آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
خبر
۲

مقام معظم رهبری بر اصلاح محیط کسب و کار تاکید کردند: موازی کاری های غلط حذف و انحصار برداشته شود

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته در دیدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، ادامه پیشرفت علمی کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمی جهان، کاملا ضروری و حیاتی خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگیزه تحسین برانگیز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تاکید کردند: هر جوان نخبه پاره تن ایران عزیز ماست و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملا جدی اجرا و پیگیری کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای مطالبی را که 12 نفر از نخبگان در این دیدار بیان کردند و تامل جوانان نخبه درخصوص مسائل مهم کشور را بسیار خوب و لذتبخش ارزیابی کردند و با تاکید به مسوولان مربوطه برای دنبال کردن مطالبات و پیشنهادهای نخبگان گفتند: حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه های بالای علمی ایران در برخی رشته های نوپا مانند نانو و زیست فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.

ایشان با اشاره به بازدید روز گذشته خود از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان، وجود انگیزه، اعتماد به نفس و خودباوری در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه ای شوق انگیز از استمرار جریان علمی در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: این جوانان فقط نخبگان 30 شرکت از چهار هزار شرکت دانش بنیان کشور بودند که این عدد باید در طول یک مدت محدود و مشخص، چند برابر شود.

حضرت آیت الله خامنه ای لازمه تحقق این هدف را ایجاد زیرساخت های قانونی درخصوص شرکت های دانش بنیان و رفع موانع پیش روی آنها برشمردند و گفتند: مکررا تاکید کرده ایم که محیط کسب وکار باید اصلاح شود مثلا مجوزی که باید ظرف یک هفته صادر شود، 6 ماه زمان نبرد، موازی کاری های غلط حذف و انحصار برداشته شود.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند.

«اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» اولین نکته مورد تاکید حضرت آیت الله خامنه ای بود.

ایشان اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی، تجاری سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و گفتند: بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به روزرسانی این سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.

«مایوس نشدن از القائات منفی جریانی بددل که جنبش علمی کشور را انکار می کند» توصیه بعدی حضرت آیت الله خامنه ای به جوانان نخبه بود.

ایشان افزودند: یک جریان بددل و بدخواه که متاسفانه در داخل دانشگاه ها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش می کند با القای اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند، اما شما در مقابل این جریان هرگز مایوس نشوید.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از کارهای زشت این جریان بددل را دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آنها به دنبال دلسرد کردن یا فریفتن او با وعده های پولی یا غیرپولی و موهوم هستند که مسوولان وزارتخانه های بهداشت و علوم موظفند از دانشگاه ها در مقابل این جریان مراقبت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: برخلاف القائات این جریان، مقامات عالی کشور از مشکلات و اخبار منفی هم با خبر هستند اما یقینا جنبه های مثبت جریان علمی کشور بر جنبه های منفی آن غلبه دارد.

ایشان هنر انقلاب اسلامی را جرات دادن به مرد و زن، و پیر و جوان برای ورود به میادین دشوار از جمله ورود در میادین علمی که حتی تحسین دشمنان را نیز به دنبال داشته است، خواندند و با یادآوری مواردی از افتخارات علمی کشور گفتند: استفاده از ظرفیت علمی در بخش های مختلف کشور به «بالا بردن قدرت دفاعی»، «درمان و پزشکی پیشرفته و کنترل بیماری ها»، «مسائل فنی مهندسی»، «زیست فناوری و تولید محصولات با دوام با فناوری نانو» و «فناوری صلح آمیز هسته ای»، منجر شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: با وجود این دستاوردهای واضح، برخی افراد حرکت علمی کشور را تخریب و انکار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع تراشی می کنند. ایشان افزودند: البته این موانع باید برداشته شود و مسوولیت به عهده مسوولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزیز به حرکت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل این جریان انحرافی ادامه دهید. رهبر انقلاب اسلامی، توجه به علوم انسانی را در همه نهادهای نخبگانی از جمله بنیاد نخبگان ضروری خواندند و گفتند: وقتی جوان نخبه ایرانی، در زمینه مهندسی در تراز جهانی عمل می کند و در ساخت دستگاه های بسیار پیچیده، کارهای بسیار مهمی انجام می دهد، طبعا حضور او در عرصه هایی مانند اقتصاد، حقوق و مدیریت و ارائه راه حل برای مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی، موثر و راهگشا خواهد بود. ایشان برخی مشکلات اقتصادی موجود را ناشی از کمبود تحقیق علمی دانستند و افزودند: با دانش نخبگان می توان راه حل های خوبی برای این مسائل یافت.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اجرای کامل سند بسیار ارزشمند نقشه علمی کشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انسانی موجب می شود پرورش اندام علمی کشور به صورت متناسب صورت گیرد، نه اینکه یک بخش فوق العاده قوی باشد و بخشی دیگر ضعیف و کم جان. رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحیح انسان دوستی را زمینه ساز استفاده بشر از منافع حقیقی علم و دانش خواندند و یادآوری کردند: علم بسیار مهم و بسیار نافع هسته ای وقتی با فرهنگ غلط قدرت طلبی همراه شد، به تولید بمب هسته ای انجامید و به تهدید بزرگ دنیا و بشریت تبدیل شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته ای تاکید کردند: ما با وجود اینکه می توانستیم در این راه قدم برداریم، براساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگهداشت سلاحی که استفاده از آن مطلقا حرام است، هزینه کنیم. ایشان پایبندی جدی به مبانی دینی و شرف ملی را دو الزام مجموعه های نخبگانی برشمردند و افزودند: دانشمند ایرانی وقتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی آمیخته می شود، عنصر راهبردی حیات ملت می شود و به کشور روح و توان می بخشد. ایشان در زمینه ضرورت همراهی علم با فرهنگ صحیح افزودند: ما از شاگردی و یادگیری هیچ ابایی و ننگی نداریم اما نمی خواهیم دانشگاه های ما بازتولید «دانشگاه های آمریکایی با همان فرهنگ غلط غربی» باشند.

رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از فضای ایرانی- اسلامی مجموعه های فعال در عرصه های سلول های بنیادی، نانو، زیست فناوری و هسته ای گفتند: نخبگان فعال در این زمینه ها، کار علمی را نوعی جهاد می دانند و این تفکر و نگرش در همه محیط های دانشگاهی مورد نیاز است. حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان تاکید کردند: شرایط ما با شرایط دیگران متفاوت است. ما باید ایرانی بیندیشیم، ایرانی فکر کنیم و ایرانی زندگی کنیم که رعایت و اجرای الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می تواند به این هدف کمک شایانی کند. ایشان تقلید از فرهنگ دانشگاه های غربی را باعث از بین رفتن نوآوری و ابتکارات علمی خواندند و گفتند: تقلید از دیگران، نوزایی و نشاط حقیقی علمی را هم از بین می برد.

رهبر انقلاب اسلامی در ششمین نکته سخنان خود، جامعه نخبگانی را به ایفای نقش در زمینه دیپلماسی عمومی فراخواندند.

ایشان گردآوردن «نخبگان ایران فرهنگی بزرگ» یعنی نخبگان قلمرو وسیع فرهنگ ایرانی در قرن های گذشته را نمونه ای از ظرفیت بالقوه جامعه نخبگانی خواندند و افزودند: ارتباط گیری و گردآوری نخبگان منطقه غرب آسیا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتی گردآوری نخبگان حق جوی عالم در همه کشورها از جمله آمریکا و اروپا می تواند با نوعی نهادسازی به ارائه و ترویج «دانش پاک و با شرافت» و «اندیشه درست» منجر شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، با نقد برخی کم کاری ها در ارائه راه سوم برخاسته از انقلاب اسلامی به جهانیان گفتند: راه ما نه سوسیالیستی است نه متکی بر لیبرال دموکراسی. ما به برکت اسلام راه سومی را به ملت ها ارائه کرده ایم که باید بیش از پیش با سخن منطقی و عمل خود، دل ها را به این راه سودمند برای بشریت جذب کنیم و ملت ها را از نفوذ روزافزون فرهنگ منحط غرب نجات دهیم.

رهبر انقلاب در آخرین فراز سخنانشان در جمع دو هزار نخبه جوان بر ایجاد و گسترش امید تاکید کردند و گفتند: نخبگان، اساتید و پیشروان حرکت علمی نگذارند امید به وجود آمده برای پیشرفت علمی کشور دچار اختلال شود. ایشان در همین زمینه افزودند: در کشور البته مشکلات مختلفی وجود دارد اما نباید این مشکلات را یک طرفه و بدون توجه به موفقیت ها مدام مطرح و بر سر آن مرثیه خوانی کرد، چراکه در این صورت امید در دل جوانان کم فروغ می شود.

