آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۸
سیاسی
۲

اخبار

رئیس قوه قضائیه: شفافیت اعتماد می آورد

رئیس قوه قضائیه در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه بسیاری از فسادها و کجی هایی که در نظام اداری صورت می گیرد، محصول یک اقدام یک شبه و یک روزه نیست، بلکه محصول یک غفلت، بی‎توجهی و چشم بستن بر فساد و خلاف است، گفت: این موضوع یک مدتی است به مساله ای تبدیل شده که امروز برای مردم، مسئولین و همه غیرقابل تحمل است.به گزارش  میزان، آیت‎الله رئیسی با تاکید بر اینکه باید احساس مسئولیت نسبت به مساله داشت، تصریح کرد: در روایات بزرگترین گناه، کوچک شمردن گناه است و لذا فساد کم هم نباید تحمل شود تا به یک مساله بزرگ تبدیل گردد. برخی ارقام گاهی از رسانه ها پخش می شود که اگر رقم پایینی باشد می گویند کم است! چون یک رقم بالاتری به او گفته شده است در حالی که رقم کم هم مشکل است و از همین رقم پایین شروع می شود تا به ارقام بالا می رسد.

رئیس قوه قضائیه خطاب به مدیران و کارکنان سازمان بازرسی کل کشور، گفت: نظارت جز لاینفک حکمرانی خوب است و یکی از اجزای مهم در حکمرانی خوب مساله نظارت و بازرسی علی الدوام است.

آیت‎الله رئیسی در ادامه از دوران حضورش در تولیت آستان قدس رضوی این گونه گفت: مدتی که توفیق خادمی آستان مقدس رضوی (ع) را داشتم، از بخش هایی که همیشه مورد سوال مردم بود، بخش اقتصادی آستان بود. به دوستان سازمان اقتصادی گفتم بخش اقتصادی را شفاف کنید. قریب یک سال کار کردند و روز های پایان ماموریتم در واقع این شفافیت سازمان اقتصادی به گونه ای بود که الان می شود گفت پشت ویترین قرار گرفته و می توان تمام خصوصیات این سازمان اقتصادی را دید. مسائل روشن شد و در جهت اعتمادسازی و اطمینان سازی مردم برای پول هایی که به مجموعه های موقوفی و نذوراتی می دهند، مفید بود. او تاکید کرد: حتما شفافیت امر مهمی است. اطلاعات صحیح را به مردم و دستگاه نظارتی دادن می تواند کمک کند. مدیران بدانند شفاف عمل کردن (نه شعارش بلکه عمل کردن به شفافیت، چون بعضی ها شفافیت را فقط در حوزه شعار به آن توجه دارند)، هم به نفع خود دستگاه هاست و هم عملکرد دستگاه های نظارتی را در واقع تسهیل می کند و می تواند بسیار نقش داشته باشد.

ظریف: ما با بسیاری از کشورها مذاکره درباره روش پیچیده تهاتری را شروع کردیم

وزیر امور خارجه ایران از پیگیری ابتکارعمل های موثر از سوی دولت برای مواجهه با تحریم های امریکا خبر داد و اشاره داشت که حذف دلار در مبادلات خارجی و استفاده از ارز ملی درتعامل با کشورهای طرف تجارت ایران نمونه هایی از این راهکارهاست.به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف روز گذشته در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، با اشاره به دستورکار دولت برای مقابله با تحریم های امریکا گفت:«یکی از راهکارهایی که مورد توجه وزارت امور خارجه و بخش های اقتصادی کشور قرار گرفته، استفاده از روش هایی در تجارت خارجی است که تا حد ممکن از سوی امریکا کمتر قابل شناسایی و رصد باشد و در مقابل دلار آسیب پذیری کمتری داشته باشد. حذف دلار در مبادلات خارجی و استفاده از ارز ملی درتعامل با کشورهای طرف تجارت ایران نمونه هایی از این مساله است».

او با بیان اینکه یکی از دلایل کاهش نقش دلار در آینده هم به خاطر استفاده افراطی از این حربه و روی آوردن کشورها در استفاده از ارزهای ملی است، ابراز داشت: «این اتفاق فردا رخ نمی دهد بلکه در درازمدت موجب کاهش نقش و قدرت دلار می شود. باید توجه داشت بازدارندگی به معنای استفاده از اهرم قدرت نیست بلکه به معنای نشان دادن ابزار قدرت است. وقتی از این  اهرم استفاده کردید بتدریج از قدرت آن کاسته می شود».

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه استفاده از روش های قدیمی مانند تهاتر تا روش های جدید تجارت متقابل مورد توجه ماست و مبنای یکی از حوزه های پیگیری ما در سیاست خارجی است، عنوان کرد: «ما با بسیاری از کشورها مذاکراتی برای روش های پیچیده تهاتری شروع کردیم و با برخی از کشورها، این کار شروع شده و با برخی از کشورها نزدیک به سامان یافتن است. اینستکس نیز که اگر اروپایی ها توان و اراده سیاسی برای اجرای آن داشته باشند بر همین مبناست و این برای امریکا باید زنگ خطر باشد که نزدیکترین دوستانش حداقل در تئوری در حال فاصله گیری از دلار هستند».

رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی در شمال غرب کشور

رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش با حضور امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، یگان های واکنش سریع، متحرک هجومی و با پشتیبانی بالگردهای هوانیروز در شمال غرب کشور برگزار شد. به گزارش ایسنا، آمادگی رزمی، سرعت عمل و تحرک، جابه جایی و ارزیابی یگان ها با شعار «یک هدف یک گلوله» از اهداف رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی ارتش در منطقه ارومیه است. امیر سرتیپ نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با تشریح دستاوردهای این رزمایش گفت: یگان های واکنش سریع و متحرک هجومی به منظور ارتقای آمادگی رزمی، بالا بردن توان دفاعی، تحرک و جابه جایی سریع یگان ها در کوتاه ترین زمان ممکن در این رزمایش حضور یافتند. وی با اشاره به تغییر ساختار یگان های نیروی زمینی افزود: این رزمایش آزمون بسیار خوبی برای یگان های منطقه شمال غرب بود تا آمادگی دفاعی و سرعت عمل خود را در منطقه وسیعی به نمایش درآورند. به گفته وی، نقطه زنی توپ ها از دستاوردهای مهم رزمایش غیرمترقبه نیروی زمینی بود.