آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

نشست سریال «ترور خاموش» در سالن روابط عمومی سازمان برگزار شد

استقبال از یک ترور!

فاطمه شهدوست

طبق یکی از رسومی که مدتی است در تلویزیون برای سریال ها جریان دارد، روز گذشته عوامل سریال «ترور خاموش» که این شب ها از شبکه یک به روی آنتن می رود، در ساختمان روابط عمومی حاضر شدند و با مخاطبانشان به گفت وگو نشستند. در ادامه هم نشست خبری آن با حضور غلامرضا الماسی، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک، احمد معظمی کارگردان، ابوالفضل صفری تهیه کننده و بازیگرانی چون پرویز فلاحی پور، سپیده خداوردی، شایسته ایرانی، امیرمحمد زند، رضا مولایی، هادی نوری، حمیدرضا عطایی و حمید شریف زاده برگزار شد. معظمی بعد از صحبت با مخاطبان با اشاره به بازخوردهایی که در این حد انتظار آن را نداشتند، گفت: می توانم بگویم که در بین همه تماس هایی که من شاهد آن بودم، حتی یک بازخورد منفی هم نداشتیم و واقعیت این است که بیشتر از تصور ما از «ترور خاموش» استقبال شد. همچنین محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی سازمان هم در ادامه از پاسخ به بیش از 230 پیام از بین364 پیام ضبطی که از سوی بینندگان داشتند، گفت. بعد از این صحبت ها هم نوبت به نشست سریال رسید.

در ابتدای این نشست، صفری از دلیل غیبت حسین تراب نژاد، نویسنده سریال و سعید راد به دلیل مشغولیت کاری گفت.

این تهیه کننده بعد هم به سراغ شکل گیری سریال رفت و افزود: این تصمیم گرفته شد که فیلمی در این کلاس درباره مواد مخدر ساخته شود، جسارتی بود که از سوی تلویزیون شکل گرفت. ما در ابتدا بررسی کردیم که چرا سریال های ما در حوزه مواد مخدر خوب درنمی آید. با تحقیقات زیادی تصمیم گرفتیم که این موضوع را به صورت واقعی تر بیان کنیم تا مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

صفری با اشاره به این که ترور خاموش سال 95 شروع شد و سختی های بسیاری در راه ساخت آن متحمل شدند، درباره اثرگذاری تلویزیون در بحث مواد مخدر بیان کرد: اساسا نه ما و نه هیچ کس در مقابل مواد مخدر نمی تواند بایستد و این خانواده است که باید بستری فراهم کند تا این آسیب ها کاهش یابد.

او اضافه کرد: می دانم ممکن است کام مخاطب تلخ شود اما این کارها قرار است یک بار در سال ساخته شود و قرار نیست که هر روز روی آنتن برود. «ترور خاموش» تمام زور خود را زد اما واقعا کار سختی بود و همکاری با سازمان های کشوری هم سخت بود و بسیار اذیت شدیم؛ چراکه قصه تلخی بود اما با همه این تفاسیر ما سعی کردیم که امید در کار نمایان باشد. علاوه بر این اقتدار را سعی کردیم نشان دهیم.

صفری همچنین درباره حذف بخش هایی از این سریال هم گفت: سانسورهایی که انجام شد شاید در کلیت یک قسمت تلخ بود و می شد با تعدیل آن را پخش کرد، اما متاسفانه این اتفاق رخ داد.

نگویید سانسور

الماسی، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک هم درباره این سانسورها بیان کرد: ما به آقای معظمی و صفری هم تذکر دادیم که از واژه سانسور استفاده نکنند چون هر واژه یک بار معنایی با خود دارد. هر کاری براساس شرایط موجود و زمان پخش نیاز به اصلاحاتی دارد که انجام می شود. حذفیات از سریال، اتفاق مرسومی بوده و در تمام دنیا نیز به همین صورت است.

