آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۸
اجتماعی
۱۰

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی: بسیاری از کجی های امروز محصول یک شب ویک روز نیست

رئیس قوه قضائیه گفت: بسیاری از فسادها و کجی ها که در نظام اداری صورت می گیرد محصول اقدام یک شب و یک روز نیست بلکه محصول یک غفلت، بی توجهی و چشم بستن بر فساد است.

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور، گفت: بسیاری از فسادها و کجی ها که در نظام اداری صورت می گیرد محصول اقدام یک شب و یک روز نیست بلکه محصول یک غفلت، بی توجهی و چشم بستن بر فساد در مدتی است که امروز به یک مسئله برای مردم و مسئولین تبدیل شده است.

وی ادامه داد: بزرگترین گناه،کوچک شمردن گناه است، فساد کم هم نباید تحمل شود تا به یک فساد بزرگ تبدیل نشود.

رئیس قوه قضائیه گفت: باید به ارقام پایین نیز حساس بود تا به ارقام نجومی نرسد و نظارت و بازرسی جز لاینفک مدیریت صحیح و حکمرانی خوب است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: در مدتی که توفیق خادمی در آستان قدس رضوی را داشتم یکی از بخش هایی که همیشه مورد سوال مردم بود بخش اقتصادی آستان بود و خواستم که این بخش شفاف شود؛ زحمت داشت اما بسیار مفید در جهت اعتمادسازی بود.

وی تصریح کرد: وقتی خدمت رهبر معظم انقلاب می گفتم که نذورات افزایش داشته، فرمودند چطور با این اوضاع اقتصادی؟ گفتم به نظر می رسد برخی از این شفافیت ها تاثیر بسیاری در این امر دارد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: عمل کردن به شفافیت هم به نفع خود دستگاه هاست و هم عملکرد دستگاه های نظارتی را تسهیل می کند.

وی گفت: مدیران باید پاسخگو باشند، باید به ارباب رجوع  و عموم مردم پاسخگو باشیم.

وی افزود: اربعین نماد و نمودی است که عاشورا گم نشود. اربعین پرچم بر افراشته ای است که فرهنگ عاشورایی در همه لایه های زندگی انسان و در همه شئون زندگی انسان حضور داشته باشد همچنان که حسین بن علی (ع) فرمودند مردم من برای شما الگو هستم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: حقیقتا وجود مقدس اباعبدالله الحسین (ع) را در همه شئون زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی الگو قرار دهیم و زندگی پربار وجود مقدس حضرت را به عنوان الگوی زندگی و الگویی برای انقلاب و نظام و ارزش های آن و الگویی برای تمدن سازی نوین در جامعه قرار دهیم.

وی افزود: امیدواریم که خداوند متعال به همه ما توفیق معرفت و توفیق بصیرت و توفیق رهروی راه عاشورائیان را مرحمت کند. برای همه زائرینی که این ایام راهی کوی دوست هستند و در این مسیر گام بر می دارند آرزوی سلامتی و توفیق داریم.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: امیدواریم که زیارتی مقبول و تلاشی مشکور و دعایی مستجاب نصیب همه آن ها و نصیب همه دلدادگان ابا عبدالله الحسین شود.

رئیسی گفت: مجموعه سازمان بازرسی کل کشور همچنان که از ابتدا هم در گزارش حجت الاسلام درویشیان به آن اشاره کردند و هم در کلیپی که پخش شد اشاره شد چهره های مختلفی در سازمان بازرسی در جهت شکل دادن این سازمان نقش ایفا کردند. چه آنانی که در قید حیاتند که خداوند به آنان توفیق مرحمت کند و توفیقشان را افزون کند چه آنانی که سر به تیره تراب بردند و نیستند.

