آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
هنر و ادبیات
۸
سریال

درباره سریال «9- 1- 1»

داستان هایی از زندگی ها و مرگ ها

بهار سرلک

پس از بروز حادثه افرادی به محل اعزام می شوند. این افراد اعم از آتش نشان، پلیس، امدادگر و بهیار باید باید شرایط روحی و حال عمومی آسیب دیدگان از حادثه را بهبود ببخشند. سریال «9- 1-1» سریالی است که داستان زندگی ها و مرگ ها را روایت می کند و شانه به شانه آن تغییرات زندگی امدادگران شهر لس آنجلس را به نمایش می گذارد. داستان ها از گزارش ها و اخبار نشریه ها و مطبوعات جمع آوری شده اند.

سریال تلویزیونی «9- 1- 1» که در واقع اشاره ای است به شماره تلفن اضطراری و امدادرسانی در امریکا، به زندگی نیروهای امدادی می پردازد که در طول شبانه روز برای امداد به آسیب دیدگان به محل حادثه اعزام می شوند. این امدادگران و بهیاران باید فشارهای شغلی خود را با فشارهای زندگی شان متعادل کنند. در این سریال شاهد زندگی شخصی امدادگران و حضور آنها در محل بروز سانحه ای در شهربازی، سانحه رانندگی، سقوط هواپیما و ریزش ساختمان و غیره هستیم. آتش نشان ها هنگام آتش سوزی باید به موقع به محل حادثه برسند. گاهی هم تماسی از سوی فردی دریافت می کنند که در کامیون زباله ها گیر افتاده است یا مادر و فرزندی که در اتاقک آسانسور زندانی شده اند. گاهی هم از دست امدادگران کاری برنمی آید و زندگی فرد آسیب دیده تمام می شود. رایان مورفی در گفت وگو با EW در این باره گفته است: «فکر می کنم هسته اصلی سریالی خوش بینانه است و در قسمت هایی از سریال در توانایی های امدادگران برای بازگرداندن آسیب دیدگان به زندگی اغراق شده است که این موضوع از آنها چهره یک قهرمان را می سازد. اما وقتی با امدادگرها صحبت می کنید، همیشه یک مورد بوده است؛ موردی که در آن فرد زندگی اش را از دست داده و امدادگر هرگز نتوانسته است از این لحظه تاریک عبور کند. گاهی خوش ترین لحظات زندگی شان با خاطره از دست رفتن زندگی یک فرد تیره و تار می شود و همین جاست که سوگند می خورند هرگز نگذارند چنین اتفاقی روی بدهد. بنابراین فکر کردم استعاره ای جالب است: آدم هایی را که از دست می دهید، هرگز فراموش نمی کنید در نتیجه سریال هم ماموریت دارد چنین چیزی را نشان دهد.»

این سریال از ژانویه 2018 روی آنتن شبکه فاکس رفت. رایان مورفی، برد فالچاک و تیم مینر سازندگان این درام تلویزیونی هستند. مورفی پیش از این سریال هایی همچون «Glee»، «American Horror Story» را برای تلویزیون ساخت و در سینما نیز فیلم «بخور، عبادت کن و عشق بورز» را کارگردانی کرد. در این سریال آنجلا باست، بازیگر نامزد جایزه اسکار و امی و پیتر کراوس بازیگر برنده امی نقش آفرینی می کنند.

فصل دوم سریال «9- 1-1» سپتامبر 2018 و فصل سوم آن از یک ماه پیش در شبکه فاکس پخش می شود.