آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
فرهنگ
۹

دیوارنگاره تازه میدان ولیعصر نشان می دهد چگونه راهپیمایی اربعین فارغ از ملیت و هر تفاوت دیگری، زائران را زیر یک پرچم جمع می کند

ملت عشق

گروه ادبیات و هنر: خیلی ها راه می افتند و خیلی های دیگر هم می مانند با حسرت این که به هر دلیلی نتوانسته اند راهی کربلا شوند و روز اربعین حسینی را در جوار حرمش بگذرانند. حالا دیگر پیاده روی اربعین، فرهنگی شده که شیعیان بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود می کشاند و در مواردی هم حتی غیرمسلمانانی را از سراسر جهان به خود خوانده است تا بروند و ببینند این همه عظمت و شکوه، این همه زائر پیاده و همهمه برای بودن کنار سومین امام شیعیان چه حال و هوایی دارد و چگونه شکل می گیرد. ماجرای پیاده روی اربعین و اتفاقات فرهنگی که در آن یا پیرامونش رخ می دهد، موضوعی است که می توان روزهای بسیاری درباره اش نوشت و نشان داد اهالی فرهنگ و هنر چگونه و به شکل در حال ادای دین و ابراز ارادت به امام حسین(ع) و این رویداد هستند. یکی از اتفاقات خوب فرهنگی که البته در دیگر اتفاقات و مناسبت های ملی و مذهبی کشورمان بسیار جلب توجه کرده و همچنین فرهنگسازی هایی را نیز انجام داده دیوارنگاره میدان ولیعصر است، همان دیوارنگاره بزرگی که ازحضور تیم ملی ایران در جام جهانی تا عید غدیر، عاشورا، راهپیمایی روز قدس، کمک به همنوع و... را با تصویرسازی هایی زیبا و تاثیرگذار ارائه کرده است. این روزها اگر از میدان ولیعصر رد شوید، می توانید چشم بدوزید به دیوارنگاره تازه ای که به مناسبت اربعین طراحی و نصب شده است. عنوان این دیوارنگاره «الحسین یجمعنا» است و در خود تصویری از آنهایی را دارد که به پیاده روی اربعین می روند و در این حماسه سازی عظیم نقشی را ایفا می کنند. در این دیوارنگاره که روز گذشته رونمایی شد، می بینیم زنان و مردانی از ملیت های مختلف هر کدام پرچم کشور خود را در دست داشته و راهی کربلا شده اند. همه با پای پیاده و در کنار هم، اما چون همه با یک نیت و به عشق حسین(ع) پا در راه گذاشته اند، همه می شوند زنان و مردانی با لباسی یکسان، سیاهپوش و پرچم های در دستشان دیگر نام و نشان هیچ کشوری را ندارد، همه شان تنها یک پرچم دارند که نام «حسین» روی آن نوشته شده و در سایه همین عشق، ملیت و هر نشان دیگری که تفاوت آنها را با هم نشان می داده رنگ باخته است تا همه زیر پرچم امام حسین(ع) به ملتی واحد بدل شوند؛ ملت عشق. مجری این دیوارنگاره مانند مواردقبلی خانه طراحان انقلاب اسلامی است، مدیریت هنری کار به عهده پویا سرابی بوده و ایده پردازی و طراح کانسپت را سیدکمال الدین منتظری انجام داده است. محمد شکیبا و محمدتقی پور گرافیست کار بوده اند، شکیبا همچنین در عکاسی کار گروه را همراهی کرده و مدیریت تولید آن را صابر فرخی بر عهده داشته است.

راه اندازی یک پویش

نصب دیوار نگاره مثل همیشه با شکل گیری یک پویش همراه شده است؛ «الحسین یجمعنا» عنوان پویشی است که همزمان با این ایام راه اندازی شده است. خانه طراحان انقلاب اسلامی نیز در جدیدترین طراحی خود از طرحی که نشان از خیل عظیم جمعیت می دهد برای میدان ولیعصر(عج) استفاده کرده است.

دیوارنگاره برای عاشورا چه کرد؟

دیوارنگاره عاشورایی میدان ولیعصر هم اتفاق جالبی بود، تاثیرگذار و زیبا. وقتی به آن نگاه می کردی، آنچه میان کار و در نقطه مرکزی توجه ها را به خود جلب می کرد حضور یک زن و کودک بود. هر دو چادر سیاه به سر داشتند، رو به میدان جنگ ایستاده بودند و زنان دیگری هم با کمی فاصله پشت سر آنها قرار گرفته و همه با هم به روبه رویشان خیره شده بودند. شیرزن کربلا حضرت زینب(س) و رقیه دختر کوچک امام حسین(ع) زن و کودکی بودند که میان میدان ایستاده و پرچم را به کمک هم نگه داشته بودند. گوشه طرح سمت راست به خط خوش نوشته شده بود «قسم به دست های عمو علم نمی افتد» و پایین آن هم #در_لشکر_حسینیم.