آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
سیاست
۶

آینه

کیهان: دیپلماسی قدرت زیر سایه مقاومت فعال

 تا پایان سال در صورتی که مسئولان کشورمان به سمت مذاکره نروند تحریم ها و فشار حداکثری کارایی خود را به طور کامل از دست می دهد. ممکن است مقامات آمریکایی برای اینکه ابزار تحریم را از دست ندهند تا پایان سال دست به فضاسازی های تاکتیکی بزنند و اگر مسئولان کشور در این فضاسازی ها گرفتار شوند و پای ایران در این دوره به میز مذاکره باز شود، تحریم های مرده با این شوک دوباره زنده می شوند و تقابل آمریکایی ها با جمهوری اسلامی ایران تکرار خواهد شد و به قول معروف روز از نو روزی از نو؟! همان گونه که با برجام چنین شد!  جنگ اراده ها بین واشنگتن و تهران حالا حالاها همچنان ادامه خواهد داشت اما اولا به شرطی اراده ما نمی شکند که مواظب و مراقب باشیم که نفوذی های جریان غرب گرا در رسانه ها و دولت برای ملت دوگانه های دروغین جدیدی فضاسازی نکنند و مسئولان دیپلماسی کشور نیز مجددا دچار تغییر محاسباتی نشوند! ثانیا مقاومت فعال به ریل دیپلماسی انفعال برنگردد، چراکه تا زمانی که دولت برجام را اجرا می کرد، ترامپ گزینه نظامی را هم چاشنی سخنان خودش می کرد، اما پس از به کارگیری راهبرد مقاومت فعال و سرنگونی پهپاد آمریکایی، تهدید نظامی آمریکایی ها اعتبار خودش را از دست داد و ترامپ نیز جرات نکرد امسال در سازمان ملل از گزینه نظامی سخن بگوید! 

دنیای اقتصاد: لیست انتظار فرود قیمت مسکن

تغییرات کاهشی قیمت مسکن در تهران الگوی تازه به خود گرفته که بیانگر پیامد «جهش متفاوت» قیمت ها طی دو سال اخیر است. شهریور امسال برای دومین ماه پیاپی، تورم ماهانه مسکن در تهران منفی شد. در این میان -مطابق اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن- متوسط قیمت آپارتمان های منطقه یک (گران ترین منطقه پایتخت) با بیشترین کاهش نسبت به سایر مناطق مواجه شد. کاهش قیمت واحدهای مسکونی در منطقه پنج نیز قابل توجه است. ماه گذشته در پنج منطقه اول تهران، تورم منفی برای املاک مسکونی رقم خورد؛ در حالی که در عمده مناطق جنوبی، قیمت آپارتمان ها به طور میانگین 5 درصد افزایش یافت. وضعیت موجود نشان می دهد مناطقی از بازار مسکن که طی سال های 96 و 97 و همچنین بهار امسال، با بیشترین رشد قیمت مواجه بودند، هم اکنون -دوران پساجهش- در لیست انتظار برای کاهش قیمت قرار دارند. مناطق واقع در شمال و شمال غرب شهر تهران در این لیست هستند. اختلاف منطقه ای سرعت رشد قیمت در دو سال گذشته در تهران باعث شد رابطه متعارف بین ارزش فروش واحدهای مسکونی در شمال و جنوب شهر به هم بخورد. احیای این رابطه در دو سناریو قابل تحقق است. 

اعتماد: پدیده گرتا نونبرگ

سعید عابدپور: سخنرانی توفانی نوجوان شانزده ساله سوئدی، گرتا نونبرگ هفته گذشته در نشست امسال محیط زیست سازمان ملل موجی از تحسین جهانیان را برانگیخته است. او می خواهد نماینده انقلابی رسانه فوق صنعتی و سبز باشد و ایجاد پدیده گرتا، در راستای جهانی سازی و برصدرنشینی شبکه اجتماعی او است. اینگمار در مصاحبه با خبرنگار انگلیسی دومینیک گرین اظهار کرد با مادر گرتا که خواننده اپرا و هنرپیشه است، سال گذشته آشنا شده و مادر گرتا شش ماه پیش از اینکه گرتا فعالیت خود را آغاز کند، یکی از سخنرانان نشستی تحت عنوان «مجلس آب و هوا» بود. به نظر می رسد گرتا محصول فکر مشترک مادرش و اینگمار بود تا چهره معصوم نوجوانی را برای تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی جهان درباره بحران محیط زیست خلق کنند. طبیعتا دختری نوجوان نمی توانسته به صورت اتفاقی مطرح شود و باید جریان رسانه ای قوی در کار می بود تا صدای امثال گرتا شنیده شود؛ ضمن اینکه به نظر می رسد سخنان گرتا در نشست سازمان ملل بسیار خوب بیان شده و او توانسته احساسات بسیاری را در جهان به گوش جهانیان از فاجعه و بحران محیط زیستی برساند. ولی همچنین باید به نقش اینگمار رنتزهوگ و سایر شرکت هایی واقف بود که برای رقابت تجاری در بخش شبکه های اجتماعی و اینترنت از پدیده گرتا استفاده می کنند. هدف تسخیر بیشتر فضای اینترنتی و جذب میلیون ها مخاطب است.