آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۴
صفحه آخر
۱۲

ترامپ: ورود به خاورمیانه با 8 تریلیون دلار هزینه بزرگ ترین اشتباه تاریخ آمریکا بود

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر حضور نظامی این کشور در غرب آسیا را بسیار پر هزینه و نادرست خواند و اعلام کرد که این لشکر کشی بی حاصل، هشت تریلیون دلار هزینه داشته و بزرگ ترین اشتباه تاریخ آمریکا بوده است.

«دونالد ترامپ» دیروز درباره عملیات قریب الوقوع ترکیه در شمال سوریه نوشت: ترکیه باید جنگجویان داعشی اسیر را که اروپا از قبول کردنشان خودداری می کند، تحویل بگیرد. جنگ های بی پایان احمقانه، برای ما، در حال پایان یافتن است.

به گزارش فارس، رئیس جمهور آمریکا در دو توییت دیگر نوشت: آمریکا هشت تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه هزینه کرده است. هزاران نفر از سربازان فوق العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده اند. میلیون ها نفر هم از سوی دیگر کشته شده اند.

وی افزود: رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیمی بود که تاکنون در تاریخ کشور ما گرفته شده است. ما با فرضی غلط و اکنون ردشده، یعنی تسلیحات کشتار جمعی، به جنگ رفته ایم. [تسلیحات کشتار جمعی] در کار نبود! حالا داریم به آرامی و با دقت سربازان بزرگ و ارتش خود را به خانه می آوریم.

اشاره ترامپ به حمله سال 2003 آمریکا به عراق است که به بهانه مقابله با «تسلیحات کشتار جمعی» این کشور انجام گرفته بود. در جریان این تجاوز نظامی آمریکا، که تا سال 2011 میلادی ادامه داشته است، بیش از یک میلیون عراقی و حدود 4500 نظامی آمریکایی کشته شده اند.