این اتفاق بدیهی است. امیدوارم ما بتوانیم بحث رده سنی را عملیاتی کنیم تا این موضوع بهتر مدیریت شود. این که در خارج از کشور این اتفاق رسانه ای نمی شود، به این دلیل بوده که این موضوع جا افتاده و کارگردان حق ندارد اعتراضی به این موضوع کند.

تمام تلاشمان را کردیم

 معظمی، کارگردان ترور خاموش هم در این باره اضافه کرد: تعاملات ما با تلویزیون به خوبی انجام می شود و باید بدانیم که ما در تلویزیون کار می کنیم و باید چهارچوب این رسانه را درنظر بگیریم. کارگردان ترور خاموش در ادامه از دشواری های ساخت این مجموعه گفت و افزود: مجموعه ترور خاموش دارای فیلمنامه سختی بود چراکه لوکیشن زیاد داشت و کمتر کارگردانی سراغ ساخت چنین آثاری می رود. ترور خاموش از جمله کارهایی است که من در گذشته خود این مدل سبک را تجربه کرده بودم و تمام تلاش خودم را کردم تا به دور از کلیشه ها مجموعه ای درباره مواد مخدر را به تولید برسانیم. این کارگردان در ادامه گفت: همیشه گفته ام که ستاد مبارزه با مواد مخدر باید در خانه و خانواده ها شکل بگیرد. ما تمام تلاش خود را کردیم که کار خوبی را به تولید برسانیم و متفاوت از آثار قبلی که در این حوزه ساخته شده را روی آنتن تلویزیون ببریم که مردم با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین باید از همه دست اندرکاران تشکر کنم. چون کار ما هیچ حاشیه ای نداشت.

ماموران باهوش یا خلافکارهای کم هوش؟

پرویز فلاحی پور در پاسخ به سوال جام جم درباره نمایش مامورهای خیلی باهوش و خلافکارهایی که گاهی غیرواقعی اتفاقاتی را رقم می زنند که شاید بشود گفت به نوعی کم هوش هستند، بیان کرد: این یکی از نقدهای من به کار است و همیشه گفته ام همان قدر که پلیس باهوش است، باید طرف مقابل هم باهوش باشد و این نقد به کار را کاملا قبول دارم، چون در شرایطی غیر از این وقتی طرفی به اصطلاح خنگ باشد، تعلیقی که باید از بین می رود. در اینجا هم کار گذاشتن دوربین ها در همه جا برای خلافکاران و... کمی به کار لطمه زده اما این تصمیم نویسنده و گروه بوده. ما چندان نمی توانستیم در آن دخالت کنیم. او درباره ایفای این نقش منفی بعد از شهرزاد در نمایش خانگی افزود: این نقش به تشخیص من ویژگی هایی داشت که می توانستم با آن درگیر شوم و بهترش کنم، در واقع کاراکتر چند بعدی بود که من می توانستم در ابعاد مختلف شخصیتی آن مانور دهم و شخصیت را از فیلمنامه مقداری بالاتر بکشم. حداقل تلاشم این بود. با این حال من به شخصه صد درصد از بازی خودم راضی نیستم، ولی واکنش ها نسبت به مجموعه خیلی خوب بود و من تمام تلاش خود را کردم که به لحاظ تحقیقی کار متفاوتی ارائه دهم و مثل کارهای قبلی نباشد؛ چراکه معتقدم هر آدمی، بد بد نیست، خوبی هایی هم در این شخصیت وجود دارد. حمید عطایی هم که نقش یکی از ماموران را بازی می کند، در این باره پاسخ مشخصی نداشت و گفت: این نکته ظریفی است ولی هنوز به پایان سریال نرسیدیم و از آخر قصه خبر نداریم. این داستان از پایه قصه تیم گروه امنیت و اطلاعات است و اصل قصه مهم تر از آن است که به خرده پیرنگ ها بپردازیم. در اینجا هدف، دیدن قدرت گروه امنیت و اطلاعات است؛ ماجرایی که فکر می کنم در آخر بینندگان را شگفت زده می کند و بعد از این پایان است که باید به سوال شما پاسخ دهیم.

