آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۶
دنیا
۴

خبر

ضرورت اصلاحات در کابینه عراق

سومریه نیوز : برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز چهارشنبه در نشست خبری گفت: مردم عراق مصمم هستند اقداماتی در راستای ساخت کشور انجام دهند و وظیفه ما برای انجام اصلاحات ضروری است به گونه ای که زندگی آزاد کریمانه را برای آنها فراهم کند. وی افزود: تظاهرات حق هر شهروندی است به این شرط که مسالمت آمیز بوده و خونی ریخته نشود و اموال عمومی نیز آسیب نبیند. صالح ادامه داد: ریاست جمهوری از پرداخت غرامت به خسارت دیدگان حمایت خواهد کرد و مجرمانی را که از قانون تخطی کرده و به سمت تظاهرات کنندگان تیراندازی کردند، مجازات می کند. وی بر ضرورت انجام اصلاحات اساسی در کابینه دولت تاکید کرد تا ارائه خدمات، اشتغال زایی برای بیکاران و تحقق عدالت اجتماعی بهبود یابد.

تغییر ماهیت کمپین سندرز

گاردین : برنی سندرز پس از حمله قلبی اخیرش اظهار کرد: در نظر دارد سرعت کمپین انتخاباتی خود را کاهش دهد و تایید کرد که رای دهندگان وضعیت سلامت او را هنگام تصمیم گیری درباره حمایت از او در نظر خواهند داشت. برنی سندرز، نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 به خبرنگاران گفت: فکر می کنم ماهیت کمپین را کمی تغییر دهم تا مطمئن شوم قدرت کافی را برای انجام کاری که باید انجام دهم، دارم.

اظهارات سندرز اما با گفته های مشاورانش در روزهای اخیر در تناقض است. آنان تاکید داشته اند که سندرز به دنبال حمله قلبی اش رویه کمپینش را تغییر نخواهد داد. با توجه به تاثیرگذاری برنی سندرز در رقابت های انتخاباتی دموکرات ها، تصمیم او برای عقب نشینی در رویه کمپینش، رقابت های انتخاباتی را دچار عدم قطعیت های تازه ای می کند. کارشناسان اما گفته اند اکنون برای تعیین تاثیرات وضعیت سلامتی سندرز در دیدگاه رای دهندگان بسیار زود است، اما آنان یادآور شده اند که اظهارات او درباره سلامتی اش چالش تازه ای را برای سندرز 78 ساله ایجاد خواهد کرد، نامزدی که در صورت پیروزی در انتخابات، پیرترین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود. سندرز در اظهارات خود به برنامه ای برای کناره گیری از رقابت های انتخاباتی اشاره ای نکرد و گفت: کمپینش را فعالانه ادامه خواهد داد. او تقریبا بدون وقفه در زمان هایی که مشغول امور سناتوری خود نیست، به فعالیت های انتخاباتی می پردازد و در اظهارات خود درباره سرعت کمپینش به این موضوع اشاره داشته است.

محدودیت ویزایی متقابل چین و آمریکا

دنیای اقتصاد : در شرایطی که قرار است امروز مقامات تجاری چین و آمریکا در تلاش برای دستیابی به صلح تجاری با یکدیگر دیدار کنند، آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که بر آن دسته از مقامات چینی که با سرکوب مسلمانان اویغور در ارتباط بوده اند، محدودیت های صدور ویزا اعمال خواهد کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، این تصمیم پس از آن اعلام شد که در روز دوشنبه گذشته نیز آمریکا لیست سیاهی مشتمل بر 28 نهاد چینی را منتشر کرده بود که با سوءرفتارهای اعمال شده در منطقه شینجیانگ چین در رابطه اند. به گزارش بی بی سی، مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا اعلام کرده است که دولت چین «فشارهای بسیار شدیدی» را بر اویغورهای مسلمان اعمال می کند. چین با رد این اتهامات، آنها را بی اساس خواند و در مقابل، رویترز گزارش کرد که چین قصد دارد محدودیت های سخت تری را در صدور ویزا برای آمریکایی های مرتبط با گروه های ضدچینی اعمال کند. این قوانین جدید شامل فهرستی از موسسات نظامی و مرتبط با بسیاری از گروه های حقوق بشری و کارکنان آنهاست. همه این رویدادها در شرایطی رخ می دهند که آمریکا در ماه مه قوانین سخت تری را در صدور ویزا برای دانش پژوهان چینی در ماه مه تصویب کرد. به نظر می رسد نه تنها روابط تجاری دو کشور که مناسبات سیاسی بین این دو غول بزرگ اقتصاد جهان نیز به شدت چالشی شده است.

