آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۸
سیاسی
۲
گفت و گو

فدا حسین مالکی در گفت و گو با «رسالت»: بهانه ترامپ برای حمله به طالبان دروغ محض است

گفتگو: راضیه فراهانی

پس از گذشت 17 سال حضور نیروهای آمریکایی در خاک افغانستان، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به صورت ناگهانی دستور توقف مذاکرات صلح ادعایی میان آمریکا و طالبان را صادر و برنامه میزبانی از رهبران طالبان در کمپ دیوید را لغو کرد. در پی این تصمیم، نیروهای طالبان در یک عملیات انتحاری در کابل، شماری از غیرنظامیان و همچنین یک سرباز آمریکایی را به قتل رساندند. این حمله دقیقا زمانی رخ داد که رهبران ارشد طالبان قرار بود به آمریکا سفر و با رئیس جمهور آن کشور ملاقات کنند. به نظر می رسد این حمله و کشته شدن سرباز آمریکایی، بهانه جدیدی به دولت آمریکا داده باشد، چرا که مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد ارتش آمریکا حملات خود علیه طالبان پس از لغو مذاکرات صلح را افزایش داده است. نکته جالب آن است که آمریکا پس از حضور 17 ساله در خاک افغانستان هنوز نتوانسته به نتیجه مشخصی دست یابد. سفیر اسبق ایران در افغانستان دراین باره معتقد است: «بی برنامگی آمریکا تنها معادلات سیاسی کشورهای دیگر را به هم می ریزد.»

سردرگمی آمریکا در افغانستانفدا حسین مالکی، سفیر اسبق ایران در افغانستان دراین باره به «رسالت» گفت: «نیروهای آمریکا بیش از 17 سال است که بدون هیچ برنامه و استراتژی در افغانستان حضور دارند؛ آنها حتی به قراردادی که با سازمان ملل در جهت ایجاد صلح و ثبات و مبارزه با تروریسم و مواد مخدر داشتند، عمل نکردند.»

وی با تاکید بر این که بحران در اکثر اوقات در کانون تصمیم گیری کاخ سفید وجود داشته، ادامه داد: «17 سال، ترامپ، اوباما و بوش سکان ریاست جمهوری آمریکا را در دست داشتند و شاهد بحران و سردرگمی این کشور بودیم، اما در دوره ریاست جمهوری ترامپ این سردرگمی شدت پیدا کرده است. آمریکایی ها تاکنون نتوانسته اند در این حوزه، تصمیمی منطبق با واقعیت های روز دنیا بگیرند و حتی اروپایی ها نیز به عملکرد ترامپ اعتمادی ندارند.»

سفیر اسبق ایران در افغانستان با تاکید بر این که بزرگ ترین خطای آمریکا در افغانستان اعطای مشروعیت سیاسی بعد از 17 سال به طالبان بود، ادامه داد: «این موضوع خیانت به ملت افغان بود چراکه دنیا، طالبان را به عنوان گروه تروریستی می شناخت. از سوی دیگر ، به جای مذاکره با دولت، آن را پس زده و مستقیم با طالبان دیدار کردند و حتی سران این گروه را تا کاخ سفید هدایت کردند تا با ترامپ ملاقات کنند.» وی تصریح کرد: «از زمانی که خلیل زاد در قطر و پاکستان، جلسات صلح با کمیته طالبان برگزار کرد، به شدت عملیات طالبان علیه دولت و مردم افغانستان افزایش یافت.»

مالکی با اشاره به عملیات هوایی اخیر علیه طالبان از سوی رئیس جمهور آمریکا ابراز داشت: «بهانه ترامپ مبنی بر کشته شدن یک سرباز آمریکایی برای حمله به طالبان دروغ محض است و دنیا نمی پذیرد. تاکنون تعداد زیادی از مردم بی گناه افغانستان کشته شده اند اما آمریکایی ها ککشان نگزید حال تنها به علت کشته شدن یک سرباز، به حمله روی آورده اند.»

سفیر اسبق ایران در افغانستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نتیجه گیری شما از اتفاقات اخیر در خاک افغانستان چیست، گفت: «آمریکا باید اجازه دهد تا مردم و دولت افغانستان به کمک کشورهای همسایه و منطقه صلح و ثبات را در این کشور به وجود آورند. روس ها اجلاسی برگزار کردند که در آن، تمام رهبران سیاسی و جهادی، حامد کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان و همچنین سران طالبان دعوت بودند. در آن زمان همگان متوجه شدند این تصمیم بهترین روش است تا صلح و ثبات مجدد به این کشور بازگردد.»