آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
رسانه: دور دنیا
۸

ورود ارتش ترکیه به سوریه

عصر روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در توئیتی آغاز عملیات این کشور در خاک سوریه را اعلام کرد.

به گزارش تسنیم وی گفت:نیروهای مسلح ما همراه ارتش ملی سوریه (شبه نظامیان موسوم به ارتش آزاد) در شمال سوریه عملیات خود را علیه گروه تروریستی داعش و  پ ک ک و ی پ گ آغاز کردند. هدفمان از عملیات «چشمه صلح» از بین بردن کریدور ترور در مرزهای جنوبی است.از این رو مناطق رسولین و تل ابیض مورد حمله قرار می گیرد.

به گزارش فارس، برخی منابع می گویند نظامیان ترکیه ای ورود به خاک سوریه را آغاز کرده اند. شبکه بلومبرگ به نقل از یک مقام ترکیه ای نوشت نظامیان این کشور برای عقب راندن شبه نظامیان کرد از مرزهای جنوبی ترکیه، ورود به خاک سوریه را آغاز کرده اند. پیش از این فخرالدین آلتون، مسوول رسانه ای دولت ترکیه بامداد دیروز در صفحه شخصی توییتر خود نوشت نیروهای این کشور همراه عناصر مسلح گروهک ارتش آزاد سوریه به زودی عملیات خود را آغاز کرده و وارد خاک سوریه می شوند. روز سه شنبه پنتاگون گفته بود تلاش می کند ترکیه را از حمله به سوریه منصرف سازد.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می گوید: «مساله شمال سوریه باید از طریق گفت وگو حل شود». لاوروف اضافه کرد: «اوضاع شمال شرقی سوریه باید از طریق گفت وگو میان دمشق و کردهای این کشور آرام شود. روسیه از گفت وگو میان دمشق و کردها در شمال شرق سوریه حمایت و جامعه کرد و دولت سوریه را به برگزاری گفت وگو تشویق می کند». از سوی دیگر دولت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه ای نسبت به تبعات عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه هشدار داد و گفت: باید تنش ها را از طریق گفت وگو با مشارکت طرف های کرد حل و فصل کرد. این در حالی است که نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) اعلام کردند مناطق شمال شرق سوریه در آستانه یک فاجعه انسانی قریب الوقوع احتمالی است. زیرا تمام شواهد و داده های میدانی و لشکرکشی طرف ترکیه ای در مرزها دال بر این است که مناطق مرزی ما در معرض حمله ترکیه با همکاری مخالفان مسلح مزدور ترکیه قرار خواهند گرفت. اما این منطقه به دلیل این که مملو از جمعیت است چنین حمله ای به خون ریزی افراد بیگناه و غیر نظامی منجر خواهد شد. به همین دلیل اداره خودمختاری کردها در شمال و شمال شرق سوریه در سایه تهدیدات ترکیه سه روز بسیج عمومی اعلام کرد و از تمام شهروندان خود خواست سلاح به دست بگیرند و به منظور انجام وظایف شان در دفاع از خاک خود و نشان دادن مقاومت در برابر نیروهای ترکیه ای به مرزهای مشترک با ترکیه گسیل شوند.