آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

ایران در تولید برنج خودکفا شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان تولید برنج سفید کشور به دومیلیون و 900هزار تن رسید که بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، نیاز سالانه کشور به برنج نیز همین میزان است.

به گزارش تسنیم، عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: براساس آمار رسمی مرکز آمار، سرانه مصرف برنج هر نفر، 35 کیلوگرم است و براساس نیاز جمعیت 83 میلیونی کشور، تولید دو میلیون و 900 هزار تن برنج، کافی است و نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت.

وی گفت: با تلاش کشاورزان و منابع خوب آبی امسال، همچنین برنامه ریزی و تدارکات خوب در زمینه نهاده های مورد نیاز تولیدکنندگان، وضع تولید برنج در سال زراعی جاری بسیار مناسب بوده که حدود یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از این میزان تولید به همراه داشته است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون برداشت برنج در استان های شمالی به پایان رسیده است و در سایر استان ها نیز مثل خوزستان که امسال بارش مناسبی داشتیم سطح زیر کشت برنج گسترده و تولید نیز بسیار خوب است و برداشت برنج در این استان نیز از 15 آبان شروع می شود.

بخشنده گفت: در شش ماهه نخست امسال، حدود 960 هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن، توزیع و بخش دیگر را می توانیم به عنوان ذخایر راهبردی ذخیره کنیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنج شمال که برداشت آن به پایان رسیده از لحاظ کمیت و کیفیت بسیار مطلوب است و درصد برداشت برنج در شمال نیز در مقایسه با پارسال افزایش یافته است که امیدواریم با توجه به افزایش تولید تا حد برطرف کردن نیاز، مردم نیز از تولید داخلی استفاده کنند.

بخشنده افزود: متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود 600 هزار هکتار بوده که در سال جاری در برخی استان ها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته و به 830 هزار هکتار رسیده است که نشان می دهد 230 هکتار افزایش زیر کشت داشتیم و بر این اساس یک میلیون تن بیشتر برنج تولید شده است و نیازی به واردات نداریم.

وی گفت: میزان تولید برنج در سال زراعی گذشته، دو میلیون و 100 هزار تن و میزان واردات برنج نیز پارسال، یک میلیون و 680 هزار تن بوده است.

ثروتمندان 23 برابر بقیه یارانه بنزین می گیرند

در حالی سهم بالایی از یارانه های پنهان به بخش سوخت به ویژه بنزین اختصاص دارد که دهک های بالای درآمدی بیشترین سهم آن را دریافت می کنند؛ یارانه ای که دولت بابت بنزین به دهک دهم پرداخت می کند 23 برابر بقیه دهک هاست.

به گزارش ایسنا، یارانه های پنهان، یارانه های غیرمستقیمی است که سالانه با رقم چند صد هزار میلیاردی پرداخت می شود، در واقع عدم نفع دولت به دلیل فروش کالاهای تولیدی در داخل با قیمت پایین تر از خارج از کشور است.

طبق آنچه پیش از این مسوولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند در سال معادل 987 هزار میلیارد تومان پرداختی از این بابت وجود دارد که عمدتا در سوخت، کالاهای اساسی و دارو خلاصه می شود؛ از رقم بیش از 900 هزار میلیاردی یارانه های پنهان حدود 600 هزار میلیارد تومان به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد که بیش از 200 هزار میلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.

در حالی این روزها دولت حذف یارانه نقدی را در دستور کار دارد که نتایج نشان داده معترضان به حذف یارانه، افراد حاضر در دهک های بالای درآمدی هستند که گردش چند میلیاردی مالی دارند، این افراد نه تنها از یارانه بالای پنهانی برخوردار می شوند که راضی به از دست دادن یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی هم نیستند!