آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۸
حوادث
۸

کارشناسان علت واژگونی قطار زاهدان را بررسی می کنند

چرا 170 پیچ ریل بازشده بود؟

گروه حوادث : نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از کارشناسان خواست تا علت باز شدن پیچ های ریل قطار زاهدان را بررسی و هر چه سریعتر نتیجه را اعلام کنند.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی در این باره به ایسنا گفت: باید حادثه قطار زاهدان - تهران با ارائه گزارش از سوی همه بخش های مربوطه با دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا در نهایت با تحقیقات کارشناسی علت وقوع این حادثه روشن شود.وی تصریح کرد: در این هفته سومین جلسه بررسی جزئیات حادثه واژگونی قطار زاهدان به تهران با حضور فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان، فرمانده نیروی انتظامی راه آهن، معاون سیاسی- امنیتی استانداری سیستان و بلوچستان، مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی و کمیته رسیدگی به سوانح راه آهن برگزار شد و بر اساس گزارش ها بیش از 170 پیچ از ریل راه آهن باز شده بوده که دو علت می تواند داشته باشد. یا به قصد دزدی این کار انجام شده یا انگیزه خرابکاری پشت این ماجرا بوده است. بر اساس گزارش نیروی انتظامی منطقه تاکنون باز شدن پیچ ها سابقه داشته اما بلافاصله ترمیم می شدند. باید پس از بررسی های دقیق علت اصلی روشن شود.

نماینده مردم یزد در مجلس گفت: هر چند نیروهای امنیتی اظهار داشتند که ماجرا امنیتی نبوده، اما از طرفی شواهد نشان می دهد تعداد پیچ های باز شده و قیمت آنها نیز ارزش دزدی نداشته است. اکنون موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید تحقیقات و کار کارشناسی ادامه یابد تا دلیل اصلی این حادثه روشن شود.

عصر سوم مهر سال جاری قطار زاهدان- تهران در منطقه «شورو» زاهدان از ریل خارج شد که در اثر این حادثه بیش از 42 نفر مصدوم شده و 4 نفر نیز جان باختند.