پکن به دنبال دوستی با هند

اسپوتنیک : پکن درحال بررسی ارتقای روابط خود با دهلی نو در بحبوحه افزایش تنش ها بین چین و آمریکا است. این اقدام از سوی دولت چین درحالی صورت گرفته که واشنگتن محدودیت های ویزا برای مقام های چینی به دلیل نقض حقوق بشر و نوع رفتار با اقلیت های مسلمان در این کشور را وضع کرده است.

سون ویدونگ، سفیر چین در هند گفت: با توجه به رشد تردید در وضعیت بین المللی، چین و هند باید همکاری را در امور بین المللی و منطقه ای تقویت کنند درست شبیه «اولویت های پنج گانه همزیستی صلح آمیز» که زمانی ما به صورت مشترک مدافع آن بودیم و به هنجارهای اولیه روابط بین المللی تبدیل شده اند. وی همچنین اعلام کرد که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین برای شرکت در دومین نشست غیررسمی با نارندرا مودی، نخست وزیر هند 11 اکتبر به این کشور می رود. سفر رئیس جمهوری چین به هند کمی پس از افزایش تنش ها با ایالات متحده صورت می گیرد. پیش از سفر رئیس جمهوری چین به هند، عمران خان، نخست وزیر پاکستان برای یک سفر دوروزه وارد پکن شد تا حمایت این کشور را از کمپین دیپلماتیک اسلام آباد در قبال کشمیر به دست بیاورد. لی کچیانگ، نخست وزیر چین در بیانیه ای اعلام کرد: دوستی بین اسلام آباد و پکن عمیق است و دو طرف از مدت های دور، با یکدیگر دوستی دارند.

خروج اماراتی ها از عدن

رویترز، رای الیوم : مسوولان و شاهدان اعلام کردند امارات برخی از نیروهای خود در شهر عدن در جنوب یمن را خارج کرده است؛ در حالی که گفته می شود ائتلاف نظامی عربی به سرکردگی عربستان برای پایان جنگ قدرت بین دولت مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب در شهر تلاش می کند. منابع محلی گفتند کاروانی از نیروهای اماراتی سوار یک کشتی نظامی در بندر نفتی البریقه در نزدیکی پالایشگاه عدن شدند.

چهار کارمند این پالایشگاه می گویند: آنها کاروانی عظیم از خودروهای نظامی و سه اتوبوس حامل 200 سرباز را رویت کرده اند که به سمت بندر می رفتند. دفتر اطلاع رسانی دولت امارات و سخنگوی ائتلاف سعودی اما به سوالات رویترز در زمینه پیگیری این خبر و اطمینان از صحت و سقم آن پاسخی نداده اند. این درحالی است که رای الیوم در گزارشی گفت نیروهای اماراتی و سودانی از پایگاه هوایی «العند» که بزرگ ترین پایگاه در یمن است، خارج شدند. این پایگاه در استان لحج در 60 کیلومتری شمال عدن واقع است. به گفته منابع، خروج نیروهای اماراتی از برخی مواضع شان در پایگاه العند در چارچوب طرح استقرار مجدد نیروها انجام می گیرد. این منابع اشاره ای به نقاط جدید استقرار این نیروها نکردند. پیش از این چهار منبع مطلع از مذاکرات گفته بودند، دولت مستعفی یمن مورد حمایت عربستان و شورای انتقالی جنوب یا همان جدایی طلبان مورد حمایت امارات در آستانه امضای توافق نامه ای هستند که به درگیری ها در عدن خاتمه می دهد و به این ترتیب نیروهای سعودی به طور موقت مسوولیت امنیت شهر را به دست می گیرند.

زن سعودی مدیر یک شبکه تلویزیونی

رای الیوم : فارس بن حزام، مدیر کل شبکه الاخباریه و مسوول بخش خبر در مرکز رادیو و تلویزیون عربستان اعلام کرد که شاهزاده غاده بنت عبدالله بن جلوی آل سعود را به عنوان مدیر بخش پیگیری اخبار تعیین کرده است. ماهر محمد القضیب را به عنوان مدیر اداره اخبار، مقبل لافی السلمی به عنوان مدیر اداره اقتصاد، زهران عبدالرحمن الزهرانی به عنوان مدیر خبرنگاران و دفاتر داخلی و خارجی تعیین کرده است. این اولین باری است که یک زن از خاندان حاکم پستی را در یک شبکه تلویزیونی رسمی سعودی برعهده می گیرد.