آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
فرهنگ: اربعین
۱۰
عطف

ادب حضور در کربلا

علاقه مندان به زیارت اربعین حسینی قبل از پای گذاشتن در این سفر می توانند با ظرایف سلوکی، آداب و مراقبات توحیدی، شرایط ظاهری و نکات معنوی آن در جلد پنجم کتاب ادب حضور آشنا شوند.

خبرگزاری مهر، در همین خصوص کتابی را پیشنهاد کرده و نوشته: «در فرهنگ اهل بیت(ع)، زیارت سیدالشهدا(ع) به طور کلی و زیارت اربعین به طور خاص، فرصتی ویژه و منحصر به فرد برای سیر و سلوک توحیدی است. پس هرکه می خواهد بهره معنوی و روحانی بیشتری از این فرصت ببرد، لازم است قبل از پای گذاشتن در این سفر، حتما با ظرایف سلوکی، آداب و مراقبات توحیدی، شرایط ظاهری و نکات معنوی آن آشنا شود. با ذکر این مقدمه، پیشنهاد می کنیم حتما دفتر پنجم از مجموعه ادب حضور اثر محمد تقی فیاض بخش را مطالعه کنید. مجموعه پنج جلدی ادب حضور، عصاره دستورات اخلاقی و عبادی و همچنین معارف توحیدی بنا بر مکتب تربیتی علامه طباطبایی است که جلد آخر آن، به جایگاه ویژه امام حسین(ع) در دستگیری از سالکان و سیر مراتب معنوی می پردازد. بخش عمده این کتاب، درباره آداب ظاهری و نیز امور باطنی زیارت اربعین است. مجموعه کتاب «ادب حضور» ممتاز و منحصر به فرد است؛ زیرا فیاض بخش در آن برخی ظرایف و لطایفی را گرد آورده اند که خود مستقیم و سینه به سینه از محضر استادان اخلاق و سیر و سلوک، به ویژه مرحوم آیت الله سعادت پرور دریافت کرده اند.

ادب حضور مجموعه پنج جلدی است که به آداب و مراقبات مهم ترین ایام سال نزد اهل معنا می پردازد؛ اوقاتی که در فرهنگ اهل بیت(ع) فرصتی ویژه برای سیر و سلوک توحیدی معرفی شده اند. این ایام عبارت اند از: سه ماه ارجمند رجب، شعبان و رمضان، اربعین موسوی (یعنی ماه ذی القعده، دهه اول ذی الحجه) و ایام سوگواری حسینی در محرم و صفر.