آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: دفاع زنان کابینه از آقای نخست وزیر

 چالش بی بی سی و مجری برنامه صبحانه این شبکه خبری همچنان ادامه دارد. گاردین در تیتر یک متوجه این موضوع است و در گزارشی مفصل خبر می دهد تونی هال، سردبیر این برنامه، از تعلیق ناگا مانچتی کوتاه آمده است. چالش برنامه صبحانه چندی پیش و بعد از اظهارات نژادپرستانه ترامپ درباره چهار نماینده زن دموکرات پیش آمد. ناگا مانچتی، مجری برنامه صبحانه بی بی سی، تصمیم می گیرد روی آنتن زنده، این اظهارات را نقد کند و به طور خاص به جمله «برو خانه» که ترامپ خطاب به این نماینده ها گفته بود، بپردازد. اما سردبیر برنامه از او می خواهد این جملات را نگوید. خانم مانچتی سرپیچی می کند. تونی هال تصمیم می گیرد مانچتی را تعلیق کند. گاردین در این گزارش می نویسد فشارهای داخلی و خارجی مانع از اجرای دستور تونی هال شده است. بی بی سی نه تنها به سانسور متهم شد که اتفاقات پیش آمده این شائبه را به وجود آورده این بنگاه خبری به طور خاص محتوای مرتبط با موضوعات نژادپرستانه را سانسور می کند. این روزنامه در عکس یک خانم رنه زل وگر، بازیگر سینما را در مراسم اکران اول فیلم «جودی» به تصویر کشیده است. اکران این فیلم در سینماها آغاز شده است. گزارش دیگر در صفحه یک گاردین درباره دفاع وزرای زن از بوریس جانسون است. نخست وزیر انگلیس از سوی یکی از روزنامه نگاران به رفتارهای توهین آمیز و آزاردهنده جنسی در یکی از میهمانی های شام در سال 1999 متهم شده است. نیکی مورگان وزیر فرهنگ انگلیس و ایستر مک وی از دیگر اعضای کابینه به صراحت گفته اند این حرف ها واقعیت ندارد. 

نکته: بعد از مدت ها حرفی از برگزیت در صفحه یک گاردین نیست.

 

نشنال: 290 زندانی یمنی از زندان آزاد شدند

 بالاخره مراسم رسمی خاک سپاری ژاک شیراک، رئیس جمهور سال های نه چندان دور فرانسه برگزار شد. روزنامه نشنال در عکس یک به این مراسم اشاره می کند؛ مکرون، رئیس جمهور حال حاضر فرانسه، برای ادای احترام بالای تابوت شیراک ایستاده است. جسد شیراک برای وداع آخر به یکی از موزه های پاریس انتقال داده شد تا هم شهروندان عادی فرصتی برای وداع داشته باشند و هم مراسم رسمی این سیاست مدار کهنه کار فرانسوی برگزار شود. شیراک چندی پیش در 86 سالگی در پاریس درگذشت. روزنامه نشنال امارات در تیتر یک از امیدواری به صلح یمن خبر می دهد. در گزارش نشنال آمده حوثی های یمن 290 شهروند زندانی را از زندان آزاد کرده اند. این اقدام حوثی ها باعث امیدواری نماینده های سازمان ملل در امور یمن شده است. فرانز روچنستین، یکی از نماینده های سازمان ملل، در امور یمن گفته این اقدام حوثی ها در ادامه توافق صلحی است که سال گذشته در استکهلم صورت گرفت. او از این اتفاق ابراز خوشحالی کرده و گفته آزادی شهروندان یمنی حتما گام مثبتی برای کاهش درگیری های داخلی در این کشور است. نشنال در گزارشی دیگر در صفحه یک خبر می دهد عبور و مرور مینی بوس ها در دوبی شاید ممنوع شود. تصادفی که به تازگی در یکی از خیابان های این شهر رخ داده، باعث شده هشت کارگر جان خود را از دست بدهند. یک مینی بوس نقش اول این اتفاق مرگ بار را به عهده داشته است. 

