 یورو یا معادل آن از طریق صرافی های بانکی و تحت نظارت بانک مرکزی تامین کنند اما اغلب صرافی های بانکی، دیناری برای فروش به زائران ندارند. ایسنا به نقل از متصدی یکی از صرافی ها می نویسد: تنها یکی از صرافی ها دینار دارد که اکثر زائران برای خرید دینار به آن صرافی مراجعه می کنند یا اگر می خواهید منتظر نمانید از دلالان هم می توانید خرید کنید.

تجمع آذرآبی ها در چهارمین روز

حدود 500 نفر از کارگران شرکت آذرآب در اعتراض به مشخص نشدن تکلیف سهامدار این کارخانه بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند. سرهنگ مختاری، فرمانده نیروی انتظامی اراک با حضور در جمع کارگران از آنان خواست تا مشخص شدن نتیجه نشست اعضای شورای کار با استاندار مرکزی از تجمع در بیرون کارخانه خودداری کنند. گزارش فارس حاکی از آن است که احمد قلعه بانی، رییس هیات مدیره این شرکت استعفا داده است.

ثروتمندان 23 برابر بقیه یارانه بنزین می گیرند

«ایسنا» نوشت: در حالی سهم بالایی از یارانه های پنهان به بخش سوخت به ویژه بنزین اختصاص دارد که دهک های بالای درآمدی بیشترین سهم آن را دریافت می کنند؛ یارانه ای که دولت بابت بنزین به دهک دهم پرداخت می کند 23 برابر بقیه دهک هاست. یارانه پنهانی که گروه ثروتمند بابت دارو دریافت می کنند نیز قابل تامل است؛ به گونه ای که 19.5 برابر سایر دهک ها که از درآمد پایین تری برخوردار هستند از یارانه دارو استفاده می کنند.

بلیت پرواز اربعین کمیاب شد

به گفته رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران بلیت پرواز اربعین، کمیاب و دسترسی مردم عادی برای خرید این بلیت ها سخت شده است. حرمت الله رفیعی افزود: مبلغ دو میلیون و 200 هزار تومان گران است. قبل از این نرخ گذاری، قیمت بلیت دو طرفه اربعین حدود یک میلیون و 800 هزار تومان بود. جدا از این اقدام، بلیت پروازها فقط در اختیار چند آژانس چارترکننده قرار گرفته است حتی من آژانس دار نمی توانم این بلیت را راحت تهیه کنم، چه برسد به مردم عادی.

رویترز: نفت عربستان به قبل از حمله آرامکو باز نگشت

داده های اوپک نشان می دهد که وضعیت نفت عربستان به قبل از حمله آرامکو بازنگشته است و برخلاف تاکیدات رسمی عربستان سعودی درباره بازگشت توان تولید نفت به پس از حمله بقیق، بررسی های رویترز خلاف این موضوع را نشان می دهد. کاهش تولید اوپک به دلیل حملاتی که آرامکو را از تولید روزانه 5/7 میلیون بشکه در روز محروم کرد به کمترین حد خود در 8 سال گذشته رسیده است.