آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
مسکن و عمران
۷

خبر

آغاز ساخت 180 هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن

وزارت راه وشهرسازی از آغاز عملیات اجرایی 180 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن خبر داد و اعلام کرد: عملیات ساخت تمام 400 هزار واحد این طرح تا پایان سال آغاز می شود. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، براساس اعلام این وزارتخانه، مهم ترین گام در این خصوص، انجام نیازسنجی در استان های مختلف بوده است تا براساس میزان تقاضایی که از آمارهای درست و قابل استناد استخراج می شود، بتوان برنامه را برای هر شهر در قالب یک سامانه تعریف و تبیین کرد.

در این گزارش، با اشاره به اینکه این مرحله پشت سر گذاشته شده است و اکنون این طرح در مرحله تدقیق نهایی آمار است آمده است: عملیات اجرایی بیش از 180 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن آغاز شده و این تعداد یا در مرحله آماده سازی زمین یا در مرحله آغاز و احداث ساختمان هستند. همچنین با همکاری دستگاه ها و ظرفیت های گوناگونی که می توانند به مدد پروژه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن بشتابند تا پایان سال جاری عملیات اجرایی تمامی400 هزار واحد مسکونی این طرح آغاز شود؛ به این امید و تاکید برنامه ای که تا پایان سال 1399 این پروژه ها به ثمر برسد.

وزارت راه وشهرسازی همچنین در این گزارش درخصوص اقدامات و تمهیدات این وزارتخانه درخصوص مستاجران نیز اعلام کرده است: لازم است برای ساماندهی بازار اجاره و پرهیز از بروز التهاب در این بازار همواره مالکان واحدهای مسکونی شرایط مستاجران را در نظر بگیرند و این رابطه به صورت دوطرفه باشد؛ کار مهمی که در این خصوص انجام شده است، تدوین طرح تخفیف مالیاتی برای مالکان و صاحبان واحدهایی است که این مهم را انجام می دهند و رعایت حال مستاجران را می کنند؛ این طرح در دولت تصویب شده و به مجلس فرستاده شده است تا اصلاحات موردنیاز روی آن صورت گیرد.

رویکرد مردم محور در حفظ باغات

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما نباید متکفل همه کارها در شهر بشویم. در حقیقت باید شهر را به مردم بسپریم نه اینکه از مردم بگیریم و بخواهیم پاسخگو باشیم. به گزارش شهرنوشت احمد مسجدجامعی گفت: لازم است در مورد باغ ها و فضای مشجر رویکرد جدیدی داشته باشیم. این رویکرد، مردم محور است و حفظ و مرمت فضاها و بناها را به صاحبانشان وا می گذارد.

مسجدجامعی ادامه داد: ما باید شرایطی فراهم کنیم که شهروندان بتوانند فضاها و باغ های خودشان را حفظ کنند. این سیاستی بودکه آن موقع در شورای عالی شهرسازی موردنظر دکتر حناچی هم قرار داشت و به آن توجه می شد. وی با ذکر این نکته که لازم است در نگاه به شهرسازی تغییر رخ دهد بیان کرد: یکی از محورهای این تغییر آن است که برای حفظ فضای سبز باید به صاحبان آنها اهمیت داد و تشویق شان کرد که فضای سبز و مشجر خود را حفظ و از آن مراقبت کنند. باید برای جمله مشهور «هر خانه یک درخت» که در گذشته وجود داشته اهمیت قائل باشیم و آبادانی شهر را به شهروندان بسپاریم.

عضو شورای شهر تهران سپس با ذکر مثال باغ مستوفی که رو به خشکی می رفته گفت: برای جلوگیری از خشک شدن این باغ یک راهش این بود که شهرداری تهران آن را بخرد و حفظ کند. اما راه دیگر آن بود که شهرداری دست به خرید آن نزند و این مهم را به خاندان مستوفی که ده ها سال است باغ را اداره می کنند و برای حفظ و نگهداری آن انگیزه دارند بسپارد. یعنی آنها باشند که به این باغ آب می رسانند و همه از آن بهره مند می شوند. این اتفاق افتاد و باغ زنده و سرسبز ماند. وی افزود: در این شکل هزینه ای روی دوش شهرداری گذاشته نمی شود، خود مالک آن را انجام می دهد و دیگران مثلا همه اهالی ونک از آن بهره می برند. در این شیوه شهرداری باید به صاحبان باغ ها و فضای سبز در حفظ آنها کمک کند. نباید کار به شکلی پیش برود که مالکان باغ ها آرزو کنند کاش زمین شان بایر بود یا بایر بشود. اگر این احساس شکل بگیرد ارزش زمین بایر بیشتر از باغ می شود. مسجدجامعی با اشاره به اینکه حفظ و نگهداری فضای مشجر و باغ ها توسط صاحبان آنها سیاستی تعیین کننده و سازنده بود، به مثالی دیگر پرداخت و گفت: در منطقه 2 هم مالک باغی برای حفظ و مراقبت از آن انگیزه زیادی داشت اما شهرداری برآن بود که باغ را تملک کند. سوال کردیم که چرا می خواهید تملک کنید مگر چه اشکالی دارد دست صاحب باغ باشد؟ پیگیری ها انجام گرفت و صاحب باغ متولی حفظ آن شد.

عضو شورای شهر ادامه داد: مشارکت دادن مالکان در حفظ باغات و حفظ بناهای تاریخی منجر به مشارکت همه شهروندان می شود و به این ترتیب تهران را به شهر همه شهروندان تبدیل کرده ایم. این جزو حقوق شهروندی است که مشارکت داشته باشد. مشارکت فقط در رای دادن نیست این مشارکت در ساختن تهران هم معنا دارد، در رونق دادن به تهران معنی پیدا می کند.

انتقاد رئیس شورای عالی استان ها از لایحه مالیات ارزش افزوده

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه لایحه مالیات ارزش افزوده بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی شهر را به دولت واگذار کرده است، گفت: در ماده 53 لایحه مالیات ارزش افزوده اختیار وضع عوارض از شوراهای اسلامی شهر گرفته شده و به وزیر کشور محول شده است. به گزارش شهرنوشت مرتضی الویری با بیان اینکه لایحه مالیات ارزش افزوده به صورت موقت تصویب شده بود و باید دائمی شود، گفت: دولت سال گذشته این لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

وی با انتقاد از واگذاری حق وضع عوارض شوراها به وزیر کشور گفت: طبق مصوبه سال 1375 قانون شوراهای اسلامی شهر، حق وضع عوارض به عهده شوراها است. این ایراد اساسی باید برطرف شود در غیر این صورت شوراهای شهر تبدیل به یک گروه گوش به فرمان برای ابلاغیه های وزیر کشور می شوند. رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه عوارض به نوعی مالیات محلی محسوب می شود، تصریح کرد: مقتضیات محلی به شدت بر تعیین عوارض تاثیرگذار است. شما نمی توانید همان چارچوبی را که برای دریافت عوارض در مرز بازرگان می گذارید، در چابهار هم اعمال کنید؛ تنوع اقلیمی، موقعیت مکانی و جامعه هدف متفاوت است. به همین جهت نمی توان برای گستره کشور یک ضابطه ثابت را در نظر گرفت. این اقدام بر خلاف تجربیات جهانی و روح قانون اساسی است.