آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۴
اقتصادی
۴

رئیس سازمان حمایت خبر داد: آغاز گشت های نظارت بر نانوایی های تهران از هفته آینده

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان از اجرایی شدن طرح گشت مشترک برای نظارت بر نانوایی های سنتی و صنعتی تهران از هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس تابش درباره تشدید نظارت سازمان حمایت بر فعالیت نانوایی ها پس از تغییرات قیمتی اعلام شده اظهار کرد: به دنبال اقدامات انجام شده، با اتحادیه های مربوطه به تفاهم رسیده ایم که نانوایی ها ملزم به اطلاع رسانی چه موضوعاتی هستند و در حال حاضر نیز فرمت ها و قیمت ها کاملا مشخص شده است.

وی ادامه داد: ما هفته جاری را به عنوان یک فرصت برای اتحادیه های نانوایان سنتی و حجیم در نظر گرفته ایم تا اتحادیه های مربوطه در وهله اول خودشان اقدامات لازم برای اجرایی کردن این موارد را انجام دهند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان تصریح کرد: با اتمام این مهلت، یعنی از هفته آینده گشت های مشترک سازمان حمایت مصرف کنندگان با حضور نمایندگان شرکت بازرگانی دولتی ایران و تعزیرات حکومتی در سطح تهران به اجرا در می آید و با هر نانوایی که از مصوبات اعلام شده، عدول کرده باشد برخورد قانونی می شود.

به گفته تابش برخوردها در حوزه نان متفاوت تر از سایر حوزه ها خواهد بود و بر همین اساس توصیه کرد تا واحدهای صنفی نسبت به نرخ عرضه نان و مصوبات اعلام شده دقت لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان حمایت در پاسخ به این سوال که «آیا قرار است تا درخصوص نان های حجیم و صنعتی نیز شاهد تغییر قیمت باشیم یا خیر؟» گفت: نان های حجیم به لحاظ قیمت گذاری مشمول بند «ج» و خوداظهاری هستند ولی ضوابط و مقررات هیئت تعیین و تثبیت قیمت به آنها اعلام شده و آنها نیز موظف شده اند لیست قیمت نان های حجیم پرمصرف را به سازمان حمایت ارائه دهند و از هفته آینده این نانوایی ها نیز در گشت مشترک، تحت نظارت بیشتر قرار گیرند.

تابش خاطرنشان کرد: قیمت نان های سنتی نیز گران نشده بلکه سعی شده تا قیمت ها ساماندهی شود؛ لذا ما هیچ تغییری نسبت به کف بازار نداشته ایم و اگر جایی گران شده، حتما برخورد خواهیم کرد.

وی در واکنش به موضوع سوءاستفاده احتمالی از آرد دولتی توسط برخی نانوایی های دارای سهمیه دولتی گفت: سامانه شرکت بازرگانی دولتی که مسئول توزیع آرد است به گونه ای طراحی شده که امکان جابه جایی آرد دولتی وجود ندارد چراکه بر اساس گزارشات عملکرد از میزان آرد داده شده و نان توزیعی، نظارت های دقیقی بر این موضوع اعمال می شود.