آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۴
حوادث
۱۰

خبر

تعمیر6200 واحد مسکونی خسارت دیده از سیل توسط کمیته امداد تاکنون

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد از پیشرفت 42 درصدی در تعمیر مسکن مددجویان سیل زده خبر داد و گفت: تعمیر 6200 واحد مسکونی خسارت دیده از سیل به اتمام رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری کمیته امداد، ابراهیم بازیان با بیان اینکه سیل فروردین ماه امسال به حدود 25 هزار منزل مددجویان امداد خسارت وارد کرد، افزود: بر اساس اعلام قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده، منازل جامعه مددجویان امداد در 18 استان از سیل فروردین ماه دچار تخریب یا آسیب شد.بازیان ادامه داد: خانواده های تحت حمایت کمیته امداد در استان های خوزستان، گلستان، لرستان و خراسان شمالی بیشترین فراوانی را در منازل آسیب دیده مددجویان داشتند.وی با اشاره به روند بازسازی واحدهای مسکونی مددجویان در مناطق سیل زده، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود هفت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی، پروانه ساختمانی اخذ کرده اند و 12 هزار واحد هم عقد قرارداد با بانک انجام داده اند.این مسئول کمیته امداد با بیان اینکه کار تعمیر منازل مددجویان تاکنون 42 درصد پیشرفت داشته است، تاکید کرد: در حال حاضر تعمیرات 6200 واحد مسکونی مددجویان سیل زده به اتمام رسیده و 8 هزار واحد دیگر نیز تا اواخر آبان ماه به اتمام می رسد.

بازیان با اشاره به پیشرفت 14 درصدی ساخت واحدهای مسکونی تخریب شده، گفت: از 10 هزار واحد نیازمند احداث، عملیات ساخت 5 هزار واحد شروع شده و بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تا پایان سال تمامی واحدهای احداثی تحویل مددجویان می شود.مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد در مورد تاخیر پیش آمده در ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی مددجویان سیل زده اظهار کرد: به دلیل عدم استقبال مددجویان از تسهیلات پرداختی مصوب دولت در شبکه بانکی، تعمیر و احداث مددجویان با تاخیراتی مواجه شد اما با تدابیر کمیته امداد و تخصیص سرانه مکمل بلاعوض به مددجویان سیل زده، این چالش حل شده و کار ساخت و تعمیر منازل با سرعت در حال انجام است.وی خاطرنشان کرد: کمیته امداد برای سرعت عمل در ساخت واحدهای خسارت دیده، سرانه 15 میلیون تومانی در قالب کمک به احداث واحدهای شهری و سرانه بلاعوض 10 میلیون تومانی برای احداث واحدهای روستایی پیش بینی کرده است.

کمک 18 میلیارد تومانی خیرین به دانش آموزان تحت پوشش بهزیستی

مدیرکل دفتر مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی گفت: از اجرای پویش مشق مهر ، مبلغ 18 میلیارد تومان برای تهیه بسته های نوشت افزار برای دانش آموزان تحت پوشش بهزیستی و پشت نوبت جمع آوری شده است.

محمدعلی رستمیان در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به پایان پویش«مشق مهر» که از 12 شهریور آغاز شده بود، اظهار داشت: در زمان اجرای طرح ، 18 میلیارد تومان جمع آوری شد که از این رقم مبلغ 7 میلیارد تومان از سوی کمک مستقیم خیرین، 11 میلیارد تومان از سوی جمعیت هلال احمر و سایر بخش ها به این طرح اختصاص یافته است.

وی گفت: با این مبلغ بیش از 156 هزار بسته برای دانش آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی و افراد پشت نوبت تهیه شده است که ارزش ریالی هر بسته 120 هزار تومان تخمین زده می شود.

رستمیان گفت: برای نخستین بار است که از سوی سازمان بهزیستی بسته های نوشت افزاری به دانش آموزان تحت پوشش این سازمان از محل مشارکتهای مردمی تهیه شده است و بنا داریم در آینده نیز چنین طرح هایی را با مشارکت خیرین و موسسات انجام دهیم. مدیرکل دفتر مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی افزود: هم اکنون در حال طراحی پویش جدیدی برای جلب مشارکتهای مردمی برای تهیه و خرید جهیزیه مددجویان تحت پوشش هستیم که در این زمینه نیز بزودی پویش راه اندازی خواهد شد.

اعضای باندی که در پوشش مامور اداره اماکن پلیس و به بهانه فک پلمب از برخی اصناف استان البرز اخاذی می کردند، دستگیر شدند.

سرهنگ عباس  شاهی  سرپرست پلیس امنیت عمومی استان البرز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:  در پی دریافت گزارش های متعدد مبنی بر این که افرادی با معرفی خود به عنوان مامور اماکن اقدام به اخاذی از متصدیان واحد های صنفی در شهر کرج می کنند، بررسی و پیگیری موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی استان البرز قرار گرفت.

