آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
جهان
۷

رویداد

تداوم اعتصاب معلمان اردنی

معلمان اردنی روز گذشته برخلاف دستور وزارت آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس ، به اعتصاب خود ادامه دادند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، وزارت آموزش و پرورش اردن تهدید کرده بود در صورتی که هریک از معلمان از تدریس ممانعت کند، مقررات سیستم خدمت مدنی اجرائی می شود و فورا برای تامین معلم جایگزین، عمل خواهد شد. تداوم اعتصاب معلمان با وجود صدور حکم قضائی مبنی بر پایان و توقف آن و تصمیم دولت برای افزایش سهمیه کمک هزینه به معلمان صورت می گیرد. سندیکای معلمان اعلام کرده است میزان کمک هزینه های مطرح شده از سوی دولت 10 درصد کمتر از میزان مدنظر است. معلمان اردنی در هشتم سپتامبر اعتصاب سراسری خود را آغاز کردند و در آن خواستار افزایش کمک هزینه 50درصدی تصویب شده برای معلمان شدند.

بازنویسی قانون اساسی سوریه

روزنامه فایننشال تایمز انگلیس گزارشی را درباره موفقیت تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه منتشر کرد. این روزنامه نوشت: تشکیل این کمیته به منزله بزرگ ترین دستاورد برای گی یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل به سوریه، از زمان توافق کشورهای عضو برای ازسرگیری مذاکرات در سال 2015 است. تحلیلگران و دیپلمات ها هشدار داده اند که دشواری در رسیدن به این مرحله، به شکننده بودن مذاکرات منجر می شود. کمیته ای که متشکل از 50 عضو از دولت سوریه و 50 عضو از مخالفان و 50 عضو از جامعه مدنی است، با ماموریت سختی درباره نوشتن قوانین کشوری ازهم پاشیده روبه رو خواهد شد.  سازمان ملل می گوید این یک طرح اصلاح قانون اساسی است. از سوی دیگر، صباح حلاق، فعال مقیم لبنان که عضو مستقل این کمیته است، گفت: قانون اساسی جدید احتمالا قوانین حقوق بشر را درباره زنان و گروه های دینی و نژادی مختلف تدوین می کند؛ اما اولین چیزی که باید آن را بررسی کنیم، نام کشورمان است. اگر سوریه به «جمهوری عربی» نام گذاری شود، در این صورت قومیت های دیگر نادیده گرفته می شوند.

آزادی تعدادی از معترضان مصری

سازمان های حقوق بشری مصر اعلام کردند نیروهای امنیتی این کشور ده ها نفر از کسانی را که در جریان تظاهرات 20 و 27 سپتامبر بدون هیچ گونه اتهامی بازداشت شده بودند، آزاد کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیاالیوم، کمیساریای حقوق بشر و آزادی مصر اعلام کرد مقامات امنیتی مصر ده ها نفر از تظاهرکنندگان بازداشت شده در استان های اسکندریه، الدقهلیه و غربیه را آزاد کردند. مرکز حقوق اقتصادی و اجتماعی مصر نیز از آزادی تظاهرکنندگان بازداشت شده در استان های سوئز، بحیره، قاهره و الجیزه خبر داد.پیش از این مراکز حقوق بشری مصر اعلام کرده بودند به دنبال تظاهرات مصری ها با هدف مطالبه برای برکناری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، نیروهای امنیتی حدود دو هزار نفر را بازداشت کرده اند. دادستانی مصر نیز چند روز پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد تحقیقات از حدود هزار به اتهام تحریک برای برگزاری تظاهرات در این کشور ادامه دارد. سازمان عفو بین الملل هم با صدور بیانیه ای از بازداشت صد معترض مصری انتقاد کرده و خواستار آزادی آنها شد. مخالفان سیسی در روزهایی در ماه سپتامبر دست به تظاهرات زده و خواستار برکناری او شدند و هم زمان با آنها، حامیان رئیس جمهوری نیز برای اعلام حمایت از وی تظاهرات کردند.

اقدامات تحریک آمیز  کره جنوبی

کره جنوبی روز گذشته دو اقدام جنجالی در راستای تحریک خشم کره شمالی و ژاپن انجام داد؛ نخست آنکه برای اولین بار در یک مراسم رژه رسمی از جنگنده های اف-35 خود رونمایی کرد و در اقدام دیگرش جنگنده های خود را بر فراز جزایر محل مناقشه با ژاپن به پرواز درآورد. به گزارش ایسنا، برای نخستین بار کره جنوبی اقدام به نمایش چندین فروند از جنگنده های اف-35 ساخت آمریکای ارتش خود در مراسم ویژه مربوط به روز نیروهای مسلح این کشور کرد. این اقدام سئول در نمایش این جنگنده ها می تواند خشم پیونگ یانگ را در پی داشته باشد.

آزمایش موفقیت آمیز جدیدترین موشک بالستیک روسیه

وزارت دفاع روسیه در صفحه توییتر خود تصاویری از پرتاب آموزشی نظامی موفقیت آمیز جدیدترین موشک بالستیک قاره پیمای «توپول ام» را از پایگاه فضایی «پلستسک» به اشتراک گذاشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع روسیه گفت: این موشک بالستیک قاره پیمای «توپول ام» از پایگاه فضایی «پلستسک» واقع در شهرکی به نام «میرنی» در استان «آرخانگلسک» در حدود 800 کیلومتری شمال مسکو پرتاب شد. این موشک توانست یک کلاهک ساختگی را به نقطه تعیین شده در شبه جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه برساند. این پرتاب با هدف تایید عملکرد پروازی سیستم موشک «توپول ام» انجام شد. «توپول ام» سیستم موشکی بالستیک قاره پیمایی است که اولین بار در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 میلادی پس از فروپاشی جماهیر شوروی ساخته شد.