آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
هنر
۱۰

در افتتاحیه جشنواره فیلم خورشید

عیاری: «آبادانی ها» یکی از مهجورترین فیلم های تاریخ است

افتتاحیه هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید عصر دوشنبه، هشتم مهر، با حضور اهالی هنر، اصحاب رسانه و علاقه مندان در خانه هنرمندان برگزار شد.

کیانوش عیاری (فیلم ساز)، علی ربیعی (سخنگوی دولت)، علی دهکردی، پرواز همای (مشاور هنری جشنواره) مهدی یارمحمدی (دبیر جشنواره) و جمعی از مدیران شهری از جمله چهره های حاضر در این مراسم بودند.

در ابتدای این مراسم پرواز همای گفت: من به عنوان مشاور هنری این دوره از جشنواره بسیار خشنودم که در خدمت شما هستم. به پاس سال ها تلاش، هنر و آموزش این جشنواره را معطر می کنیم به نام استاد بزرگ کیانوش عیاری، کارگردان مطرح سینمای ایران، با بزرگ داشتی که برای ایشان تدارک دیده ایم.

علی ربیعی نیز با حضور روی صحنه گفت: خوشحالم که در جمع استادان گران قدر و طالبان هنر و کنشگران عرصه سینما هستم، ظاهرا من سیاست مدار هستم ولی شبی یک فیلم نبینم نمی خوابم. با سینما رشد کردم و آرزوهایم را در این حوزه پیدا کردم.

او ادامه داد: سینما بخش جدایی ناپذیر نسل های مختلف بوده است، سینما آرامش بخش بوده و مردم با این حوزه خاطرات خوب و تلخ بسیاری دارند. در این مراسم حضور پیدا کردم تا به رسم ادب از آقای عیاری که سینمایش بسیار آموزنده و جریان ساز بوده است، تقدیر کنم، آقای عیاری با آثار خود از جمله «خانه پدری» و «آن سوی آتش» برای نسل های مختلف خاطره ساز و آموزش دهنده بودند.

او در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: از تمامی فیلم سازان باتجربه و جوانی که در جامعه با آثارشان تاثیر گذاشتند، قدردان هستم. وقتی به موضوع جشنواره فکر کردم دیدم که به راستی زندگی ما چیزی جز تعامل با طبیعت نیست و اگر این برخورد سامان دهی شود و مخرب نباشد، زندگی بسیار زیبا و راحتی خواهیم داشت. ما به جز چالش با طبیعت و تعامل با انسان های دیگر کاری در طول روز نمی کنیم و اگر این رابطه ها تنظیم شود، حالمان خوب می شود.

او ادامه داد: کاری که در قالب سینما و هنر می تواند صورت بگیرد، به بهترشدن این رابطه کمک می کند. من در رشته جامعه شناسی ارتباط تحصیل کردم و مردم همواره با حکایات زندگی کردند، حکایات روایتی از تلاش ها، غم ها و شادی هاست و همه ما با اینها زندگی کردیم. بچه های ما در این دوره بیش از همیشه به هنر و به طور خاص سینما نیاز دارند. سینما بسیار موثر است و نازل ترین بخش آن شاید سرگرمی باشد. اصلا از اقتصاد سینما خوشم نمی آید؛ درست است که وجود دارد، اما این حوزه را تقلیل می دهد.

بخش دیگری از این مراسم به تقدیر از کیانوش عیاری اختصاص داشت. او با اشاره به سختی های برگزاری جشنواره مستقلی چون جشنواره فیلم مستقل خورشید، با تقدیر از نمایش فیلم «آبادانی ها» در این رویداد گفت: من کاملا هم فیلم ساز مستقلی نیستم و تعدادی سریال و فیلم ساختم که در این جرگه قرار نمی گیرد، اما فیلم «آبادانی ها» می تواند در چنین دسته بندی قرار بگیرد. این فیلم بسیار مهجور است و تنها چند هزار نفر این فیلم را دیدند و متاسفانه هرگز امکان اکران منصفانه نداشته است. می گویند انسان همواره بیشترین آسیب را از جایی می خورد که به آن علاقه دارد و برای من هم همین طور است و از سینما که بیشترین علاقه را به آن دارم، آسیب دیده ام.

سپس با حضور چهره های حاضر در مراسم از کیانوش عیاری به پاس سال ها فعالیت در حوزه سینما تقدیر به عمل آمد و او با حضور روی صحنه گفت: آقای ربیعی به نکاتی اشاره کردند که برای من جذاب بود و در جهت تکمیل آن بگویم وقتی با کسی احوال پرسی می کنم و می گوید حالت خوب است، خیلی طلبکارانه می گویم که حال شما خوب است؟ گمان می کنم که این روزها حال هیچ کس خوب نیست. گفته شد فیلم «آبادانی ها» 28 سال پیش ساخته شد، اما فکر می کنم که در تعداد تماشاگرانش اغراق کردم و فکر نمی کنم با تعدادی که امروز فیلم را می بینند به هفت هزار نفر هم برسد. «آبادانی ها» یکی از مهجورترین فیلم های تاریخ است که فیلمی ضدجنگ نیست و خواهش می کنم که بی طرفانه فیلم را ببینید.

عیاری همچنین درباره جشنواره فیلم مستقل خورشید گفت: برای من خیلی جذاب است که یک جشنواره با این ویژگی ها متولد می شود و هفت سال بدون هیچ کمکی ادامه پیدا می کند، در ایران آن قدر جشنواره ها زیاد است که آدم خنده اش می گیرد اما این عین دموکراسی است و اشکالی ندارد؛ ما حق انتخاب داریم که بدانیم انگیزه جشنواره ها چیست و چه رویکردی خواهند داشت. جشنواره خورشید یکی از ارزشمندترین جشنواره ها در این حوزه است و به تمامی دست اندرکاران جشنواره بسیار خسته نباشید می گویم.

در ادامه مراسم سیدمجتبی علوی مقدم، سرپرست شرکت بازآفرینی ایران، روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت: هر جا علم و عمل با هنر آمیخته شود، تاثیر بسیار زیادی دارد و خوشحالم از اینکه جشنواره امسال به بازآفرینی می پردازد و امیدوارم بتوانیم با هنر سینما مسائل جامعه را به درستی پیش ببریم.

او ادامه داد: هر جایی که ما از انسان و طبیعت و آفریده های خداوند متعال عبور کردیم و خواسته های خود را منشا قرار دادیم، نظم طبیعت به هم خورد.

 امروز هم این اتفاق در مناطق مسکونی شهری افتاد و به دلیل اینکه برنامه مدونی نداشتیم و به موضوعات اجتماعی توجه نداشتیم، ضرر کردیم. امروز اداره کل راه و شهرسازی به خواست و نیاز مردم در مناطق مسکونی توجه دارد و قطعا هنرمندان می توانند به غنای کار و تاثیر آن بر جامعه کمک به سزایی داشته باشند و امیدوارم این ارتباط عمیق را در خدمت ارتقای جامعه ادامه دهیم و نقطه عطف این اتفاق تفاهم نامه ای است که امروز امضا خواهد شد؛ چون هر کاری با آموزش تاثیر بیشتری دارد.

سپس با حضور علی ربیعی و مدیران شهری تفاهم نامه آموزشی و پژوهشی بازآفرینی شهری به امضا رسید و نمایش فیلم سینمایی «آبادانی ها» پایان بخش این مراسم بود.

هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید تا یازدهم مهر در خانه هنرمندان ایران در حال برگزاری است.