ماموران پلیس در بررسی های اولیه یکی از اعضای باند را در منطقه باغستان کرج شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به اداره اماکن منتقل کردند.

متهم در بازجویی ماموران به جعل عنوان و اخاذی از 20 واحد صنفی  شامل رستوران ها، فروشگاه های داخل مراکز تجاری که برای آن ها بر اساس حکم قاضی اخطاریه پلمب صادر شده بود، اعتراف کرد.

این فرد با همدستی 2 نفر دیگر با معرفی خود به عنوان مامور اداره اماکن پلیس از طعمه های خود بین سه تا هفت میلیون تومان وجه دریافت می کردند.

سرهنگ شاهی گفت: با تلاش ماموران سایر اعضای باند که با معرفی خود به عنوان کارمند اتاق اصناف علاوه برتصرف زمین های مشکل دار و یا در پوشش مامور پلیس اماکن از  واحدهای صنفی که تحت هر عنوانی اخطاریه پلمب دریافت می کردند را شناسایی و دستگیر کردند.

وی افزود: در بازرسی از منزل متهمان یک دستگاه لپ تاپ، کیس رایانه و تعدادی اوراق و مدارک جعلی کشف شده و متهمان برای شناسایی سایر جرایم در اختیار پلیس امنیت عمومی استان البرز قرار دارند. 

سه سارق مسلح به هلاکت رسیدند

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: سه شرور و سارق سابقه دار در درگیری با نیروی انتظامی در این شهرستان به هلاکت رسیدند.

ابوذر کوثری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این سارقان با سرقت مسلحانه خودروها باعث ناامنی و رعب و وحشت در ایرانشهر شده بودند که دیروز در درگیری با نیروی انتظامی به هلاکت رسیدند.

وی تصریح کرد: این سارقان شرور و مسلح روز دوشنبه یک دستگاه خودرو را از محله زیبا شهر ایرانشهر به سرقت برده بودند و روز سه شنبه نیز یک خودرو دیگر را در جاده ابتر سرقت کردند که با هوشیاری نیروی انتظامی شناسایی که در تعقیب و گریز با ماموران و درگیری مسلحانه هر سه نفر کشته شدند. فرماندار ایرانشهر گفت: از این افراد شرور دو قبضه سلاح کلاشینکف نیز کشف و ضبط شد.

امحاء بیش از یک تن انواع مواد مخدر در قم

در آخرین روز از هفته ناجا بیش از یک هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر غیرقابل استحصال در قم امحاء شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز قم این میزان مواد مخدر شامل حشیش، هروئین و شیشه ذاست.

فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه  مواد مخدری که امحاء شد حاصل پنج عملیات گسترده و به دام افتادن 24 باند قاچاق موادمخدر بوده است گفت: شش ماه نخست امسال میزان کشفیات مواد مخدر نسبت به سال گذشته 34 درصد رشد داشته است.

سردار آقاخانی افزود: از ابتدای سال تا کنون پنج تن انواع مواد مخدر کشف  شده است.

استاندار نیز گفت: باید مقابل کسانی که به بزرگ و کوچک، خردسال و غیرخردسال رحم نمی کنند و کانون خانواده ها را از هم می پاشانند مقابله کرد. 

3 نفر در بارندگی های سیستان و بلوچستان جان باختند

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی های شدید و رگباری 11 روز اخیر در این استان منجر به فوت سه نفر از شهروندان شهرستان های دلگان، سرباز و کنارک شد.

عبدالرحمن شهنوازی در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بارندگی های رگباری و شدید از سوم تا 14 مهر مناطق مرکزی و جنوب سیستان و بلوچستان را فرا گرفت به طوری که برای نخستین بار بعد از چندین سال بیشترین بارندگی مهر با 125 میلی متر از توابع سرباز گزارش شد.

وی ادامه داد: بر اثر بارندگی های این مدت علاوه بر بسته شدن برخی از مسیرهای ارتباطی در جنوب سیستان و بلوچستان،منازل شماری از مردم منطقه دچار آبگرفتگی شد به طوریکه 679 نفر سیل زده توسط نیروهای هلال احمر در چادر اسکان اضطراری داده شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: این بارندگی ها با وجود خوشحالی اهالی منطقه، سبب فوت یکی از شهروندان دلگانی به دلیل برخورد صاعقه، فوت یک نفر در کنارک به دلیل واژگونی قایق صیادی و فوت یک پسر بچه هشت ساله در حین رد شدن از رودخانه محلی شد.

وی افزود: هم اینک تیم های کارشناسی ستاد بحران سیستان و بلوچستان در شهرستان های خاش، میرجاوه، سراوان، سیب و سوران، مهرستان، ایرانشهر، فنوج، قصرقند، کنارک و چابهار درحال برآورد خسارت هستند.

شهنوازی تاکید کرد: سیلاب این مدت بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی و راه سیستان و بلوچستان وارد کرد.