آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
ورزش
۱۴

نگاهی به اتفاقات مشابه بازی استقلال - گل ریحان

«برق رفت»؛ نماینده قم شاکی شد

سپهر خرمی

عصر دوشنبه دیدار تیم های گل ریحان و استقلال تهران که در ورزشگاه انقلاب کرج برگزار می شد، در پایان 120 دقیقه با برتری 3 بر یک شاگردان استراماچونی همراه شد تا این تیم به مرحله بعدی جام حذفی صعود کند. این دیدار جدای از پنالتی ای که تبریزی از دست داد، حواشی دیگری نیز داشت؛ قطع شدن برق ورزشگاه انقلاب کرج اتفاقی بود که بسیاری درباره آن نوشتند که پیش چشمان استراماچونی آبروریزی تاریخی رخ داده؛ هرچند این اتفاق نیز بارها و بارها در پیشرفته ترین کشورهای دنیا رخ داده است؛ در فوتبال ایران در سالیان اخیر بیش از حد عرف فوتبال دنیا تکرار شده است. هرچند بعد از گذشت 30 دقیقه برق ورزشگاه آمد و فوتبال از سر گرفته شد، اما یک بار دیگر ثابت شد که وقفه بیش از یک ماه توسط سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برای مجهزکردن استادیوم ها شعاری بیش نبوده است. البته رفتن برق در دیدارهای جام حذفی و لیگ برتر در سالیان قبل بارها رخ داده که برخلاف تقابل روز دوشنبه جنجال زیادی آفرید.

پرسپولیس - صبا؛ «کام بک بزرگ» با لطف قطع برق!

سوم اردیبهشت 1389؛ پرسپولیس با هدایت علی دایی شانسی برای قهرمانی در لیگ برتر نداشت، به همین دلیل عزمش را جزم کرده بود تا با قهرمانی در جام حذفی بتواند سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. پرسپولیس با غلبه بر رقبای خود به صبای قم در نیمه نهایی این جام رسید. امتیاز میزبانی برای پرسپولیس بود؛ اما تلاش دو تیم در پایان 120 دقیقه حاصلی جز تساوی بدون گل نداشت، به این خاطر ضربات پنالتی سرنوشت فینالیست جام حذفی را مشخص می کرد. حوار ملامحمد، هافبک خلاق عراقی پرسپولیس، پشت توپ قرار گرفت اما در کمال شگفتی توپ را به بیرون زد تا صبایی ها روی نیمکت غرق در شادی شوند. بعد از این ضربه بود که پروژکتورهای ورزشگاه آزادی به صورت یکپارچه خاموش شد. هرچند بعد از 10 دقیقه پروژکتورها روشن شد و خلل زیادی در تغییر روند پنالتی ها به وجود نیاورد، چراکه صبایی ها دو پنالتی بعدی شان را بعد از روشن شدن ورزشگاه گل کردند و همین طور پرسپولیسی ها نیز پنالتی های خود را گل می کردند. در پنالتی های تکی بود که صبایی ها با ازدست دادن پنالتی خود بازی را باختند. هرچند بازگشت روحیه پرسپولیس بعد از این وقفه طولانی، قابل کتمان نیست؛ اما علل قطع برق این دیدار هنوز هم جای ابهام و سوال دارد؛ در ابتدا عنوان شد که برق ورزشگاه آزادی رفته اما بعد از بازبینی فیلم مشخص شد که برق ورزشگاه وصل و چراغ ها روشن است و فقط پروژکتورهای ورزشگاه خاموش شده است. گزارشگر بازی علت این اتفاق نادر را این گونه اعلام کرد: «شوک برق و قطع  آن سبب شد تا پروژکتورها برای دقایقی خاموش شوند و این مشکل نه از ورزشگاه که از برق منطقه 22 تهران بوده و قطعی برق در این بخش از تهران، سراسری بوده است». ضیا آذری، مدیر مجموعه ورزشگاه آزادی، سعی کرد علت رفتن برق را موضوعی عادی جلوه دهد: «لحظه ای برق رفت و برگشت؛ اما چون لامپ های پروژکتورها گازی هستند، برای بازگشت به حالت عادی باید ابتدا خنک می شدند. همین سبب شد تا ما 10 دقیقه ای نور نداشته باشیم». برای ازبین رفتن هر سوء تفاهمی بیانیه شرکت توزیع برق منطقه ای استان تهران منتشر شد و همه چیز را به هم ریخت. در این بیانیه آمده بود: «وجود اختلالات در شبکه داخلی استادیوم آزادی منجر به قطع برق این ورزشگاه  شده است»؛ اما کربکندی، سرمربی وقت صبا که تیمش بازنده بازی بود، گفت: «باختیم و اگر چیزی بگویم، برای خیلی ها قابل هضم نیست، اما من می گویم اگر برق رفته چرا فقط پروژکتورها خاموش شدند. چرا سکوها برق داشتند؟ چرا رختکن ها برقشان قطع نشد؟ مگر نمی گوییم قطع برق سراسری بوده، پس باید تاریکی مطلق رخ می داد. ما فقط می خواهیم پاسخ این ابهاممان داده شود». هرچند این موضوع در آن سال به مجلس شورای اسلامی هم کشیده شد و نماینده قم سعی کرد درباره این موضوع تحقیق شود؛ اما بعد از گذشت تقریبا 9 سال مشخص نشد چه کسی برق پروژکتورها را قطع کرد!

پرسپولیس - ملوان؛ برق رفت نتیجه تغییر نکرد

25 مرداد 92؛ پرسپولیس میزبان ملوان انزلی بود که این دیدار با یک گل به سود پرسپولیس در جریان بود که در دقیقه 78 مسابقه، برق ورزشگاه آزادی به طورکامل قطع شد و بازیکنان در میانه میدان و در تاریکی ایستادند و تماشاگران با موبایل های خود سعی کردند نوری در ورزشگاه آزادی ایجاد کنند. پس از رفتن برق از قسمت روبه روی جایگاه و ضلع جنوبی ورزشگاه دود غلیظی خارج و باعث شد این فکر به وجود بیاید که مشکلی در برق آن قسمت ایجاد شده است. وصل شدن برق ورزشگاه تغییری در نتیجه ایجاد نکرد.

ذوب آهن - الوصل؛ «قطع شدن برق فولادشهر در دیداری آسیایی»

این دیدار از سری رقابت های لیگ قهرمانان 2019 برگزار می شد که در اتفاقی نادر (در لیگ قهرمانان آسیا) برق ورزشگاه در فولادشهر رفت تا برای دقایقی این دیدار متوقف شود. ذوب آهن با یک گل از حریف پیش بود که بعد از آمدن برق، یک بار دیگر دروازه حریف اماراتی را باز کرد تا در نهایت با حساب دو بر صفر از سد الوصل عبور کند و صدرنشین گروه خود شود.