آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۸
بین الملل
۹

عملیات نظامی ترکیه در سوریه آغاز شد

بازی اردوغان با آتش

گروه بین الملل: سرانجام رئیس جمهور ترکیه بار دیگر مقهور «غرور کاذب» و «وعده های دروغین غرب» شد و تجاوز پرهزینه ای را به محل استقرار کردها در کشور سوریه آغاز کرد. این روزها کسی از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به خوبی یاد نمی کند! 

لشکر کشی غیر قانونی و نامشروع اردوغان به داخل خاک سوریه  خشم و نارضایتی افکار عمومی منطقه و جهان اسلام را برانگیخته است. با این حال رئیس جمهور ترکیه همچنان بر سیاست های نادرست خود در منطقه (خصوصا در قبال سوریه) پافشاری می کند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه لحظاتی پیش از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد.

اردوغان در صفحه رسمی توئیتر خود اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرده و نوشت: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد، عملیات چشمه صلح را علیه تروریست های پ.ک.ک/ی.پ.گ (حزب کارگران کردستان و یگان های مدافع خلق) و داعش در شمال سوریه آغاز کرد. ماموریت ما ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی خود است.» 

وی با بیان اینکه یکی از اهداف این عملیات بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه است، افزود: «عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی کرده و منجر به ایجاد یک منطقه امن می شود که بازگشت پناهندگان سوری به خانه هایشان را تسهیل می کند. ما تمامیت ارضی سوریه را حفظ کرده و جوامع محلی را از چنگ تروریست ها رها می کنیم!» 

این ادعای اردوغان در حالی مطرح می شود که تجاوز ترکیه به خاک سوریه، مصداق عینی نقض تمامیت ارضی سوریه است. بدون شک اردوغان می توانست نگرانی های خود در خصوص حضور کردهای مخالف ترکیه در سوریه را از طریق  توافق با حکومت سوریه حل و فصل کند. 

به راستی حزب عدالت و توسعه و اردوغان به کدام سو می روند؟ آیا سران حزب عدالت و توسعه  متوجه بازی آنکارا با آتش نیستند؟رئیس جمهور ترکیه این روزها سخنان و ادعاهایی مطرح می کند که نمایانگر ناکامی و سردرگمی وی در تحلیل حداقلی  حوادث و رخدادهای مربوط به کشورش و منطقه است. اردوغان نباید فراموش کند که با توجه به پیوستگی مستقیم دوحوزه سیاست خارجی و داخلی در ترکیه(این پیوستگی به صورت سنتی در آنکارا وجود دارد)، هر گونه رفتار وی در قبال منطقه بر روی تحولات داخلی این کشور تاثیرگذار خواهد بود. به نظر می رسد اردوغان هنوز متوجه پیچیدگی های شرایط منطقه و داخل کشور خود نیست. در جریان انتخابات سراسری اخیر، اردوغان توانست با تهدید نسبت به برگزاری سه باره انتخابات و کشاندن آرای سفید و خاموش پای صندوق های رای، حدود 8 الی 10 درصد رای اجباری برای حزب عدالت و توسعه جمع کند تا در نهایت بتواند با کسب حداقل نتیجه ممکن پیروز انتخابات شود.

سوریه اقدامات اخیر ترکیه و اعلام حمله نظامی به خاک این کشور را محکوم کرد و به آنکارا هشدار داد که از همه ابزارها برای مقابله استفاده خواهد کرد.یک منبع رسمی در وزارت خارجه گفت: «سوریه به شدت، اظهارات پوچ، مقاصد خصمانه رژیم ترکیه و تجمع نیروی نظامی در مرزهای خود را   محکوم می کند.»

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از این منبع گزارش داد که تجمع نظامیان ترکیه در مرزهای سوریه، «نقض فاحش حقوق بین الملل و نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت است که بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه تاکید دارد.» 

دمشق اعلام کرد که «رفتار خصمانه رژیم اردوغان به روشنی، بیانگر طمع توسعه طلبانه ترکیه در اراضی سوریه است... نمی توان این رفتار را تحت هیچ بهانه ای توجیه کرد و نادیده گرفتن توافق آدنا توسط رژیم ترکیه، آنچه این رژیم درباره امنیت مرزها ادعا می کند، تکذیب می کند.» 

این منبع گفت: سوریه  ضمن تاکید بر حاکمیت و تمامیت ارضی و عزم و اراده خود برای مقابله با تجاوز ترکیه با همه ابزارهای مشروع، بر آمادگی خود برای آغوش گشودن مقابل فریب خوردگان تاکید می کند.این منبع سوری همچنین به ترکیه نیز هشدار داد که «در صورتی که رژیم اردوغان بر آغاز تجاوز اصرار کند، خود را در صف تروریست ها و گروهک های مسلح قرار می دهد و قطعا جایگاه خود به عنوان ضامن توافق در روند  مذاکرات سیاسی آستانه برای حل بحران سوریه را از دست می دهد و این اقدام، ضربه ای کشنده به کل روند سیاسی  حل بحران سوریه است.» 

مذاکرات حل بحران سوریه که در شهر آستانه (نور سلطان فعلی) برگزار شده، شامل توافق هایی درباره وضعیت استان ادلب است و ایران، روسیه و ترکیه ضامن اجرایی آن هستند.ترکیه از چند روز پیش اعلام کرده است که قصد دارد در منطقه شرق رود فرات که تحت تصرف شبه نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» قرار دارد، عملیات نظامی را آغاز کند. کاخ سفید روز دوشنبه گذشته، در بیانیه ای از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه خبر داد و گفت، نمی تواند در مقابل حمله ترکیه از شبه نظامیان کرد، دفاع کند.

نهاد موسوم به «خودمختاری» کردها در شمال و شرق سوریه در پی اقدامات  ترکیه برای آغاز عملیات نظامی در این مناطق، بسیج عمومی اعلام کرده است.