آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
سیاست
۶

سخنگوی قوه قضائیه جزئیات مهم ترین پرونده های قضائی را تشریح کرد

حبس فریدون

 یازدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با اخبار مهمی از بازداشت دو قاضی، بازداشت 17 متهم در پرونده طبری، حکم پنج سال حبس برای حسین فریدون، تایید بازداشت کامیل احمدی نویسنده و پژوهشگر اجتماعی، احکام قطعی سه جاسوس و حکم بدوی اعدام یک جاسوس دیگر همراه بود.

3 جاسوس هریک به 10 سال حبس و جاسوس دیگر به اعدام محکوم شده است

احکام جاسوسان که در جلسه قبل سخنگوی قوه قضائیه به آنها اشاره گذرایی شده بود دیروز با قطعی شدن آرا، با جزئیات بیشتری در اختیار اصحاب رسانه قرار گرفت. غلامحسین اسماعیلی با بیان اینکه «احکام برخی جواسیسی که در گذشته اعلام کردم نهایی شده» گفت: آقای علی نفریه به دلیل جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی آمریکا به 10 سال حبس، محمد امین نسب برای جاسوسی برای انگلیس به 10 سال حبس، محمدعلی باباپور به دلیل جاسوسی برای آمریکا به 10 سال حبس و فرد دیگری به جرم جاسوسی برای آمریکا به اعدام محکوم شده که پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده است. وی سپس یادآور شد: یکی از سرکرده های باندهای مواد مخدر نیز که به تنهایی هزار و 62 کیلو مورفین و چهار تن تریاک حمل کرده است، به مجازات اعدام محکوم شده و پرونده برای دیوان عالی کشور ارسال شده است.

ماجرای اعترافات اکبر طبری

وی در ارتباط با پرونده اکبر طبری نیز گفت: ما در این پرونده نیز مانند سایر پرونده ها بر اساس قانون اطلاع رسانی انجام ندادیم منتها از این خلا ایجادشده برخی سوء استفاده کردند و موضوعاتی در مورد متهم یا متهمین این پرونده اعلام کردند که مورد تایید ما نیست. در همه پرونده ها از جمله این پرونده اقدامات لازم را انجام می دهیم.  17نفر را دستگیر کردیم در آینده ممکن است به عدد متهمین اضافه شود کما اینکه ممکن است کم هم بشود.

تعداد متهمان در پرونده طبری زیاد است

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه اخیرا رئیس قوه قضائیه در اظهار نظری اعلام کرده که در مبارزه با فساد، هیچ خط قرمزی نداریم، در خود قوه قضائیه با مواردی مواجه و متوجه شدیم رشوه هایی اخذ شده است که بهت آور است و از آپارتمان های 600متری گرفته تا ویلاهای چهارهزار متری در شمال که در نوع خود کم نظیر است. در این رابطه برای چند نفر پرونده تشکیل شده و این افراد در چه سطحی بودند؟ آیا مربوط به پرونده یکی از مسئولان سابق بازداشتی قوه قضائیه است؟ گفت: مربوط به همین پرونده است و در این ارتباط اموالی شناسایی شدند. عدد متهمان در این پرونده زیاد است. این موضوعات هم از سوی قوه قضائیه و هم بیرون مطرح است.

5سال حبس برای حسین فریدون

وی در ارتباط با حکم تجدید نظر حسین فریدون گفت: دادگاه تجدید نظر در ارتباط با حسین فریدون تصمیم گرفته در مورد سه نفر از متهمان این پرونده نیز تصمیم گرفته شده است. در مورد حسین فریدون هفت سال حبس به پنج سال حبس تقلیل داده شده اما مبلغ مجازات نقدی و مبلغ رشوه گرفته شده باید پرداخته شود. در مورد یک نفر از متهمان این پرونده دادگاه تجدید نظر رای تبرئه صادر کرده است. در مورد یکی از بانوان که یک سوم باقی مانده حکمش تعلیق شد.

