آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
دنیا
۴

زمان خرابکاری و ترور در اروپا نزدیک است

کاگ ب احیا می شود

دنیای اقتصاد : ابتدا عملیات بی ثبات کننده در مولداوی پیش آمد، به دنبال آن مسموم کردن دلال اسلحه در بلغارستان و سپس کودتای خنثی شده در مونته نگرو. سال گذشته، تلاش هایی برای ترور جاسوس سابق روس در بریتانیا با استفاده از گاز اعصاب صورت گرفت. با این حال، این اقدامات انگشت اتهام را به سوی نیروهای اطلاعاتی روس برد و مقام های این کشورها این اقدامات را «حملاتی بی ربط» نامیدند.

مقام های امنیتی غرب بر این باورند که این عملیات و اقدامات بالقوه بی ثبات کننده دیگر بخشی از عملیات هماهنگ برای بی ثبات کردن اروپاست که از سوی واحدهای نخبه سرویس اطلاعاتی روسیه انجام می شود که در براندازی، خرابکاری و ترور کارکشته هستند. «مایکل شویرتز» در گزارش 8 اکتبر برای نیویورک تایمز نوشت این گروه که «واحد 29155» نام دارد یک دهه است فعالیت دارد، اما مقام های امنیتی غربی به تازگی پی به وجود آن برده اند. مقام های امنیتی در 4 کشور اروپای غربی می گویند معلوم نیست این واحد چگونه بسیج می شود. آنها هشدار می دهند که دانستن زمان و مکان انجام عملیاتشان امکان پذیر است.هدف واحد 29155 که هنوز گزارش نشده، تاکیدی است بر میزان نقشی که پوتین فعالانه برای بی ثباتی غرب بازی می کند. در حقیقت پوتین از طریق واحد مذکور وارد جنگی ترکیبی - ترکیبی از پروپاگاندا، حملات هکری و اطلاعات دروغ- و تقابل های نظامی «باز» با غرب شده است. «پیتر زواک» افسر اطلاعاتی بازنشسته و وابسته نظامی سابق سفارت آمریکا در مسکو می گوید: «من فکر می کنم فراموش کرده ایم که روس ها چقدر قسی القلب و بی رحم می توانند باشند.» او می گوید که من هم از وجود این واحد باخبر نبودم. این واحد که در پشت دیوارهای بتنی «دفتر مرکزی آموزش تخصصی اهداف ویژه صد و شصت و یکم» در شرق مسکو واقع است در حقیقت در سلسله مراتب فرماندهی آژانس اطلاعاتی ارتش روسیه قرار دارد که به GRU معروف است. اگرچه اطلاعات زیادی در مورد عملیات GRU وجود ندارد و فعالیت های آن در هاله ای از ابهام قرار دارد اما نهادهای اطلاعاتی غرب به دنبال ارائه چهره ای روشن تر از معماری این نهاد امنیتی- اطلاعاتی هستند. در ماه های قبل از انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، مقام های آمریکایی اعلام کردند که دو واحد سایبری GRU با عنوان «واحد 26165» و «74455» سرورهای کمیته ملی دموکرات ها و اردوگاه کلینتون را هک کردند.

رازهای GRU

این حروف اختصاری نمایانگر نام «اداره اصلی اطلاعات روسیه» است که مخوف ترین سازمان جاسوسی به شمار می رود. ترجمه دقیق نام این سازمان «اداره کل اطلاعات ستاد نیروهای مسلح» است که بیش از هر چیز در زمینه انجام حملات سایبری در سراسر جهان شناخته شده است. این اداره همچنین وظیفه «حذف» ماموران قدیمی روس را که اصطلاحا به کشور خود «خیانت» کرده اند به عهده دارد و هنگام درگیری های مهم خارجی نیروهای نخبه خود موسوم به «اسپتسناز» را وارد عمل می کند. جی آریو در سال 1918، یعنی درست 100 سال پیش به دست رهبران بلشویک آن دوران تاسیس شد. این اداره از همان آغاز ضمن پایش اوضاع داخلی، دستی هم در جاسوسی خارج از کشور داشت. رئیس کنونی آن ایگور کوروبف باید به تاریخ اداره تحت مدیریت خود مفتخر باشد زیرا با وجود آنکه سازمان موازی تشکیلات او در زمان شوروی سابق یعنی «کاگ ب» منحل شد، او توانست همچنان در صدر قوی ترین اداره اطلاعات روسیه به کار خود ادامه دهد. جالب تر از همه اینکه نام کوروبف در سیاهه مقام های روسی تحریم شده از سوی آمریکا دیده نمی شود.

جی آریو یا آژانس اطلاعاتی ارتش روسیه تاکنون با فرستادن نیروهای نخبه خود برای اجرای عملیات در صحنه های درگیری نظامی جدی مانند افغانستان، چچن و گرجستان، نقش مهم خود در بازیگری خارجی را نشان داده است. براساس برخی گزارش های سرویس های مخفی غرب، نیروهای جی آریو در سال های اخیر نیز در حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین نقش مهمی برعهده داشته اند. آنها بعد از آن نیز در همان منطقه موفق شدند روند جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین را تسریع کنند. این نیروها در سوریه نیز اصطلاحا به عنوان «مستشار» نظامی از دولت سوریه حمایت می کنند. در سه سال گذشته جی آریو به عنوان یک سازمان بسیار ماهر در حملات سایبری مطرح شده است. مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا اعلام کرد که بسیاری از حملات گروه هایی از این سازمان روسی تحت نام های رمزی «خرس فانتزی»، «کرم خاکی» و... را شناسایی کرده است. بریتانیا به ویژه روسیه را به هماهنگی برای خرابکاری رایانه ای ژوئن 2017 موسوم به عملیات «NotPetya» متهم کرد.