آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
سیاست
۲
دریچه

آیا اصولگرایان برنده قطعی انتخابات آتی مجلس اند؟

مرتضی طلایی: خطایی استراتژیک است که فکر کنیم مردم قطعا به ما رای می دهند

درحالی که محمدرضا باهنر پیش از این گفته بود اصولگرایان این بار ممکن است در انتخابات به خودشان ببازند و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز هم اعلام کرده که «در انتخابات مجلس نهم اصولگرایان به دلیل آنکه رقیبی نداشتند برای بالابردن شور انتخاباتی حرکت های جداگانه ای را آغاز کردند»، حالا مرتضی طلایی اصولگرا، فرمانده پیشین پلیس و عضو سابق شورای شهر هم گفته است: خطایی استراتژیک است که فکر کنیم مردم قطعا به جریان اصولگرا روی می آورند و به نیروهای این جریان رای می دهند؛ مشابه سخنی که پروانه سلحشوری و دیگر اصلاح طلبان هم مطرح کرده اند. سلحشوری هم گفته بود که شرکت نکردن گروه های اجتماعی که به آقای روحانی یا اصلاح طلبان رای داده اند به این معنی نیست که سبد رای این افراد برای اصولگرایان خواهد بود. مرتضی الویری هم گفته بود که رای ریزشی اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان نمی ریزد. 

طلایی به نامه نیوز گفته است: «جریان اصلاح طلب عموما شیوه ها، شگردها و روش هایی را در انتخابات به کار می برند که با ایجاد فضای دوقطبی و سردرگمی، جامعه را در موقعیت انتخاب بین بد و بدتر قرار می دهد. وقتی این وضعیت پیش می آید، وقوع هر اتفاقی محتمل است. ثانیا فراموش نکنیم که جریان اعتدال و اصلاحات هم اکنون در قدرت مستقر هستند و ابزارها، امکانات و منابع در اختیار دارند، بنابراین با استفاده از این ظرفیت ها می تواند روی سرنوشت و نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد»، البته این تنها ادعای طلایی نیست، بلکه مدافعان شعار «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» و حامیان عدم شرکت در انتخابات هم چنین نظری دارند.  طلایی در ادامه گفته است: «امسال تا اوایل سال آینده درگیر انتخابات مجلس هستیم و به طور طبیعی همه انرژی ها متمرکز بر مجلس است. وقتی اخبار پراکنده را کنار هم می گذاریم می توانیم بگوییم غافلگیری جریان اصولگرا می تواند از همین نقطه باشد که این اخبار را نادیده بگیرد و خیلی ساده از کنارشان بگذرد. نباید از نظر دور داشت که جریان اصلاحات تلاش خواهد کرد با فضاسازی، جریان اصولگرا را یک روز با موضوع حجاب و فردای آن با موضوع دیگر سوار بر پوست موزها و پوست خربزه ها کند تا یک چهره نرم و لطیف از خود و یک چهره سخت از نیروهای اصولگرا و انقلابی به جامعه نشان دهد و بر اثر این اتفاق مردم دچار خطای انتخاب شوند. 

معتقدم جریان اصولگرا باید مراقب این مسئله هم باشد تا غافلگیر نشود». او گفته است: «معتقدم لایه های دوم و سوم جریان اصلاح طلب بدون شک در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد و این هم که بعضی می گویند «اینها ردصلاحیت می شوند»، خیر، این طور نیست، حتما جریان اصلاحات پیش بینی چنین مسئله ای را کرده است. همان طور که در انتخابات مجلس دهم شاهد بودیم، چهره های ناشناخته و کمتر شناخته شده خود را به صحنه آوردند و وقتی تایید صلاحیت شدند، با همان ها لیست انتخاباتی بستند». 

او به اصولگرایان توصیه کرده رقیب را دست کم نگیرند. سخنان طلایی در شرایطی است که اصولگرایان با  باور به احتمال برد در انتخابات آتی مجلس گویا به شدت در ماجرای وحدت و ارائه فهرست مشترک به مشکل برخورده اند، به ویژه جبهه پایداری که از حالا ساز ناکوک می زند و احتمال خروجی چندلیستی در میانشان بالاست. محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری اخیرا گفته بود: «اینکه به این وحدت می رسیم یا نمی رسیم به موارد زیادی بستگی دارد، گاهی کم یا بیش به وحدت می رسیم. در ائتلاف ها ممکن است 80 درصد به تفاهم برسیم، اما چون هدف گذاری ما وحدت صددرصدی است، به ناچار باید با تک تک احزاب مذاکره و آنها را قانع کنیم و این کار را سخت می کند... 

در هر انتخابات ما این مشکل را داریم و 70 تا 80 درصد انرژی و وقت خودمان را صرف تفاهم های داخلی می کنیم. این دوره هم تفاوتی با قبل ندارد، تلاش ها شروع شده و داریم کار می کنیم، امید داریم به وحدت حداکثری برسیم. 

مرحوم آیت الله محمدرضا مهدوی کنی می گفت، وحدت مدنظر ما ایدئولوژیک و سیاسی نیست، بلکه ائتلافی میان نزدیکان فکری است و این به معنای عدول از مواضع خودمان نیست. فرض کنید اصولگرایان در یک ستون صدمتری پشت هم ایستاده اند؛ آنهایی که در 10 متر اول و آخر این ستون ایستاده اند، همگی اصولگرا هستند، اگر به اصولگرایان ابتدای ستون بگویید «کلاه بیاور، سر می آورند»، بنابراین اصولگرایان می توانند با هم اختلاف داشته باشند. در این صف صدمتری هر فردی می تواند با نفر بعدی یا قبلی خود اختلاف نظر داشته باشد».