آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۰
فرهنگ: سینمای جهان
۱۲

اسکورسیزی که حالا«مرد ایرلندی» را روی پرده دارد انتقادهای تندی علیه فیلم های ابرقهرمانی کرده است

مارتین علیه مارول

کیکاووس زیاری

امان از زمانی که آش به قدری شور شود که صدای آشپز هم درآید! این روزها صنعت سینما و هالیوود آن قدر به دنبال تولید اکشن های ابرقهرمانانه کمیک استریپی است که صدای مخالفان این گونه در داخل خود هالیوود هم درآمده است. مارتین اسکورسیزی، فیلمساز مولف و کهنه کار نیویورکی تازه ترین چهره و هنرمند سرشناسی است که صدای مخالفتش علیه انبوه تولیدات ابرقهرمانانه را بلند کرده است. اعتراض اسکورسیزی در شرایطی تیتر اول نشریات هنری شده که تمام شرکت های بزرگ هالیوودی ساخت فیلم های کمیک استریپی را در دستور کار خود قرار داده و اولویت تولیدشان ساخت و اکران عمومی این نوع فیلم هاست. از سوی دیگر، تماشاگران هم اقبال خوبی نسبت به این نوع فیلم ها نشان داده و جدول گیشه نمایش پر از اکشن های ابرقهرمانانه پرفروشی است که ردیف های مهم این جدول را اشغال کرده و در اختیار خود قرار داده اند. مدیران شرکت های فیلمسازی مدعی اند که اشتیاق شان برای تولید محصولات ابرقهرمانانه به اشتیاق و علاقه زیاد تماشاگران برای دیدن این نوع از فیلم ها برمی گردد. در این بین، اعتراض گروهی از هنرمندان به ازدیاد تولید فیلم های کمیک استریپی راه به کجا خواهد برد؟

به نوشته نشریه هالیوود ریپورتر، اعتراض کسی مثل مارتین اسکورسیزی به تولید انبوه اکشن های ابرقهرمانانه می تواند به جریانی که علیه تولید این سبک فیلم به راه افتاده کمک زیادی کند. سابقه کاری فیلمساز و موقعیتی که در دل صنعت سینمای آمریکا دارد، باعث می شود صدای معترضان بهتر و در سطح وسیع تری شنیده شود. این نکته زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که رسانه ها و منتقدان از آن به عنوان مانیفستی برای مبارزه با ژانر کمیک استریپی اسم می برند.

اسکورسیزی عقیده دارد فیلم های ابرقهرمانانه سینما نیستند و بیشتر شبیه یک بازی کامپیوتری به حساب می آیند. با این حال او می پذیرد که فیلم هایی چون «آونجرز»ها و مشتقات آن بسیار خوش ساخت هستند و در تهیه و تولیدشان وقت و فکر زیادی گذاشته شده است، اما به باور اسکورسیزی، می توان این وقت و دقت و فکر را صرف تولید محصولات بهتر و مقبول تری کرد. فیلمساز با بیان این که از طرفداران این گونه سینمایی نیست، چنین ادامه می دهد: «به تماشای آنها نمی نشینم. چند بار تلاش کردم آنها را تا آخر تماشا کنم، اما نتوانستم. می دانید موضوع چیست؟ شاید آنها خوش ساخت باشند، اما سینما نیستند.»

هنرمند نیویورکی که ساخته هایش معمولا درام هایی گنگستری هستند، در ادامه چنین می گوید: «صادقانه بگویم، این همه تلاش صرف تولید چیزهایی می شود که ارزش چندانی ندارند و از ماندگاری بی بهره اند. درست است که صحنه آرایی و کارگردانی شان دقیق است و بازیگران شان تمام تلاش خود را به خرج می دهند تا یک بازی یکدست و قابل قبول ارائه دهند، اما تمام این تلاش ها برای چیست و به چه چیزی منتهی می شود؟ متاسفانه فیلم های ابرقهرمانانه در خودشان یک داستان انسانی ندارند و نمی توانند احساسات انسانی را در دل خودشان بیان کنند. جای تجربه های انسانی و روابط انسانی در این فیلم ها خالی است.»

صحبت های اسکورسیزی انعکاس وسیعی در رسانه های گروهی و شبکه های اجتماعی داشته، اما از سوی مدیران شرکت های فیلمسازی بدون جواب مانده است. منتقدان عقیده دارند آنها در رابطه با اظهارات اسکورسیزی دست به عصا عمل می کنند و نگرانند کل کل کردن شان با فیلمساز قدیمی به ضررشان تمام شود. اما جیمز گان که همکاری نزدیکی با شرکت والت دیزنی دارد و چند تا از اکشن های ابرقهرمانانه پرفروش سینمایی را کارگردانی کرده، حرف های اسکورسیزی را بی جواب نگذاشته و در مقام پاسخگویی برآمده است. او با تملق از فیلمساز چنین می گوید: «مارتین اسکورسیزی یکی از پنج فیلمساز مورد علاقه ام است. زمانی که مردم بدون تماشای «آخرین وسوسه مسیح» به فیلم تاختند، به شدت برافروخته شدم. متعجبم که او حالا به همان شیوه در حال قضاوت فیلم های من است.»

ساموئل ال جکسن هم در رابطه با اظهارات اسکوسیزی واکنش نشان داده و گفته است:

«هر کس عقیده ای دارد و باید به عقاید دیگران احترام گذاشت. عقاید آدم ها نمی تواند مانع از ساخته شدن فیلم های سینمایی شود. مثل این است که بگوییم باگزبانی   بانمک است. فیلم ها فیلم هستند و باید مورد پسند مردم قرار گیرند. شاید گروهی هم فیلم های اسکورسیزی را دوست نداشته باشند.»

اهل فن عقیده دارند طی روزها و هفته های آینده بازار بحث پیرامون فیلم های ژانر ابرقهرمانانه داغ تر خواهد شد و هنرمندان بیشتری در این رابطه اظهار نظر خواهند کرد. از سوی دیگر، اکران عمومی «ایرلندی» اسکورسیزی هم در راه است و پیش بینی می شود فیلمساز در زمان نمایش عمومی آن باز هم درباره عدم علاقه اش به محصولات کمیک استریپی صحبت کند. ایرلندی با بازی دوغول دنیای بازیگری رابرت دنیرو و آل پاچینو محصول شبکه جنجالی نتفلیکس است که 8 نوامبر روی پرده سینماها می رود و قرار است در دور بعدی مراسم اسکار سروصدا به پا کند.