وی یادآور شد: خداوند متعال ان شاءالله که آنان را قرین رحمت واسعه خود قرار دهد. مرحوم آقای حاج عباس شیرازی، آقای حاج هادی مروی، یاد مرحوم آقای، ولی الله خبره، آقای شیخ مهدی نادری، حاج حبیب مقیسی و بسیاری از دوستان عزیزی که در این سازمان بودند آقای سید عبدالرحیم خلخالی و کسانی که در این سازمان حقیقتا در بدنه سازمان که در ذهن ما هست شبانه روز در سازمان بازرسی تلاش کردند و این سازمان را ارتقا دادند و تلاش و ثمرات زحمات آن ها امروز شاهد آن هستیم. خداوند متعال همه آن ها را سر سفره ابا عبدالله الحسین مهمان کند ان شاءالله. ما همه به آن ها ملحق شویم و خداوند ان شاءالله به ما رحم کند.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: از تلاش ها و زحمات عزیزانی که در دوره های جدید مسئولیت داشتند مثل آقای پور محمدی و آقای سراج که مدیریت 6 ساله ای در سازمان داشتند به دنبال زحماتی که در حوزه های مختلف داشتند از زحمات ایشان صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم امیدواریم که ان شاءالله در این دوره مدیریت که جناب آقای درویشیان با داشتن قریب دو دهه سابقه و تجربه کار نظارتی و بازرسی آن هم در مهمترین منطقه کشور که نه یک استان پنج، شش استان را ایشان در تقسیمات جدید مدیریت کردند و دو دهه کارکردن با مدیران مختلف که در راس سازمان بودند تجربیات ارزشمندی است که ان شاءالله با همکاری همه دوستان و همه بازرسان، کارشناسان و همه مدیران ان شاءالله در این دوره سازمان بتواند مسیر ارتقا خود را طی کند.

رئیسی در این مراسم با بیان اینکه بسیاری از فسادها و کجی هایی که در نظام اداری صورت می گیرد محصول یک اقدام یک شبه و یک روزه نیست، بلکه محصول یک غفلت، بی توجهی و چشم بستن بر فساد و خلاف است، گفت: این موضوع یک مدتی است به مسئله ای تبدیل شده که امروز برای مردم، مسئولین و همه غیرقابل تحمل است.

وی با تاکید بر اینکه باید احساس مسئولیت نسبت به مسئله داشت، تصریح کرد: در روایات بزرگترین گناه، کوچک شمردن گناه است و لذا فساد کم هم نباید تحمل شود تا به یک مسئله بزرگ تبدیل گردد.

رئیسی ادامه داد: برخی ارقام گاهی از رسانه ها پخش می شود که اگر رقم پایینی باشد می گویند کم است! چون یک رقم بالاتری به او گفته شده است در حالی که رقم کم هم مشکل است و از همین رقم پایین شروع می شود تا به ارقام بالا می رسد.

رئیس قوه قضائیه خطاب به مدیران و کارکنان سازمان بازرسی کل کشور، تصریح کرد: نظارت جز لاینفک حکمرانی خوب است و یکی از اجزای مهم در حکمرانی خوب مسئله نظارت و بازرسی علی الدوام است.

رئیسی افزود: در این حرکت، نهادهایی مثل دیوان محاسبات زیرنظر مجلس، سازمان بازرسی کل کشور زیر نظر قوه قضائیه و وزارت اطلاعات و سازمان برنامه زیرنظر دولت و همچنین سازمان حسابرسی و دستگاه های مراقب هستند؛ که در آن ها نظارت به عنوان وظیفه اصلی تعریف شده است.

وی افزود: ممکن است در جامعه سوال شود که این موارد فساد یا تخلف چگونه در این مدت شکل گرفته است؟ اگر به هر دلیلی دستگاه های درون سازمانی به وظیفه خود عمل نکردند و غفلت داشتند، سازمان های برون دستگاهی و دستگاه هایی که در آنجا نظارت نهادینه شده چطور؟ پس نگاه و سوال مردم سوال درستی است.

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: باید علاوه بر نهادها و دستگاه های درون سازمانی، بیرون سازمان هم نهادها و دستگاه هایی که قانون برای اجرای عدالت پیش بینی کرده، فعال در این عرصه عمل کنند.

وی در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: کسی که سرمایه گذاری می کند اگر به هر دلیلی در نظام اداری دچار مشکل شد بایستی به سازمان بازرسی مراجعه کند و این سازمان بایستی کار را دنبال کنند و ببیند گیر کجاست.

رئیسی ادامه داد: کارآفرین و سرمایه گذار باید ببیند کارش سریع انجام می شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: رهبر انقلاب در سخنرانی اخیرشان فرمودند هفت خان یا هفتاد خان. این خان هایی که بعضی از سرمایه گذاران را دچار تردید می کند و می گویند چرا سرمایه مان را اینجا بگذاریم.

وی گفت: باید تمام بخش ها ترتیبی اتخاذ کند که کار سرمایه گذار تسهیل شود. تسهیل سرمایه گذاری در گرو این است که بازرسی کل کشور اگر سرمایه گذار و کارآفرینی به هر دلیل دچار «خان بی جهت  شد این موضوع پیگیری شود و گیر های بی جا در دستگاه های اداری برداشته شود تا زود کارخانه برپا و تولید رونق بگیرد.