آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
جامعه
۱۲

خبر

فرمانده ناجا اعلام کرد: صدور بیش از 500 هزار برگ تردد موقت اربعین

سردارحسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی با اعلام اینکه تاکنون هیچ کس به صورت غیرقانونی از مرزها برای اربعین خارج نشده است، اعلام کرد: گیت های خروجی و ورودی را افزایش داده ایم و بحمدالله تاکنون هیچ مشکل امنیتی در مرزهای چهارگانه و در طول مسیر وجود نداشته است.

به گزارش ایسنا، سردار اشتری در حاشیه بازدید از مرز مهران در استان ایلام به هماهنگی و تعامل خوب با طرف عراقی به منظور تسهیل در تردد زایران ایرانی اشاره کرد و اظهارداشت: صدور گذرنامه نسبت به سال گذشته 78 درصد رشد داشته است.

او از افزایش 4 برابری خروج زایران اربعین نسبت به سال گذشته خبرداد و گفت: امنیت کامل در مرزهای چهارگانه حاکم است.فرمانده ناجا در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان ایلام نیز با اشاره به اینکه مرزهای سه گانه «شلمچه، چذابه و مهران» آماده خدمت رسانی به زایران هستند، اظهار کرد: نیروی انتظامی برای عملیات بزرگ اربعین آمادگی کامل دارد.او به تجربه بیش از شش ساله نیروی انتظامی در ماموریت عظیم اربعین اشاره و بیان کرد: با توجه به اشتیاق مردم در سال جاری و افزایش چشمگیر آمار تردد زایران در مرزهای چهارگانه، برنامه ریزی و آمادگی های لازم به منظور تسهیل تردد زوار و خدمتگزاری شایسته به آنها را در مرزها ایجاد کرده ایم.از سال گذشته، جلسات متعددی را در راستای تسهیل تردد زایران در درون ناجا و نیز با مسوولان کشور عراق برگزار کرده ایم. فرمانده ناجا گفت: امسال با توجه به درخواست ها و اشتیاق مردم برای حضور در راهپیمایی بزرگ اربعین با هماهنگی های به عمل آمده با طرف عراقی، اقدام به چاپ برگ تردد موقت زایر کرده ایم که تاکنون بیش از 500 هزار برگ چاپ و ارسال شده است.

خانه مصدق سال آینده افتتاح می شود

گروه اجتماعی: خانه مصدق در احمدآباد با اخذ مجوز مرمت در مسیر مرمت قرار گرفت و طبق گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز تا سال آینده به بهره برداری می رسد.حجت الاسلام فخر الدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه با اشاره به اینکه مطالعات لازم در خانه مصدق صورت گرفته است از بازسازی مختصر در این بنا خبر داد. با اتمام بازسازی، این خانه قرار است به موزه تبدیل شود. به نقل از صابری در این موزه مجموعه ای از وساییل شخصی و تصاویری که بیانگر مبارزه او در برابر استعمار انگلیس هستند به نمایش گذاشته خواهند شد. وی با اشاره به شروع بخشی از مرمت خانه در سال جاری افزود: «هر آنچه مربوط به زندگینامه دکتر مصدق که در پایتخت نگهداری می شود را می توانیم به خانه موزه او در روستای احمدآباد انتقال دهیم و به نمایش بگذاریم.»

خانه دکتر مصدق قلعه ای خشتی در روستای احمدآباد استان البرز است که با شماره 2943 به ثبت ملی رسیده است. دکتر مصدق پس از پایان دوره زندان باقی مانده عمر خود را در حصر خانگی و انزوای سیاسی در این قلعه گذراند. لازم به ذکر است با وجود وصیت دکتر مصدق برای دفن شدن در قبرستان ابن بابویه در کنار شهدای قیام ملی سی تیر، پیکر او همچنان در احمدآباد دفن است.