آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
ورزش
۱۴
گزارش

در یک بازی پراشتباه و ناهماهنگ

باختیم، بد هم باختیم

علی ولی اللهی

ظهر دیروز تیم ملی والیبال ایران در ششمین مسابقه اش از سری رقابت های جام جهانی والیبال به مصاف امریکا رفت. والیبالیست های کشورمان در پنج بازی قبلی خود سه باخت مقابل تیم های روسیه و مصر و برزیل و دو برد برابر تیم های کانادا و استرالیا را تجربه کرده بودند و در مقابل شاگردان جک اسپارو به دنبال سومین برد خود بودند. طبق روال سه بازی قبلی کولاکوویچ بازیکنان جوانش را مقابل امریکا به میدان فرستاد. جواد کریمی، علی اصغر مجرد، امیرحسین اسفندیار، امیر غفور، مسعود غلامی، میلاد عبادی پور و محمدرضا حضرت پور (لیبرو) بازی را مقابل امریکا آغاز کردند. تیمی که تقریبا با ترکیب همیشگی اش در چند سال اخیر وارد زمین شده بود و در آن نفراتی همچون اندرسون و کریتینسون و شوجی و مکسول هولت به چشم می خوردند.

در ست اول بازی تا امتیاز 10 دو تیم پایاپای کار را ادامه می دادند تا اینکه سرویس های متئو اندرسون تیم ایران را در دریافت اول دچار مشکل کرد و امریکا موفق شد فاصله 3 امتیازی ایجاد کند. در ادامه با تحت فشار قرار گرفتن بازیکنان ایران فاصله بیشتر شد و یانکی ها موفق شدند ست اول را با حساب 25 بر 18 به سود خود پایان دهند.

با شروع ست دوم بازیکنان جوان ایران که با جو مسابقه آشنا شده بودند به هماهنگی بهتری دست پیدا کردند و به حریف اجازه فاصله گرفتن ندادند. دو تیم در امتیاز 20 با یکدیگر مساوی پیش رفتند تا اینکه سرویس های هدفمند مجرد باعث شد تیم کشورمان بتواند فاصله 3 امتیازی با حریف در حساس ترین مقطع ست ایجاد کند. وقت استراحت جک اسپارو نیز در متوقف کردن والیبالیست های ایران تاثیری نگذاشت تا ست دوم را ایران با نتیجه 25 بر 22 برنده شود. بردن این ست علاقه مندان به والیبال را امیدوار کرد تا در ادامه شاهد بازگشت خوب بچه ها به مسابقه باشند.

امیدواری هواداران چندان طول نکشید. چرا که در ست سوم وضعیت به روال ست اول بازگشت. با درخشش هولت و راسل امریکا موفق شد 12 بر 8 از تیم ایران پیش بیفتد و در ادامه این اختلاف امتیاز تا 16 بر 12 به نفع امریکا پابرجا ماند. سرویس های بازیکنان امریکا که در ست دوم با خطاهای زیادی همراه بود، در ست سوم به وضعیت نرمال برگشت و دفاع عقب زمین تیم ما را به دردسر انداخت. در حالی که بازیکنان ایران از رسیدن به حریف در ست سوم ناامید شده بودند امریکایی ها با بازی منطقی فاصله را بیشتر کردند تا همانند ست اول با حساب 25 بر 18 برنده شوند.

ست چهارم اما وضعیت به کل برای والیبال ایران متفاوت رقم خورد. دیگر خبری از نبرد و رقابت نبود. امریکا از همان ابتدا با سرویس های خوب 3 بر صفر جلو افتاد. در امتیاز 5 بر 1 کولاکوویچ مجبور به گرفتن وقت استراحت شد اما این وقت استراحت تاثیری بر عملکرد بازیکنان نگذاشت. آرون راسل در خط سرویس همچنان باقی ماند و موفق شد 10 امتیاز پیاپی برای تیمش به ارمغان بیاورد. عملکرد فوق العاده ضعیف بازیکنان باعث شد امریکا با نتیجه باورنکردنی 15 بر4 پیش بیفتد و در نهایت این راسل بود که سرویسش را به بیرون زد تا امتیاز 5 به سمت سفیدپوش میدان برسد. این فاصله ناامیدکننده در ادامه روی بازی بچه های تیم ایران تاثیر بسزایی گذاشت و باعث شد بازیکنان حتی برای کم کردن اختلاف هم انگیزه ای نداشته باشند. جک اسپارو در امتیاز 18 بر 6 تیم اصلی اش را به طور کامل از زمین بیرون کشید و تیم دومش را راهی زمین کرد. تیم دوم امریکا نیز در نهایت موفق شد بازی را با نتیجه 25 بر 12 به پایان برساند تا یکی از سنگین ترین شکست های تیم والیبال ایران در سال های اخیر رقم بخورد.

تیم ایران در حالی با نتیجه 3 بر 1 مغلوب شد که در آمار بازی نیز اختلاف زیادی با حریف داشت. تیم امریکا در بازی ظهر دیروز 52 امتیاز از حمله به دست آورد که این عدد برای تیم ما 37 بود. همچنین مدافعین حریف موفق شدند 9 بار مهاجمین ایران را بلاک کنند و 9 امتیاز مستقیم نیز از سرویس به دست آورند. این اعداد برای شاگردان کولاکوویچ به ترتیب 2 و 4 بود. تعداد خطاهای بازیکنان ایران نیز به مراتب بیشتر از امریکایی ها بود. والیبالیست های کشورمان 38 امتیاز با خطا به حریف تقدیم کردند و 22 امتیاز از خطای حریف به دست آوردند. در عملکرد فردی نیز امیر غفور با 17 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن ایران لقب گرفت. غفور 16 امتیاز در حمله به دست آورد که این تعداد امتیاز از 31 تلاش او به دست آمد. در طرف مقابل راسل و اندرسون به ترتیب با 18 و 15 امتیاز، بهترین عملکرد را به ثبت رساندند.

با شکست مقابل امریکا تیم ایران در رده نهم جدول 12 تیمی جام جهانی قرار گرفت و امروز از ساعت 30: 8 صبح با تونس دیدار می کند.