نکته: خبرهای داخلی امارات در صفحه یک نشنال کم ر نگ تر از همیشه است.

 

یواس ای تودی: توفان زمستانی در کمین غرب آمریکا

  علامت هشتگ و رنگ قرمز کلمات «من هم» در تیتر یک روزنامه یواس ای تودی به کمپین پر سر و صدا و جنجالی که چندی پیش در آمریکا راه اندازی شد، اشاره می کند؛ کمپینی که از زنان می خواست سکوت نکنند و از تجربه های آزاردهنده اغلب جنسی در برخورد با مردان سلبریتی بگویند. این کمپین دو سال پیش در آمریکا راه افتاد. در دو سالگی این موضوع روزنامه یواس ای تودی می خواهد بداند مسیر کمپین «من هم» به چه شکل طی شده و تا امروز چه دستاوردی داشته است. در گزارش این روزنامه می خوانیم کمپین «من هم» در ابتدای کار سر و صدای زیادی راه انداخت و پرونده های بسیاری را در این زمینه گشود، شهروندان عادی را نسبت به موضوع حساس و آگاه کرد، آنها را به خیابان کشید و... اما بعد از دو سال این کمپین هنوز موفق نشده قانونی را برای جلوگیری از گسترش این رفتارها به تصویب برساند. در گزارش به این موضوع هم اشاره شده که کمپین «من هم» به رئیس جمهور و قاضی دیوان عالی هم اتهاماتی وارد کرد، اما موفق نشد جایگاه آنها را در عرصه سیاسی آمریکا سست کند. یواس ای تودی در عکس یک تصویری از نخستین حضور خیابانی هواداران کمپین «من هم» منتشر کرده است. مطلب دیگر در صفحه یک این روزنامه آمریکایی درباره بروز یک جبهه سرد و برفی در غرب آمریکا است. با اینکه تازه یک هفته از پایان تابستان گذشته، اما به نظر می رسد اهالی غرب باید چشم انتظار زمستان زودرس باشند. کارشناسان آب و هوا پیش بینی کرده اند بارش برف و کاهش دما در کمین ساکنان غرب است. 

نکته: صفحه یک یواس ای تودی پر از عکس و طرح است.

 

الشرق الاوسط: بازگشایی گذرگاه تجاری میان دمشق و بغداد

 صفحه یک روزنامه سعودی الشرق الاوسط با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری الجزایر آغاز می شود؛ رقابتی که نسبت به دیگر انتخابات ریاست جمهوری گذشته این کشور یک تفاوت عمده دارد؛ بوتفلیقه، مرد همیشه حاضر در صحنه، در آن غایب است. اعتراضات ماه فوریه الجزایری ها باعث شد بوتفلیقه از نامزدی پنج باره کناره گیری کند. کار به همین جا ختم نشد. ادامه اعتراضات باعث شد شهروندان الجزایری هشدار دهند نه تنها بوتفلیقه باید از ریاست جمهوری کناره گیری کند که هیچ کدام از کادر او نباید در انتخابات حضور داشته باشند. با اینکه این اعتراضات کمابیش در الجزایر ادامه دارد، اما الشرق الاوسط در گزارش خود تاکید کرده اتفاقا از افراد حاضر در حلقه بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری جدید شرکت دارند و این برای الجزایری ها نگران کننده است. انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در روز 21 دسامبر برگزار خواهد شد. تیتر یک روزنامه الشرق الاوسط درباره بازگشایی گذرگاه تجاری دمشق - بغداد با نظارت روسیه و ایران است. این گذرگاه مهم و استراتژیک که از بوکمال سوریه تا قائم عراق ادامه دارد، به مدت پنج سال بسته بود. جنگ داخلی سوریه و مبارزه با داعش باعث مسدودشدن این گذرگاه شده بود. عکسی از بخش عراقی این گذرگاه در صفحه یک روزنامه الشرق الاوسط دیده می شود. این روزنامه در صفحه یک به مراسم خاک سپاری رسمی شیراک در فرانسه اشاره کرده است.

نکته: خبری از یمن در صفحه یک الشرق الاوسط به چشم نمی خورد.