آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

فیلم کوتاه «تتو» به اسکار 2020 معرفی شد

فیلم کوتاه «تتو»، به کارگردانی فرهاد دلارام و تهیه کنندگی دنا رسام، با کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره تیرانای آلبانی، برای رقابت در جوایز آکادمی اسکار 2020 معرفی شد.«تتو» به عنوان هفتمین فیلم کارگردان و اولین تجربه تهیه کننده اش، پیش از این برنده خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه بخش نسل جشنواره برلین و بهترین فیلم کوتاه جشنواره موتوون کرواسی شده و در جشنواره های معتبری مانند ملبورن و ریندنس حضور داشته است.این دومین فیلم کوتاه ایرانی است که برای جوایز اسکار 2020 به آکادمی معرفی می شود. چندی قبل فیلم «بچه خور»، به کارگردانی محمد کارت نیز با کسب جایزه جشنواره اودنسه دانمارک، به عنوان اولین نماینده فیلم کوتاه ایران به اسکار معرفی شده بود.اعضای بخش فیلم کوتاه آکادمی اسکار، از میان فیلم های معرفی شده، 10 فیلم را انتخاب کرده و فهرست آن را در اوایل ماه دسامبر هر سال اعلام می کنند. از میان این 10 فیلم، پنج فیلم به عنوان نامزدهای اسکار 2020 انتخاب خواهند شد.عوامل سازنده فیلم «تتو» عبارتند از: کارگردان: فرهاد دلارام، تهیه کننده: دنا رسام، فیلم نامه: فرهاد دلارام (بر اساس داستانی از دنا رسام)، بازیگران: بهدخت ولیان، آناهیتا اقبال نژاد، علیرضا ثانی فر، مجتبی فلاحی، پوریا شکیبایی، محسن رومی و زهرا میرزایی، مدیر فیلم برداری: محمدرضا جهان پناه، تدوین: میثم مویینی، صداگذار: امیرحسین قاسمی، طراح صحنه و لباس: علی پویا قاسمی، صدابرداران: سعید و فرزین زند، چهره پردازی: امیر ترابی، عکاس: محمد معصومی و مدیر تولید: دیائکو خاکی.

عبدی پور «موسی» را با فرخ نژاد می سازد

عبدی پور در آستانه کارگردانی چهارمین فیلم بلند سینمایی خود که به تهیه کنندگی حمید فرخ نژاد و با حمایت بنیاد سینمایی فارابی ساخته می شود، گفت: «موسی» پشت پرده زندگی آدم هایی است که در هر دادگاهی پا بگذارند، مجرم و محکوم نام می گیرند. فیلم از آن سوی دریچه دادگاه، آنها را معیار می گیرد و حالا به کشف رویدادها و لایه های قصه و کشمکش هایش می رود و این تقابل کف و نوک هرم قدرت و زندگی اجتماعی است...او درباره تجربه متفاوتی که این بار در ساخت یک فیلم با هویت بومی رقم می زند، گفت: باز هم بوشهر و این بار کمی جهان غریب تری از آدم های دیده نشده تر، مستمسک ساخت جهان قصه فیلم شده است.کارگردان فیلم های «تنهای تنهای تنها»، «پاپ» و «تیک آف» درباره اینکه استفاده از ظرفیت های بومی چقدر می تواند حرکت به سمت ارتقای سینمای ملی را سرعت ببخشد، گفت: این یک واقعیت است، اما از نگاه من این آسیب شناسی ها باید توسط کارشناسان و متولیان صورت بگیرد. ضمن آنکه صرفا این گونه نیست که کار من از دلواپسی بابت چنین گزاره ای جامعه شناسانه یا هویت مدارانه منتج شود. قضیه برای من خیلی ساده تر است؛ بوشهر جهان قصه های من است، پس فیلم هایم را آنجا می سازم.کارگردان «موسی» درباره استفاده از عوامل و بازیگران اهل بوشهر در فیلم تازه اش گفت: بیشتر بازیگرها بومی هستند، کمااینکه تا به حال در معدل کلی فیلم هایم این چنین بوده است، اما غیر از حمید فرخ نژاد، بازیگر شناخته شده دیگری هم جزء تیممان هست.این کارگردان با اشاره به اینکه چهارمین فیلم سینمایی اش در شیب استارت تولید قرار دارد، گفت: برای نگارش هیچ کدام از فیلم نامه هایم این قدر زمان صرف نکردم، ضمن اینکه این بار خوش شانسی برخورداری از هم فکری حمید فرخ نژاد را هم داشتم و به همین سبب دلم می خواهد بگویم به طرز اغراق آمیزی وابسته و علاقه مند به نتیجه کار هستم.بنا بر این گزارش، بنیاد سینمایی فارابی در تولیدات امسال خود به جز توجه به ارزش های محتوایی و مضمونی، نگاهی ویژه به فیلم سازی در جغرافیای پهناور ایران داشته و حمایت از آثاری مانند «لیپار» در استان سیستان وبلوچستان، «مهران» در استان یزد و «موسی» در استان بوشهر، نشئت گرفته از این دغدغه است.

ترانه علیدوستی با «اورکا» به سینما برمی گردد

ترانه علیدوستی پس از سه سال، با بازی در فیلم سینمایی «اورکا»، به کارگردانی سحر مصیبی به سینما بازمی گردد.«اورکا» به تهیه کنندگی طهورا ابوالقاسمی و نویسندگی طلا معتضدی این روزها وارد مرحله پیش تولید شده است. فیلم برداری این فیلم به زودی با نهایی شدن اسامی تمام بازیگران و عوامل آغاز خواهد شد.علیدوستی 36 ساله آخرین بار در 1395 فیلم برنده اسکار «فروشنده»، به کارگردانی اصغر فرهادی را روی پرده سینماها داشت.

«اورکا» اولین فیلم بلند داستانی مصیبی است. او کارگردان مستند «صفر تا سکو» درباره زندگی خواهران منصوریان، سه خواهر ورزشکار است که به تازگی جایزه بهترین فیلم اول جشنواره فیلم ریندنس را دریافت کرد.