آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
دیپلماسی
۱۵

در دیدار روسای جمهور ایران و روسیه مطرح شد

مسکو همه تلاش خود را برای برجام می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه  عصر سه شنبه در ایروان، پایتخت ارمنستان دیدار و درباره مهم ترین مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کردند. 

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد، به موضوعات برجام و توافق هسته ای و همچنین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز و ابتکار صلح هرمز پرداختند.

روحانی در این دیدار برجام را  به عنوان الگوی کارآمدی از موفقیت دیپلماسی چندجانبه برای حل وفصل مسائل بین المللی دانست و تاکید کرد: موفقیت این توافق مستلزم اجرای کامل تعهدات متقابل از سوی همه امضاکنندگان آن و حمایت همه کشورها از اجرای مفاد آن است. رئیس جمهور تصریح کرد که ایران از امضاکنندگان توافق برجام انتظار دارد در راستای اجرائی شدن آن اقدام کنند و نقش مسکو در این زمینه حائز اهمیت است.

روحانی همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج فارس و تامین آزادی و امنیت کشتی رانی در تنگه هرمز را سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: امنیت و صلح پایدار در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز تنها با مشارکت کشورهای این منطقه تامین می شود. رئیس جمهور با تشریح و تبیین «ابتکار صلح هرمز» هدف آن را ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه همه ساکنان تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان آنها ذکر کرد و اظهار کرد: این ابتکار حوزه های مختلف همکاری مانند تامین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتی رانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع را برای کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن در برمی گیرد.

رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار بار دیگر با حمایت از برجام و توافق هسته ای تاکید کرد مسکو همه تلاش خود را برای اجرای کامل تعهدات از سوی همه طرف های امضاکننده این توافق به کار می گیرد. ولادیمیر پوتین از آغاز همکاری رسمی ایران در مناسبات اقتصادی با اتحادیه اوراسیا استقبال و آن را زمینه ساز هم گرایی و توسعه بیشتر منطقه ای دانست.

روسای جمهوری اسلامی ایران و روسیه در این دیدار همچنین بر تقویت بیش ازپیش روابط تهران - مسکو در همه حوزه های مورد علاقه تاکید و درباره طرح ارائه شده رئیس جمهور ایران در سفر اخیر به سازمان ملل موسوم به «ابتکار صلح هرمز» گفت وگو کردند.