آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۴
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

«قرآن کریم در اندیشه امام خامنه ای» در بغداد منتشر شد

کتابچه «قرآن کریم در اندیشه امام خامنه ای(دام ظله)» در بغداد منتشر شد.

«نقش هنر» در مسیر زائران اربعین

در دومین تجربه حضور جمعی از هنرمندان پیشکسوت حوزه هنری، همزمان با ایام مراسم راهپیمایی اربعین، در چهار نقطه مرزی و شهرهای نجف اشرف و کربلا، کارگاه تجسمی، نمایشگاه پوستر و برنامه های فرهنگی و هنری برگزار خواهد شد.

با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و کانون هنرمندان پیشکسوت حوزه هنری و مرکز تجسمی حوزه هنری، برای دومین سال متوالی جمعی از هنرمندان پیشکسوت حوزه هنری در رشته های مختلف، در قالب 4 گروه از بیستم مهرماه عازم مناطق مرزی مهران، شلمچه، چذابه و مرز خسروی خواهند شد.

هنرمندان حاضر در این رویداد هنری طی سه روز در مسیر زائران اربعین به خلق آثار هنری در رشته های نقاشی، طراحی، خوشنویسی، شعرخوانی و روایت حادثه کربلا، عکاسی و ساخت فیلم مستند می پردازند. همچنین پس از تجمیع هنرمندان در شهرهای نجف اشرف و کربلا، در صورت مهیا بودن شرایط، بخشی از برنامه های هنری در این دو شهر نیز اجرا خواهد شد.

از جمله فعالیت های دیگر هنری در نقاط مرزی، برپایی چهار نمایشگاه پوستر با موضوعات عاشورایی، مقاومت و استکبارستیزی است. همچنین قرار است کارگاه های هنری ویژه مخاطبین کودک و نوجوان در محل استقرار هنرمندان در نقاط مرزی یادشده برپا شود.

کاظم چلیپا، محمدحسین نیرومند، محمدحسین قدمی، علی وزیریان ثانی، احمد آقاقلی زاده، سیدحمید شریفی آل هاشم، سیدفضل الله قدسی (از افغانستان)، سیدحسین شهریاری (از پاکستان) از جمله هنرمندان حاضر در این رخداد فرهنگی هنری هستند.

سازمان اوج، فیلم «اوج110» را می سازد

تولید یک فیلم دیگر با سرمایه گذاری سازمان اوج به زودی آغاز خواهد شد.

این فیلم «اوج 110» نام دارد و به کارگردانی سیاوش سرمدی تولید خواهد شد. این ششمین فیلم این سازمان در سال جاری است که برای حضور در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر آماده می شود.

موضوع این فیلم نیز دفاع مقدسی است؛ در خلاصه داستان آن آمده است: «سال های پایانی جنگ است؛ ایران درگیر کمبود تسلیحات نظامی است؛ سرتیپ ستاری بر یک پروژه مهم کار می کند...»

گفتنی است، فیلم های «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، «روز بلوا» به کارگردانی بهروز شعیبی، «آبادان یازده 60» به کارگردانی مهرداد خوشبخت، «کارو» به کارگردانی احمد مرادپور، «لباس شخصی» به کارگردانی امیرعباس ربیعی، از دیگر محصولات سینمایی سازمان اوج در مراحل مختلف تولید هستند.

استعفای سعید اوحدی از مدیریت سازمان فرهنگی شهرداری

استعفای سعید اوحدی از ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پذیرفته شد.

به گزارش سینماپرس، جلسه اخیر هیئت امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، تشکیل و سیدعلیرضا فاطمیان پور به عنوان سرپرست این سازمان انتخاب شد.

اوحدی طی این مدت چندین بار استعفای خود را به شهردار تهران ارائه کرده بود.

سخنگوی شورای شهر تهران نیز درخصوص احتمال رفتن اوحدی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفته بود که وی به دلیل شخصی از این سمت استعفا کرده و احتمال رفتن وی از این سازمان وجود دارد اما هنوز جایگزینی برای آن انتخاب نشده است.

عدم همکاری دولت با نمایشگاه یمن!

دولت حاضر به همکاری با نمایشگاه کاریکاتور یمن نشد.

محمد محمدی، مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز در گفت وگو با خبرنگار کیهان اظهار داشت: مسئله مردم یمن و تجاوزهای آل سعود به این مردم مظلوم ما را بر آن داشت تا با نگاه کاریکاتور که یک زبان جهانی است، واکنش به موقعی انجام دهیم و ظرف مدت کوتاهی نمایشگاه کاریکاتور یمن را برپا کنیم. برگزاری این نمایشگاه نشان می دهد که قاطبه هنرمندان ما متعهد و ارزشمند هستند و باید فضا و بستر را برای آنها فراهم کرد.

وی افزود: قبل از ما دولت باید این اقدام را انجام می دادند و از آنها انتظار می رفت که اقدام به برپایی این نمایشگاه می کردند. اما دولت نه تنها این کار را نکرد، بلکه در برگزاری این نمایشگاه نیز با ما همکاری نکرد!

محمدی با بیان اینکه این نمایشگاه تا 30 مهر در تالار اسوه برپاست، ادامه داد: امیدوارم نمایشگاه کاریکاتور یمن نیز مثل نمایشگاه قبلی ما که نمایشگاه ملکه کشتی ربا بود مورد استقبال قرار بگیرد.

راه یابی فیلم دفاع مقدسی «مستطیل قرمز» به جشنواره فیلم های ورزشی ایتالیا

فیلم دفاع مقدسی «مستطیل قرمز» به جشنواره FICTS ایتالیا راه یافت.

به گزارش خبرنگار کیهان، فیلم «مستطیل قرمز» به کارگردانی حسن و حسین صیدخانی که به ماجرای حمله ارتش بعث عراق به برگزاری مسابقه فوتبال «چوار» در ایلام می پردازد، نخستین فیلم دفاع مقدسی سینمای ایران است که به جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی (FICTS) در میلان ایتالیا راه یافته است. 600 فیلم از 116 کشور جهان متقاضی حضور در این جشنواره بودند که تنها 30 فیلم برگزیده و پذیرفته شدند که فیلم «مستطیل قرمز» از ایران نیز به بخش مسابقه این جشنواره راه یافته است.

نخستین نمایش فیلم «مستطیل قرمز» در میلان، 26 اکتبر (چهارم آبان سال جاری) خواهد بود.

گفتنی است، فیلم سینمایی «مستطیل قرمز» نخستین فیلم تاریخ سینمای ایلام است. ساخت این فیلم که نخستین تجربه کارگردانی فیلم بلند سینمایی در کارنامه براداران صیدخانی محسوب می شود، بیش از دوسال طول کشیده و به زودی در سینماهای کشور به نمایش در می آید.