آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
مسکن و عمران
۷
گزارش

ثبت رکورد 7ساله تقاضا برای طلا

فدرال رزرو آماده شرایط سخت می شود

دنیای اقتصاد : «جی پاول»، رئیس فدرال رزرو آمریکا گفت که این بانک خود را آماده مواجهه با نوسانات آتی می کند. جرومی پاول با بیان اینکه ریسک های موجود بر سر راه اقتصاد جهان افزایش یافته اند گفت که در صورت لزوم، فدرال رزرو آماده کاهش بیشتر نرخ بهره به منظور تقویت رشد اقتصادی خواهد بود. پاول با اشاره به کند شدن آهنگ اشتغال زایی ماه سپتامبر گفت که این مساله می تواند یکی از نشانه های تعدیل نرخ رشد باشد.

وی گفت که به زودی بانک مرکزی برای تامین ذخایر مورد نیاز اقدامات لازم را انجام خواهد داد. پاول که برای شرکت در کنگره ملی اقتصاد تجاری به شهر دنور رفته بود، اشاره کرد که چشم انداز اقتصادی هنوز مطلوب است و رشد مثبت اقتصادی احتمالا تداوم خواهد یافت؛ اما افزود که در مقایسه با سیاست های سال قبل، سیاست های امسال باید متفاوت باشد و سیاست گذاری ها در راستای تقویت رشد اقتصادی اتخاذ شوند. وی با اشاره به اینکه انتظار دارد شرایط اقتصادی سخت تر شود گفت که فدرال رزرو خود را آماده مواجهه با توفان هایی می کند که به زودی فرا خواهند رسید. به نظر می رسد پاول سعی کرد به بازارها اطمینان دهد که بانک مرکزی از وجود ریسک های متعدد بر سر راه اقتصاد آگاه است و تمایل دارد در صورت لزوم از روند توسعه اقتصادی حمایت کند. رشد اقتصاد آمریکا در سال 2019 در مقایسه با سال قبل کاهش محسوسی را تجربه کرده است به گونه ای که رشد سه ماهه دوم از 5/ 3 درصد در سال گذشته به حدود 2 درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است. همچنین پیش بینی می شود رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم سال از 9/ 2 درصد سال گذشته به تنها 5/ 1 درصد کاهش یابد.

تحریم های ضد چینی ترمز دلار را کشید

در شرایطی که به بن بست رسیدن مذاکرات بین اتحادیه اروپا و انگلیس زمینه را برای صعود دلار آماده کرده بود، تصمیم جدید آمریکا برای قرار دادن نام چندین شرکت چینی در فهرست تحریم ها به دلیل نقض قوانین مربوط به حقوق اقلیت ها، معامله گران را به خرید ارزهای امن ترغیب کرد و ارزش دلار در برابر همتایان مهمش تقریبا بدون تغییر باقی ماند. قرار است روزهای پنج شنبه و جمعه این هفته، لیو هی، معاون نخست وزیر چین با رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه داری این کشور گفت وگو کند. به نظر می رسد که حداقل تا پایان امسال تنش های تجاری ادامه خواهد داشت. پیش بینی می شود یازار با طیف گسترده ای از اخبار مثبت و منفی مختلف مواجه شود؛ اما اخبار بد احتمالا بیشتر خواهد بود. در معاملات روز چهار شنبه بازارهای ارزی جهانی، هر دلار نسبتا بدون تغییر در مقایسه با روز قبل به ازای 15/ 107 ین مبادله شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، تقریبا بدون تغییر در مقایسه با روز قبل و در سطح 12/ 99 واحد باقی ماند.

ثبت یک رکورد جدید در بازار طلا

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد میزان ذخایر طلای صندوق های سرمایه گذاری جهان در ماه سپتامبر رکورد جدیدی ثبت کرده است. شورای جهانی طلا در تازه ترین آمارهای خود اعلام کرده است که ذخایر طلای صندوق های سرمایه گذاری جهان در ماه سپتامبر به بالاترین سطح خود از سال 2012 میلادی رسیده است. بر اساس این گزارش صندوق های سرمایه گذاری جهان در ماه سپتامبر 75 تن به ذخایر طلای خود افزوده اند و اکنون 2808 تن ذخایر طلا دارند. شورای جهانی طلا افزود: با توجه به سیاست های انبساطی پولی بانک های مرکزی جهان و نگرانی های سیاسی از جمله برگزیت، تنش ها در خاورمیانه و روند استیضاح ترامپ، تقاضای جهانی طلا به شدت رو به افزایش است. رشد فزاینده تقاضای طلا در حالی است که قیمت این فلز گرانبها به بالاترین سطح خود در 6 سال اخیر رسیده است. تقاضای سرمایه گذاری برای طلا در آمریکای شمالی طی ماه سپتامبر با 83 درصد رشد به 62 تن رسید. تقاضای طلا در اروپا نیز در این مدت 7/ 7 تن رشد داشته و این رقم در صندوق های آسیایی با رشد 9/ 3 تن روبه رو شده است. با توجه به ریسک های غیرمنتظره سیاسی و اقتصادی، جای تعجب نیست که تقاضای جهانی طلا با افزایش روبه رو شود. با منفی شدن نرخ بهره اوراق قرضه در جهان، طلا درخشش بیشتری خواهد داشت.