بررسی پرونده متهمان کارگری خارج از نوبت دادگاه تجدید نظر

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر تجدید نظر در حکم کارگران بازداشت شده هفت تپه اظهار کرد: دادگاه بدوی رای داده و ظرف 20 روز حکم به دادگاه تجدید نظر ارسال می شود و این فرصت قابل اغماض نیست؛ اما می دانید که به علت کثرت پرونده زمان طولانی در نظر گرفته می شود اما در رابطه با این پرونده به محض وصول پرونده، دادگاه تجدید نظر هم خارج از نوبت اقدام خواهد کرد و هم سیاست رئیس قوه قضائیه اعمال خواهد شد. وی در پاسخ به سوالی درخصوص دادگاه تجدید نظر پرونده هفت تپه و اینکه 15نفر از کارگران احضار شده اند گفت: دستور ریاست قوه حتما اجرا می شود و دادگاه بدوی رای را داده است و ظرف 20روز باید پرونده به تجدید نظر برود.

موضوع تبادل زندانیان در شرایط تساوی قابلیت بررسی دارد

او در پاسخ به پرسشی درباره بحث تبادل زندانیان ایران و آمریکا و اینکه در دستور کار است، گفت: ما بارها گفته ایم که شرط و شروط نمی پذیریم و در شرایط مساوی و برابر حاضریم تصمیم بگیریم. در این صورت تصمیم می گیریم و موضوع تبادل زندانیان در شرایط تساوی قابلیت بررسی دارد و الان موضوعی در دستور نیست.

به شایعات دزدی از خانه نماینده مجلس رسیدگی می شود

اسماعیلی در ارتباط با سرقت از منزل یک نماینده مجلس گفت: اینکه سارق از محل سرقت چه اموالی را برده است، مال باخته اعلام می کند. بعد که دزد دستگیر شد، صحتش بررسی می شود. واقعیت امر چه بوده، نمی دانیم اما این نماینده محترم خودشان اعلام کردند چنین اقلامی در منزل من وجود نداشته است. وقتی خود مال باخته ادعایی ندارد ما چه بگوییم. بنای ما بر این است که نظر این گونه افراد را حمل بر صحت می گذاریم. اما جایی که جرمی گزارش شود و قرائنی باشد، حتما رسیدگی می کنیم تا این لحظه قرائنی که چنین مبالغی وجود داشته، در دسترس نداریم.

تایید حکم قصاص قاتل شیرمحمد علی

سخنگوی دستگاه قضا گفت: دیوان عالی کشور حکم قصاص قاتل شیرمحمد علی را -کسی که در زندان به قتل رسیده- تایید کرده است و برای اجرا به دادسرای تهران ارسال می شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش «شرق»: اتهام کامیل احمدی ارتباط با کشورهای بیگانه است

اسماعیلی در یازدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با اصحاب رسانه، در پاسخ به این پرسش خبرنگار «شرق» که «با توجه به انتشار خبر تمدید بازداشت موقت کامیل احمدی لطفا درباره دلیل بازداشت و اتهامات این فرد توضیح دهید و نهاد امنیتی که شاکی این پرونده است، کدام نهاد امنیتی است؟» توضیح داد: «برابر قانون بارها گفته ایم از بیان جزئیات پرونده افراد که در مرحله تحقیقات هستند، معذوریم، اما اصل بازداشت این فرد تایید می شود. حضور او هم به علت ارتباط با کشورهای بیگانه و موسسات وابسته به سرویس های بیگانه است».او افزود: «پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است، ان شاءلله بعد از تحقیقات و رسیدگی و نتیجه نهایی جزئیات اعلام خواهد شد. برای ما مهم نیست که متهم ازسوی کدام نهاد امنیتی تحت تعقیب قرار گرفته است، مهم این است اتهام فرد چیست و چه ادله و مدرکی برای اثبات اتهام متوجه متهم است و چه دلایلی به مرجع قضائی ارائه شده است».اسماعیلی ادامه داد: «نهاد امنیتی می تواند ضابط وزارت اطلاعات یا اطلاعات سپاه یا یک جایی از نیروی انتظامی که ضابط خاص ما است باشد یا حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه و... اما تاکید می کنم آنچه مهم است، عنوان اتهامی و دلایلی است که ارائه می شود».