آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
بورس کالا
۱۲

دولت پکن مداخله در بازار را در دستور کار خود قرار داد : سناریوهای چینی برای زنجیره فولاد

حمزه بهادیوندچگینی

 دنیای اقتصاد : نگاهی به بازار جهانی سنگ آهن نشان می دهد طی یک ماه گذشته این بازار باز هم روند مثبت خود را اما به آرامی ادامه داده است به طوری که در این مدت بیش از 5/ 2 درصد رشد را در کارنامه خود ثبت کرده است؛ این درحالی است که این روند طی دو ماه قبل از آن با روند کاهشی روبه رو شده بود و به این ترتیب باید گفت بازار سنگ آهن در مقایسه با ماه های اخیر شرایط مساعدتری را تجربه می کند. رسانه های جهانی حوزه فولاد و سنگ آهن نیز با اشاره به آمارهای رشد قیمت این محصول معتقدند ورود چین به تعطیلات یک هفته ای به دلیل روز ملی این کشور باعث شده تا شتاب رشد قیمت در بازار سنگ آهن کاهش یابد و کارخانه ها خریدهای خود را کاهش داده باشند با این حال وضعیت به صورت نسبی خوب است.

از طرفی غیبت چین در بازار جهانی فولاد در این هفته باعث شد قیمت این محصول نیز در بازارهای جهانی تقویت شود. قیمت میلگرد از سطح 395 دلار در هر قرارداد در تاریخ اول اکتبر به سطح 411 دلار در 7 اکتبر (یا در طول تعطیلات ملی در چین) افزایش یافت که رشد بیش از 4 درصد را نشان می دهد. این درحالی است که قیمت این محصول در ماه آوریل 488 دلار بود اما در ماه گذشته به 395 دلار کاهش یافته بود. با این حال، ورود مجدد فولادهای چینی به زنجیره تامین پس از وقفه یک هفته ای می تواند فشارهایی کاهشی بر قیمت فولاد وارد کند اما به دلیل بازگشت تقاضا برای سنگ آهن قیمت این محصول احتمالا تقویت شود.

اکنون سهامداران نیز مترصد وضعیت این دو بازار هستند تا سبدهای سرمایه گذاری خود را در بورس های دنیا متناسب با این تغییرات اصلاح کنند و برای این منظور آمارهای تولید فولاد چین و موجودی بنادر برای سنگ آهن در چین و... از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی ها نشان می دهند در فاصله ماه های ژانویه تا اوت به رغم تلاش های دولت چین برای کنترل سطح تولید در این صنعت، اما به دلیل فشارهای ناشی از تقاضای دولتی برای فولاد در این کشور میزان تولید همچنان در سطح بالایی ادامه یافت. طبق داده های انجمن آهن و فولاد چین این کشور در هشت ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 51/ 55 میلیون تن بیشتر فولاد تولید کرده است که البته تولید بالاتر در این مدت در داخل کشور مصرف شده و صادرات خالص از چین در مقایسه با دوره مشابه سال 2018 با 952 هزار تن کاهش روبه رو شده است.

آمارهای مربوط به تولید فولاد چین در این هشت ماه حاوی چند نکته است:

1) تولید 665 میلیون تن فولاد خام که در مقایسه با دوره مشابه سال 2018 بیش از 9 درصد رشد داشته است.

2) تولید آهن و فولاد در بین اعضای CISA (اعضای انجمن آهن و فولاد چین) در مدت هشت ماه امسال 91/ 5 درصد رشد داشته است؛ درحالی که تولید در میان تولیدکنندگان غیرعضو در مدت مشابه 38/ 19 درصد افزایش یافته است.

3) تولید بالاتر باعث شد که قیمت های فولاد در چین پایین بیاید و میانگین شاخص بهای فولاد چین در مقیاس سالانه 33/ 5 درصد کاهش یافته و در این مدت در رقم 89/ 108 قرار بگیرد.

4) تولید فولاد ضدزنگ که از نیکل به عنوان ماده اولیه استفاده می کند نیز طی همین مدت افزایش یافته است. طبق آخرین آمارهای مجمع بین المللی فولاد ضد زنگ در تاریخ 3 اکتبر 2019، تولید جهانی این محصول رشد 9/ 1 درصدی سالانه را تجربه کرده و در نیمه اول سال 2019 به 1/ 26 میلیون تن رسیده است. از این رقم چین 4/ 14 میلیون تن فولاد ضد زنگ تولید کرده که در مقایسه با دوره تولید مربوطه 5/ 8 درصد رشد داشته است.

5) چین در نیمه اول سال جاری با فشار ناشی از نزاع تجاری بین چین و آمریکا که باعث کاهش تقاضای فولاد در چین شد شرایط را در بازارهای جهانی نیز با تغییر روبه رو ساخت اما آمارها نشان می دهند این وضعیت در حال تغییر جهت است.

6) سقوط قیمت فولاد حاشیه سود کارخانه های فولاد در چین را کاهش داده و به نوبه خود تولید را از آگوست سال 2019 کند کرده بود. با این حال، بهبود قیمت فولاد می تواند مجددا کارخانه های فولادی را به سمت رونق سوق دهد.

نگرانی که در این باره وجود دارد اما آن است که دولت چین در یک ماه گذشته برای کنترل مسائل زیست محیطی سخت گیری ها را تشدید کرده است. تحلیلگران و بازرگانان از تشدید این محدودیت ها پیش از تعطیلات چینی خبر داده و می گویند این سخت گیری می تواند شرایط را برای هر دو بازار تغییر دهد به طوری که قیمت فولاد در نتیجه کاهش عرضه با رشد روبه رو شود اما قیمت سنگ آهن به دلیل افت تقاضا با روند کاهشی مواجه شود. آنها معتقدند بخش ماشین آلات نیز در این کشور با آمارهای کاهشی روبه رو است که این موضوع نگرانی ها را افزایش می دهد. موضوع دیگر اظهار نظر دولتمردان چینی در جلسه ماه جولای است که در آن عدم رشد جدی در بخش املاک مطرح شده که می تواند بخش قابل توجهی از امیدها به رشد تقاضا برای فولاد را کاهش دهد.

 البته برخی تحلیلگران نیز به آینده فولاد چین همچنان امیدوارند. به عقیده این گروه به رغم همه مسائلی که وجود دارد تولید فولاد چین همچنان تا پایان سال جاری افزایشی خواهد بود و آن طور که موسسه Westpac پیش بینی کرده این رقم رشد می تواند به 7 درصد تا پایان امسال برسد. با این حال برای سال آینده بنا بر انتظار مورگان استنلی عرضه جهانی سنگ آهن کاهش می یابد. این مساله برای بازار فولاد می تواند خطرناک باشد اما در صورتی که با برنامه های آینده مبنی بر کاهش تولید فولاد همزمان شود با وضعیتی تعادلی در بازار روبه رو خواهیم بود. درحال حاضر قوانین سختگیرانه ای در ایالت تانگشان برای تولیدکننده های فولاد وضع شده است و شرکت هایی که متهم به ایجاد آلودگی در این منطقه هستند با احکامی روبه رو شده و مجازات هایی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است اما به عقیده کارشناسان این سیاست ها تغییر چندانی در کیفیت هوا ایجاد نمی کند و در بلندمدت باید برنامه های جایگزین در نظر گرفته شود. این برنامه ها از به کارگیری مواد اولیه با آلایندگی کمتر مانند سنگ آهن با عیار بالا گرفته تا کاهش استفاده از زغال سنگ و... همگی می توانند در این رابطه نقش ایفا کنند.