بازیگران چه گفتند؟

 سپیده خداوردی: با این که نقشم بلند نبود اما کارم را دوست داشتم. برای ایفای نقش کمی استرس داشتم که می خواستم نقش خاکستری بازی کنم چراکه در این چند سال در نقش مثبت ظاهر شده بودم اما امروز خوشحالم که مردم با نقش من همذات پنداری کردند و مورد پسند مردم واقع شد.

 شایسته ایرانی: من شاید کمتر کار کرده باشم اما فیلمنامه و کیفیت نقش برای من مهم است. همین قدر که به نقش من پرداخته شد کفایت می کرد و قصه زندگی اش را کامل دیدیم. اساسا خود شخصیت را  هم از این جهت دوست داشتم که جزئیات داشت و برای مردم جالب بود که این نقش را بیشتر ببینند. مسوولیت پذیری نقش من بیشتر از شغلش می آمد. ممنونم از تیمی که با آنها کار کردم.

 امیرمحمد زند: من کمتر درباره نقش خود توضیح می دهم و می خواهم این را بگویم که کمتر کارگردانی است که به سمت ساخت سریال با این موضوع برود. واقعا پیشرفت عجیبی دارند آقای معظمی در کارگردانی.

 رضا مولایی: آرزو می کنم که ای کاش فیلمنامه یک کار کامل باشد و بعد کار آغاز شود. البته این اتفاق مختص به این سریال نبوده و در همه کارها به همین صورت است. در حالی که اگر این اتفاق درست انجام شود، ما به عنوان بازیگر و تیم تولید از سوی دیگر نیز می توانیم اتفاق بهتری را رقم بزنیم.

 حمید عطایی: خیلی از بازیگران هم داستان کامل این سریال را نمی دانند؛ همه از انتهای قصه آن شگفت زده می شوند. این فیلم در مورد اطلاعات و امنیت بوده و به دنبال نمایش قدرت کشورمان در سطح بین الملل است.

 حمید شریف زاده: من سال هاست نقش های دگم مثبت بازی می کنم و برای من ثابت شدن و تکرار روی نقش سخت است اما احمد معظمی کارگردانی است که همه دوست دارند با ایشان کار کنند چراکه تلاش می کند حالت در سریال خوب باشد و از اعتماد ایشان متشکرم.

ضرباهنگ یکنواخت یک «ترور خاموش»

ریتم سریال هم از مواردی بود که این کارگردان در پاسخ به جام جم درباره افت آن در بخش هایی از مجموعه گفت: از آن جا که داستان ها و شخصیت های زیادی در کار هستند، اتفاقا لازم بود تا گاهی سریع پیش ببریم. با این حال گاهی نمی شود خیلی سریع از ماجراها عبور کرد، چرا که باید آرامشی هم وجود داشته باشد تا بیننده متوجه رخدادهایی که پیش می آید، بشود.

صفری هم در پاسخ به این سوال بیان کرد: این سریال ملودرام نیست و قصه ای در آن تعریف نمی شود، بلکه معمایی است که باید حل شود و این جزئیات کار است که قصه و سریال را شکل می دهد. در تعدد این جزئیات بیننده هم باید مجال داشته باشد که با داستان ها و اتفاقات پیش برود.

او همچنین از ادامه فعالیتش در حوزه ساخت مجموعه های امنیتی به دلیل کمبود آن در تلویزیون گفت. فلاحی پور هم در این باره عنوان کرد: من فکر می کنم ریتم کار نسبتا خوب و جزو اتفاقات مثبت سریال بود، ممکن است جایی افت داشته باشد اما در سکانس و قسمت های بعدی باز هم دچار خیزی می شود که ریتم کلی کار را می سازد، بنابر این، چنین افت و خیزهایی به گونه ای ویژگی سریال محسوب می شوند.