آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
ورزش
۱۴
تاریخ : بازیکنانی بزرگ که کمتر در مورد آنها شنیده اید (3)

قسمت آخر

پاورقی های فوتبال

آلفی هارمر مترجم: ثنا ولی نژاد

در بخش اول و دوم با برخی از بازیکنان بزرگی که اصطلاحا در پاورقی های فوتبال جا دارند، آشنا شدیم. در ادامه با 7 بازیکن دیگر آشنا می شویم.

ماریو ده کاسترو

ماریو ده کاسترو از بهترین گلزنان در تاریخ فوتبال است، زیرا تعداد گل هایش به نسبت بازی های رسمی او بسیار بیشتر است. او در 100 بازی در مجموع 195 گل به ثمر رساند و به نسبت در هر بازی 1.95 گل زد. کاسترو در هر تیمی که بازی کرده آن تیم به عنوان داشتن مرگبارترین خط حمله در تاریخ یاد شده است. کاسترو، ساید و جیرو سه بازیکن خط حمله اتلتیکو مینیرو بین سال های 1926 تا 1931 را تشکیل دادند. کاسترو در سن 26 سالگی پس از اینکه رییس باشگاه با مخالفت و اعتراض هواداران رو به رو شد، بازنشسته شد.

لاخدار بلومی

لاخدار بلومی ، با نام مستعار «جادوگر مغرب» یکی از بزرگ ترین فوتبالیست های آفریقا است. او پاس کور را اختراع کرده است و در موارد متعددی به عنوان بزرگ ترین فوتبالیست الجزایر نامگذاری شده است. تنها به دلیل بازی در الجزایر و دوبی، دستاوردهای بلومی در سطح باشگاه تا حد زیادی نادیده گرفته شده است. بیشتر کسانی که او را می شناسند فقط به خاطر درخشش او در جام جهانی 1982 است. زمانی که یک گل و پاس گل بلومی منجر به پیروزی 2 بر یک تاریخی برای مینوش های الجزایر بر تیم پرطرفدار آلمان غربی شد. هر دو باشگاه بارسلونا و یوونتوس سعی کردند با بلومی قرارداد امضا کنند اما مصدومیت مانع از انتقال او به یوونتوس شد. بلومی اخیرا به عنوان چهارمین فوتبالیست برتر آفریقا در تمام دوران انتخاب شده است.

آرتور فردنرئیچ

مطمئنا او اولین ستاره واقعی امریکای جنوبی و مطمئنا اولین سیاه پوست آنهاست. با این حال، برای کسی که تنها در زمان خود بسیار موردتوجه قرار گرفته بود، احتمالا هوادار مدرن فوتبال شناخت اندکی از او دارد. نیمی از آرتو برزیلی و نیم دیگرش آلمانی است که در سائوپائولو رشد یافته است. در آن دوران فوتبالیست های سیاه پوست اندکی فرصت بازی داشتند اما پیشینه چند رگه ای آرتور به این معنا بود که فرصت بازی در اختیار او قرار می گیرد. هنگامی که این برزیلی در سال 1925 به اروپا رفت از او به عنوان «پادشاه فوتبال» یاد شد.

ماگیکو گونزالس

او بیشتر با نام ماگو شناخته می شد تا وقتی که به اسپانیا رفت و او را ماگیکو صدا زدند. گونزالس بزرگ ترین فوتبالیست تاریخ السالوادور، توجه باشگاه اسپانیایی اتلتیکومادرید و کادیز ویلست که در کشور خودش یعنی السالوادور نیز بازی می کرد را جلب کرد و گونزالس دومین السالوادوری بود که به اسپانیا رفت. او به تیم کمک کرد تا پیشرفت کند و به دلیل مهارت و گل های باور نکردنی خود به محبوب هواداران تبدیل شد. او بیشتر به خاطر گل باور نکردنی خود مقابل بارسلونا شناخته شده است که در آن بازی او توپ را با تمام وجود از نیمه زمین خودی حمل می کند و همه را دریبل می زند تا قبل از اینکه دروازه بان گل به خودی بزند.

رابین فرایدی

رابین یک مهاجم بااستعداد و فوق العاده انگلیسی بود که به دلیل سیگار کشیدن، مصرف الکل و موادمخدر، فوتبال خود را در 25 سالگی به پایان رساند. فرایدی بخش اعظم فوتبال خود را در ریدینگ گذراند؛ جایی که او به عنوان بزرگ ترین بازیکن باشگاه در تمام تاریخ نام گذاری شده است. بهترین ویژگی فرایدی توانایی او در حمل توپ و هوش فوتبالی اش بود.

او در 121 بازی برای ریدینگ 46 گل به ثمر رسانده است. او بعد از اعتیاد به موادمخدر به کاردیف فروخته شد. رابین در 25 سالگی بازنشست شد و در 38 سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.

کاسیمیرز دینا

او نامی آشنا برای هواداران منچسترسیتی است، زیرا او یک فصل را در آنجا گذراند. دینا یک پلی میکر فوق العاده در کلاس جهانی بود که در خلق موقعیت عالی کار می کرد. او با تیم لژیا ورشو بهترین فوتبال خود را بازی کرد و تیم هایی مانند رئال مادرید، آث میلان، اینترمیلان، موناکو و بایرن مونیخ همه سعی در به دست آوردن او داشتند، اما توسط رژیم کمونیستی لهستان محروم شدند. او در نظرسنجی فوتبالیست سال اروپا در سال 1974 بعد یوهان کرویف و فرانتس بکن باوئر بزرگ، سوم شد. او در سن 39 سالگی بر اثر سانحه رانندگی درگذشت.

چا بوم کان

«Tscha Bum» نامی بود که توسط آلمانی ها به او داده شد. چا یک فوتبالیست اهل کره جنوبی بود که قادر به بازی به عنوان مهاجم یا وینگر بود. او در کره جنوبی و همچنین در همراهی با تیم ملی کشورش به دنیا شناسانده شد. بوم کان مشتاق بازی در بوندس لیگا بود و به آرزوی خود در سال 1978 هنگامی که به «SV Darmstadt» ملحق شد، رسید. او بعدا برای اینتراخت فرانکفورت و بایرلورکوزن بازی کرد و به یک بازیکن محبوب نزد هواداران تبدیل شد و با هر دو تیم در جام یوفا قهرمان شد. او همچنین بهترین گلزن برتر کره جنوبی است.