رهبر انقلاب اسلامی توجه و تبیین موفقیت های بزرگ را از وظایف نخبگان در قبال نسل جوان دانستند و افزودند: استعداد ایرانی بعد از انقلاب به وجود نیامده بلکه موهبتی همیشگی و خدادادی است، اما انقلاب با میدان دادن به این استعدادها، ایران را از حالت راکد و عقب افتاده و وابسته، به کشوری مستقل، درحال پیشرفت و برخوردار از موفقیت های فراوان تبدیل کرد که باید به این واقعیات توجه کامل داشت. ایشان نتایج «مقایسه پیشرفت های علمی دانشگاه ها در چهل سال اخیر را با قبل از انقلاب» حیرت آور خواندند و افزودند: این حرکت عظیم البته در اول راه است، اما به فضل الهی و همت نخبگان و جوانان به اوج خواهد رسید و جوان ایرانی باید با این نگاه به آینده بنگرد.

حضرت آیت الله خامنه ای توکل، تقوا و معنویت را مایه امید حقیقی و روزافزون خواندند و به نخبگان جوان توصیه کردند: هرچه می توانید دل های پاکتان را پاک تر کنید و در حرف و عمل خداوند کریم را همواره مدنظر داشته باشید، آن وقت همراهی و یاری خدا را در پیشرفت مداوم احساس و درک خواهید کرد. رهبر انقلاب در پایان سخنانشان با تکرار سخنان چند سال قبل خود یادآوری کردند: گفته ایم که باید به گونه ای پیشرفت کنیم که 50 سال بعد هر نخبه ای و هر کسی که در جهان خواست تازه های علم را فرا بگیرد، ناچار به دانستن زبان فارسی باشد و تحقق این هدف، حتما در دایره هوش و استعداد و همت ایرانی امکان پذیر است.

در این دیدار همچنین آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، پیشرفت درون زای علمی را براساس نیروی انسانی، آموزش و فرهنگ بومی، رویکرد بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد و گفت: از نظر ما نخبه کسی است که برای کشور خود ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کند و بر این اساس حمایت های بنیاد ملی نخبگان منوط به انجام کار و تلاش و نوآوری است. ستاری طرح سرآمدان علمی و برگزاری جوایز مصطفی و شهید احمدی روشن را از جمله برنامه های درحال اجرای بنیاد علمی نخبگان خواند و افزود: اقتصاد دانش بنیان در نقطه مقابل اقتصاد نفتی و وابسته است و در آن، کیفیت نیروی انسانی و وارد کردن بخش خصوصی به سرمایه گذاری اصل است.

در این دیدار قبل از سخنان رهبر انقلاب 12 تن از نخبگان و محققان رشته های مختلف، دیدگاه های خود را بیان کردند.

آقایان:

سیدعلی موسوی، استادیار مهندسی پزشکی

یوسف قاسمی، دکترای حقوق و موسس شرکت دانش بنیان در زمینه خدمات حقوقی

محمد فدایی، دانشجوی دکترای مدیریت دولتی

عرفان صلواتی، پسادکترای ریاضی از دانشگاه امیرکبیر و دارنده مدال طلای المپیاد جهانی

مجتبی محصولی، دانشیار مهندسی عمران دانشگاه شریف

حسن انصاری فر، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

علی کاظمی تبریزی، دانشجوی دکترای صنایع چوب و کاغذ

رسول رجایی، دانشجوی دکترای مهندسی برق از دانشگاه تربیت مدرس

امید حاتمی، دانشجوی دکترای مدیریت

حسینعلی اخلاقی، دکترای مهندسی نفت

و خانم ها:

الهه شاکری، دانشجوی دکترای پژوهش هنر

سیده صدیقه مدنی، فوق تخصص بیماری های غدد از دانشگاه علوم پزشکی تهران

در سخنان خود بر این نکات تاکید کردند:

ضرورت اصلاح نگرش ها به کارآفرینان نوآور در جامعه

لزوم حذف مقررات دست وپاگیر در جهت حمایت از نخبگان و مسیر پژوهش های کاربردی

ضرورت سرمایه گذاری در رشته های علوم پایه

راه اندازی تلویزیون اینترنتی به منظور غلبه بر فقر تولید محتوا در فضای مجازی

انتقاد از شرایط دشوار کسب وکارهای جدید در کشور

لزوم رسیدگی به وضع مدارس سمپاد

حمایت از کسب وکارهای اینترنتی و جلوگیری از متوقف کردن سلیقه ای فعالیت آنها

بیان پیشنهادهایی درخصوص اصلاح نظام اداری کشور

تاکید بر ساماندهی و ارتقای فعالیت های آموزش برون مدرسه ای همچون المپیادهای علمی

پیشنهاد تغییر معیار اختصاص بودجه به دانشگاه ها و مراکز علمی کشور از شاخص «سرانه دانشجو- استاد» به شاخص کیفی «حل مسائل کشور»

ضرورت حرکت به سمت الگوهای جدید آموزشی به ویژه «آموزش پژوهش محور» با اولویت کارآفرینی و افزایش رفاه اجتماعی

در پایان این دیدار، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.